Šį šeštadienį Užupis mini savo dvidešimt penktąsias Neprigulmybės metines, todėl kviečia visus pašėlti kartu. Jau ketvirtį šimtmečio balandžio 1 dieną Užupio Respublika atlapoja glėbį svečiams ir saviškiams: kaimynams iš Paupio, miestelėnams iš gretimojo Vilniaus, atvykėliams, atbėgėliams, vaikams ir jau nebe vaikams, šeimoms, viengungiams kartu su mylimaisiais ir augintiniais – šunimis, katėmis, kirstukais ir hipopotamais. Pastariesiems palaikyti kompanijos iš tolimos Saulėtekio Kamčiatkos atvyks FiDi švenčių pažiba – slibinas Dinas Zauras.

Šių metų šventės tema – saugantis ir globojantis Angelas, kurio trimitas skelbia bendrystę ir tikėjimą atvirumu. Į Angelo aikštę atvedantis Užupio tiltas – jo ypatinga atrama, jungtis tarp prarajos krantų ir kelias per nesusikalbėjimų bedugnę.

„Mintis iškelti angelą, šį „axis mundi“, gimė drauge su idėja padovanoti pasauliui Užupio Respubliką, kurioje mokėmės būti ne protingi, ne turtingi, net ne laimingi – mokėmės būti drauge“, – sako Respublikos prezidentas Romas Gediminas Lileikis, šiokiadieniais pavirstantis į poetą ir režisierių.

Per ketvirtį šimtmečio kartu su Užupio Respublikos piliečiais – dignitoriais ir devyndarbiais jis sukūrė vėliavas, himną, konstituciją, švenčių kalendorių ir žemėlapį – ypatingos teritorijos riboženklius, į kurios savitą kosmosą remiasi begalybė, o vietos užtenka visiems.

Valstybinės brandos proga šalia tradicinės savo valiutos Euroužų Užupio Respublikos užsakymu kaimyninės Lietuvos monetų kalykla išleido du šimtus dvidešimt penkių angelų nominalo sidabro monetų. Šventės metu jų bus galima įsigyti Užupio Respublikos pasienio poste ir informacijos centre (Užupio g. 1). Monetų sidabro praba pasirūpino Užupio Senato pirmininkas Algimantas Lekevičius, tarpušvenčiais dirbantis finansų makleriu. Jis tiki, kad per Užupio ambasadorių tinklą Užupio sidabrinukai pasklis ir pateks į solidžias kolekcijas visame pasaulyje. Makroekonominiu ir geopolitiniu šalies stabilumu besirūpinantis Užupio Respublikos premjeras Sakalas Gorodeckis ramina, kad jau 20-ąjį kartą į rinkas sugrįžtantis EuroUžas, padengtas vienu bokalu alaus, išlieka stabilia priemone kovoje su infliacija, kuri kaimynių šalių pinigus per tą laiką nuvertino mažiausiai 4 kartus.

Užupio Respublikos Kultūros ir inovacijų ministras Gleb Divov, prieš kelias dienas grįžęs iš Suomijos, kur garsino mūsų šalies kultūrą, teigia, kad esame pripažinti CultureTech pasauliniais lyderiais.

Neprigulmybės šventadienį Užupis pradės nuo maudynių Vilnioje, nes rimtos šventės švenčiamos švariai. Dešimtą valandą ryto palei Užupio tiltą (nepamirškite vizos!) į Vilnios bangas ners undinės ir undinai, tikintys, kad upės vanduo tikrai sušilo, nes jų instaliacija vadinasi „Šaltos undinės karštame vandenyje“. Čia įvyks ir apeiginės Užupio Angelo maudynės.

Dvyliktą valandą Angelo papėdėje jo vardo aikštėje Užupio parapiją globojantys mažesnieji broliai vienuoliai bernardinai užkais virti sriubą iš kirvio. Jei norite jiems padėti, įsimeskite kišenėn lauro lapą, krapų ir pipirų. Nuotaiką aikštėje palaikys gyva muzika.

Šiemet prie Respublikos prisijungusi naujoji erdvė – Jono Meko skersvėjis – šventės proga pakeis kailį ir mėnesiui pavirs „Angelo skersgatviu“, kur siūlys menus ir kokteilius. Audriaus Gražio galerija surengs parodą „Viskas apie angelus“, o gatvių galerija ARTErija instaliaciją „Jei tu gyvas atplauk“, kurią sukūrė Lina Jonkė ir Monika Žaltė nė kiek nekonkuruodamos su Vilnelės undinais ir undinėmis.

15 val. „AP galerija“ padovanos lankytojams Dominyko Vyšniausko solo koncertą. Kaip ir Angelas jis tądien pūs trimitą.

