Viešasis transportasVilniaus istorija

Vilniaus metro idėjai jau 50 metų (1970-ųjų schema)

Dokumentas, patvirtinantis Vilniaus valdžios siekį tobulinti miesto transporto sistemą ir išplėsti ją naujomis transporto rūšimis, tiksliau – miesto geležinkeliu, datuojamas 1970-aisiais. Tų metų lapkričio 19 d. pasirodė miesto Vykdomojo komiteto (dabartine kalba – savivaldybės) užduotis projektuotojams: išnagrinėti greitojo tramvajaus (kai kas verčia – greituminiu tramvajumi, tai – lengvojo metro variantas) teikiamas galimybes miesto susisiekimui . Dar po keleto metų pasiūlyta šios transporto priemonės trasų schema.

Pirmoji linija turėjo jungti Pilaitės mikrorajoną su miesto centru. Miesto geležinkelio tuneliai ir stotys buvo projektuojami pagal tuo metu veikiančius metropoliteno standartus. Pagal Maskvos duotą nurodymą toliausiai buvo pažengę Tbilisis ir Jerevanas.

Vilniuje buvo sukurtos dvi darbo grupės: viena projektavimui, kuriai vadovavo Juozas Jazavitas, o antroji – geologiniams tyrinėjimams, kuriai vadovavo Antanas Pečkaitis. Metro stotys užmiestyje buvo numatytos paviršiuje, o po senamiesčiu įgilintos iki 30 metrų, todėl geologiniai gręžiniai senamiestyje buvo daromi iki 50 metrų gylio.

 
1970-ųjų schema

Deja, 1990 metais darbai buvo sustabdyti, paruošta dokumentacija atiduota į archyvą. Iki to laiko metro pasistatė Tbilisis ir Jerevanas. Toliau nei Vilnius buvo pažengusi Ryga, kuri metro statybą buvo pasiruošusi pradėti 1990, o pirmosios linijos eksploataciją 2002 m. Rygos metropoliteno tyrinėjimo ir projektavimo darbai, ilsisi archyvuose, kaip ir mūsiškiai.

2003 m. birželio  7 d. „Lietuvos ryto“ laikraščio priede „Sostinė“ pasirodė straipsnis „Metro šalininkai iš stalčių ištraukė projektus“, pranešęs, kad Vilniaus metro idėja bandoma atgaivinti.   2007 metais įsikūrė Virginijaus Dauko vadovaujama asociacija „Metro sąjūdis“, vienijanti kelis tūkstančius vilniečių. Tais pačiais metais registruota VšĮ „Vilniaus metro“ pradėjo leisti informacinį biuletenį „Metro žinios“.

Kad Vilniaus metropoliteno sukūrimo darbai būtų pratęsti, reikėjo nepriklausomos Lietuvos valdžios sprendimo. 2008 m. Seime susikūrė Metro idėjos paramos parlamentinė grupė. Jos sukūrimo iniciatoriai buvo Seimo nariai Paulius Saudargas ir Donalda Meiželytė, grupę sudarė 72 Seimo nariai. 2012 – 2016 metų Seimo metro idėjos paramos grupę sudarė 89 Seimo nariai. Ši grupė, vadovaujama Juozo Oleko, Lino Balsio Kęstučio Daukšio, Eligijaus Masiulio, Pauliaus Saudargo ir Zbignev Jedinskij parengė Metropoliteno įgyvendinimo įstatymą, kuris dabartinio Seimo 2018 m. lapkričio 8 d. 111 Seimo narių balsų buvo priimtas.

 

Šiemet 32 Seimo nariai pateikė nutarimo projektą paskelbti Vilniaus metro ypatingos valstybinės svarbos projektu. Seimas tokiam siūlymui 2020 m. spalio 15 d. pavedė Ekonomikos komitetui pateikti savo išvadą.

Ar pakaks 50 metų galutinai apsispręsti dėl Vilniaus metro statybos? Dabar tai priklauso nuo Seimo Ekonomikos komiteto ir Seimo valdybos sprendimo.  

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
36 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
VILNIUS BE METRO
VILNIUS BE METRO
4 mėnesius

VILNIUS NIEKAD NETURES METRO O TIEMS KURIE DEL JO SVAIGSTA REIK LEIST JI STATYT IR IESKOT PRIVACIU INVESTICIJU…TE DARO BIZNI 😀 O PATS VILNIUS YRA VISISKAS BIEDNIOKAS IR JO BIUDZETUI VISIKAI NEIKANDAMAS METRO…NES 30 METU SOSTINE, NE PROVINCIJOS MIESTAS NESUGEBEJO NUSIPIRKT NET NAUJU AUTOBUSU, NESUGEBA SUSITVARKYT GATVIU, RENOVUOT NAMU…O IR PATS MIESTAS JAU NIEKAD NEBEBUS DAUGIABUCIU MIESTU VISI NORMALUS VIDUTINIOKAI BEGA I PRIEMESCIUS O METRO REIK TANKAI APGYVENTO MIESTO O I KOTEDZU RAJONUS NIEKS JO NETIES O VISI TIE SOVIETINIAI RAJONAI TURTEJANT MIESTIECIAMS TAPS NEBPATRAUKLUS IR JIE NUNYKS…KAS JAU IR DABAR MATOSI VISI JIE YRA GRIUVANTYS IR NUSNERKSTI….METRO IS ESMES… Skaityti daugiau

Edgaras
Edgaras
5 mėnesius

Jie negali pastatyti viena stadioną, apie kokius metro planus čia kalboma?

hmmm
hmmm
5 mėnesius

va tau ir Jedinskij, prisidėjo prie gerų darbų bent kažkur:)

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button