Dar kartą braukiamos dulkės nuo šimtmečio projektu ir utopija vadinto metro Vilniuje. Plačiau apie tai, LNK žinioms, papasakojo Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Darius Gentvilas.

– Dėl kokių priežasčių dar kartą siūlote Vilniui metro?

– Statybininkų asociacijos bendruomenė yra stačiusi metro ir Helsinkyje, ir Švedijoje. Lietuviai statybininkai žino, kaip tą daryti ir turi patirties. Mes manome, kad metro Vilniuje, ypatingai šitame politiniame kontekste, kai karas Europoje vyksta jau porą metų, labai pagelbėtų miesto gyventojams su priedangomis. Aš pats buvau Kyjive ir mačiau, kaip žmonės slepiasi. Mes turime vieną didmiestį, kuris turi daugiausiai gyventojų. Jei paklaustumėte bet kurio gatvėje sutikto praeivio, ką jis darytų, jei būtų oro pavojus, tai matytumėte jo pasimetusią išraišką. Metro galėtų išspręsti ir priedangų klausimą, ir gėlo vandens saugyklų, ir kuro saugyklų klausimus.

– Aplinkos ministerija siūlo naują reglamentavimą nuo kitų metų, kaip galėtų atrodyti slėptuvės po daugiabučiais. Kol kas neturime aiškios tvarkos. Kuo metro slėptuvė būtų pranašesnė nei slėptuvė po daugiabučiu?

– Paimsiu tuos pačius ukrainiečius kaip pavyzdį. Ukrainiečiai yra net įsirengę pirmosios medicininės pagalbos punktus būtent metro stotyse. Jei žmonės turi slėptis daugiau nei parą, tai turi būti ir oro vėdinimo sistema, ir kanalizacija, ir vandens tiekimo sistema, ir maisto ruošimo sistema.

– Tai sakote, kad tokia slėptuvė turėtų daugiau visko pasiūlyti nei paprasta?

– Atskirai statant slėptuves, jų išlaikymas kainuotų ženkliai daugiau. Jei turėtume metro, tai savaime aišku, kad metro yra eksploatuojama infrastuktūra, joje gali būti ir priežiūros tarnybos. Jei statome priedangą atskirai, reikia samdyti atskirą personalą, kad tą priedangą prižiūrėtų. Man pačiam sovietmečiu yra tekę statyti požeminę slėptuvę Naujininkuose. Aš žinau, kad Rusijos kariškiai atjungė vėdinimą ir kvietė statybininkus po pusės metų iš naujo renovuoti ir perstatyti tą slėptuvę. Pasirodo, kad ten reikėjo daugiau ventiliacijos.

– Tai jums jau yra tekę statyti slėptuves Lietuvoje?

– Turėjau praktikos statant slėptuvę Naujininkuose. Žinau, ką reiškia statyti slėptuvę. Tačiau manau, kad metro būtų geriausias, racionaliausias sprendimas Vilniui.

– Vilnius jau yra atsisakęs tokio sprendimo dėl finansinių priežasčių ir dėl demografijos. Skaičiuojama, kad mieste turi gyventi apie milijoną gyventojų, kad toks projektas atsipirktų.

– Turėjau susitikimą su Estijos iniciatyvine grupe. Jie taip pat siūlo statyti metro Taline. Talino svečiai man papasakojo, kad jie mano, kad jei dabar pradėsime projektuoti, statyti metro, tai metro pabaigtume tik 2035 m. O mes net paruošiamųjų darbų nedarome. Kiek bus gyventojų Vilniuje 2035 m., nežinau, kas gali atsakyti. Aš žinau bent penkis miestus turinčius metro, kurie mažesni nei Vilnius. Vilnius nemažėja, o auga. Jei paskaičiuosime, kiek per metus užauga Vilnius, pamatysime, kad 2035 m. turėsime tikrai pakankamą kiekį gyventojų, kurie patogiai važinės, turės ekologišką transportą. Jei šiandien pradėsime projektuoti, tai būtų šaunu, kad 2035 m. mes irgi paleistume metro. Tačiau tai pakankamai ilgas procesas.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

46 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist