Neatrastas Vilnius

(Ne)atrastas Vilnius: buvusioji kavinė Rotonda (Pasaka)

Bernardinų sode, sovietmečiu vadintu Jaunimo sodu, į pietus nuo Gedimino kalno, tarp išlakių medžių, stūkso unikalus statinys – Vilniuje tokio architektūros pastato daugiau nėra, o ir visoje Lietuvoje tokių nedaug. Aštuonkampė rotonda su belvederiu, apjuosta ažūriniu žiedu, sukomponuota kaip dviejų geometrinių figūrų – apskritimo ir kvadrato – samplaika. Tokie paviljonai parkuose būdavo statomi nuo Renesanso laikų, madingi jie buvo ir XIX a. Ši vasaros kavinė unikali ir legendinė. Jos istorija prasidėjo 1951 m. Architektas A. Grigorjevas parengė projektą, pagal kurį čia turėjo stovėti paminklas A. Puškinui ir du fontanai. 1955 m. atidengtas paminklas poetui, tačiau vietoj fontanu imta statyti paviljoną. Pastatas mūrinis, tinkuotas, vienaaukštis, su mediniu belvederiu, centriško plano, jo aukštis 6,23 m., plotis 15 m. Projektuojamai vasaros kavinei architektas Gediminas Valiuškis pasirinko centrišką formą. Tai senas parko architektūros pastatų komponavimo principas, žinomas nuo Renesanso laikų. Parko paviljonai dažniausiai būdavo apskritos formos, ažūriniai, iš jų atsiverdavo gražūs parko želdinių ir vandens telkinių vaizdai. Tokie paviljonai buvo madingi ir vėlesniais laikais. XVIII a. pabaigoje – XIX a. juos dažnai papuošdavo belvederis – antstatas arba apžvalgos aikštelė.

Vasaros kavinės projekto autorius Gediminas Valiuškis studijas baigė 1951 m., dirbo Miestų statybos ir projektavimo institute, 1962 – 1987 m. buvo miesto vyr. architektas, 1987 – 1995 m. – dėstė Vilniaus inžineriniame statybos institute (dabar – Vilniaus Gedimino technikos universitetas). Po kelerių metų nuo pastatymo kavinei suteiktas „Pasakos“ pavadinimas. 1964 m. adresų knygoje ji figūruoja kaip ledų paviljonas, tačiau vilniečiai ją vadino tik „Rotonda“. 1976 m. kino mėgėjas Artūras Barysas-Baras kavinėje susuko kinematografinį M. Kunderos stiliaus pokštą – 2 min. trukmės „Anekdotą apie metrą“. Juostoje užfiksuotas tuometinis hipuojantis jaunimas. Vietą buvo pamėgę to meto kultūros bei bohemos žmonės, įvairūs „neformalai“. 1988 m. J. Kunčinas parašė novelę „Rotonda“ kaip odę šlovingiems kavinės laikams. Kavinė veikė iki 1992 metų. 2018 m. imta kalbėti, kad kavinė bus gaivinama ir čia įsikurs nauja kamerinės muzikos erdvė.

Informaciją parengė: VilniusGO.lt 

 

Mobilioji aplikacija „VilniusGO“ supažindina su daugiau nei 500 kultūrinių, istorinių ir gamtinių Vilniaus miesto objektų. Programėlė neapsiriboja tik gerai žinomomis vietomis, bet supažindina ir su kitais ne mažiau svarbiais, tačiau mažiau žinomais objektais, esančiais toliau nuo miesto centro. Mobiliąją programėlę „VilniusGO“  galite atsisiųsti iš Google Play ir AppStore.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
31 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button