Vilniaus rinka

Energetikos ministerija turi klausimų degalų pardavėjams: kainos kyla, nors naftos kainos dedamoji sumažėjusi

Per pastarąją savaitę naftos kainos dalis bendroje degalų kainoje sumažėjo vidutiniškai kiek daugiau nei 1 ct/l, tačiau kainos dalis, kurią nustato rinkos dalyviai, kilo apie 3 ct/l, sako energetikos viceministrė Inga Žilienė. Trečiadienį Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijai ji pristatė pastarojo laikotarpio degalų kainų pokyčius.

Pasak viceministrės, vidutinė benzino kaina, kovo 14 d. duomenimis, siekė 1,773, o dyzelino – 1,866 Eur/l. Šią kainą sudaro 21 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas, 0,466 Eur/l akcizas benzinui ir 0,372 Eur/l – dyzelinui, biodegalų ir žaliavinės naftos kainos bei rinkos dalyvių maržos.

„Degalų kainą, jei žiūrėsime į visą struktūrą, apie 40 proc. sudaro akcizai ir PVM, apie 30 proc. priklauso nuo „Brent“ ir „Urals“ naftos kainos. Visa kita yra mažmeninės rinkos sąnaudos ir visos kitos dedamosios, kurios priklauso nuo degalų tiekėjų“, – komisijos narius informavo I. Žilienė.

 

Ji pažymėjo, kad Lietuva kartu su kitomis Tarptautinės energetikos agentūros narėmis nuo kovo 1 d. priėmė sprendimą išleisti į rinką daugiau „Brent“ naftos iš rezervų, kas esą galėjo koreguoti ir galutinę degalų kainą.

„Matome, kad „Brent“ naftos kaina šiek tiek krito. Kas tam padarė įtaką, sunku pasakyti, bet manome, kad vienas iš veiksnių gali būti būtent naftos rezervų išleidimas į rinką“, – sakė I. Žilienė.

Šios naftos rūšies kainos dedamoji visoje benzino ir dyzelino kainoje, nurodė viceministrė, sumažėjo nuo 0,715 Eur/l iki 0,593 Eur/l, o degalų, kurios sudaro „Brent“ ir rusiškos „Urals“ kainų mišinys, dedamoji smuko nuo 0,624 Eur/l iki 0,509 Eur/l.

 

Vis tik, anot jos, nors per pastarąją savaitę naftos kainos dalis galutinėje kainoje sumažėjo, likusi degalų kainos dalis išaugo. Pavyzdžiui, jei dar kovo 7 d. dyzelino kaina, atmetus naftos dedamąją, siekė 0,956 Eur/l, pirmadienį ji siekė jau 1,273 Eur/l. Atitinkamai kito ir benzino kaina – nuo 0,946 Eur/l praėjusį iki 1,180 Eur/l šį pirmadienį.

„Nepaisant to, kad „Brent“ naftos kaina krito, galutinė kaina vartotojams išaugo. Matome ganėtinai reikšmingą pokytį per pastarąją savaitę. Čia tikrai kyla klausimų“, – kalbėjo I. Žilienė.

„Jei prieš tai matėme, kad ir „Brent“ naftos kainos augimas buvo, tačiau mažmeninės ir didmeninės kainos likusi dalis maždaug buvo stabili, išskyrus pastarąją savaitę“, – pabrėžė I. Žilienė.

 

Kalbėdama apie akcizo dedamąją, viceministrė pažymėjo, kad Lietuvoje akcizas labai artimas Europos Sąjungos (ES) nustatytam minimaliajam dydžiui, siekiančiam 0,359 Eur/l benzinui ir 0,330 Eur/l dyzelinui, tad jo sumažinimo įtaka bendrai degalų kainai būtų nežymi.

„Lietuvoje akcizas labai artimas minimaliam dydžiui, kurį nustato Europos Sąjungos energijos mokesčių direktyva. Šiek tiek rezervo sumažinimui yra, tačiau jis labai nedidelis ir įtakos galutinei kainai neturėtų“, – teigė viceministrė.

Lukas Juozapaitis (ELTA)

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
18 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Magija

Kaip matome tas pats triukas dar veikia prisipirkom brangiu degalu.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button