Galerija „Godo“ Malūnų gatvėje atidarys personalinę Giedriaus Jonaičio parodą „VISI darbai“. (Tikrai dar ne visi – balandžio pokštas!).

Iškilminga eisena su skėčiais ir visokiausiais angelais nuo Užupio gimnazijos, Užupio g. 10, pajudės 17:00 valandą. Po šventinių kalbų ir himno Angelo aikštėje – fantastiškas koncertas. Užupio kavinėje 18 val. klausysime senų ištikimų draugų: „Jazz Trio“ – maestro Vytauto Labučio, deivės Nedos Malūnavičiūtės ir klavišų virtuozo Richardo Banio bei „The Honkin Dudes Brass Band. „Špunka“ Užupio g. 9 nusprendė dirbti kiaurą parą. Galgi balandžio pirmą dieną neapgaus? Čiaupas Angelo aikštėje vėl žada stebuklų.

PROGRAMA

10:00-10:30 Apeiginės Užupio Angelo maudynės: Šaltos undinės karštam vandeny, UŽUPIO TILTAS

11:11 Užupio tilto pasienio postas UŽUPIO g. 1 pradeda dalinti šventines vizas

13:00–14:00 val. Jūratės Mažeikytės paskaita ir diskusija „Užupio Respublikos legenda vakar ir šiandien“ UMI STEBUKLŲ ERDVĖ, Užupio 2A.

Visą dieną bus galima pasipuošti specialiu Užupio 25-ojo gimtadienio antspaudu ir UMI galerijoje GALERA veiks Irmos Leščinskaitės personalinė tapybos paroda.

12:00-15:00 Mažesniųjų brolių pranciškonų sriuba ANGELO aikštėje

14:00-16:00 VIVISTOP Užupis Krivių g. 12 kviečia į atviras dirbtuves: Susikurk užupietiškus sparnus ir junkis prie NEPRIGULMYBĖS parado!

14:00 Pasaulio “Durniaus” čempionatas “DEVINKĖJE” Užupio g. 4

15:00-15:30 Dominykas Vyšniauskas solo trimitu AP GALERIJOJE

16:00 Giedrius Jonaitis. „VISI darbai“. Personalinės parodos atidarymas GODO galerijoje Malūnų g. 6 a.-12

17:00-17:30 Užupėnų ir svečių eisena Užupio gimnazija – Malūnų g. – Maironio g. –

Užupio g. – Angelo aikštė.

17:30-18:00 Respublikos dvidešimtpenkmečio CEREMONIALAS Angelo aikštėje

18:00 Koncertas Užupio kavinėje, Užupio g. 2

TRIO NEDA/LABUTIS/BANYS,THE HONKIN’ DUDES BRASS BAND, KREATINAI ir BLIUZOHOLIKAI.

JONO MEKO SKERSVĖJIS = SKERSGATVIS Į ROJŲ PROGRAMA

12:00-19:00

– Gatvių galerijoje ARTerija – nauja instaliacija: Menininkių LINOS JONIKĖS IR MONIKOS ŽALTĖS „JEI TU GYVAS, ATPLAUK“.

– Tapytojas AUDRIUS GRAŽYS savo galerijoje atidaro naują parodą VISKAS APIE ANGELUS.

– Barmenai su sparnais ir 0 alkoholio angelų kokteiliai PONULIO bare APPY knygyne, angelų kava pro langelį praeiviams ir angelų puodeliai ir taurės ateiviams.

– Naujas prancūziškas restoranas LE MANS Užupio g. 24 g. Neprigulmybės šventei sukūrė šokoladinį angelo desertas rūgštų džino kokteilį ANGELO BUČINYS.

– YUGEN TEA baras-studija sukūrė arbatos mišinį: ROJUJE PO TREČIO GURKŠNIO.

– CINTA interjero galerija visą dieną nemokamai mokys ANGELIŠKŲ VIRPESIŲ SINCHRONIZACIJOS.

-Juodojo angelo aromatas ir Skesrvėjo žvakė OLFACTORY.

– Menininkės JULIJOS JANUS Sparnų instaliacija SKERSVĖJO take“ GABRIELIUS NUSIEMĖ SPARNUS IR PASUKO Į DUŠĄ“ !

UŽUPIO BENDRUOMENĖ (UžB) – tai seniausiai ir nepertraukiamai veikianti Vilniaus bendruomenė (faktiškai pradėjusi veikti apytikriai nuo 1997 m.), vienijanti unikalaus Vilniaus senamiesčio priemiesčio – Užupio aktyvius gyventojus, tarp kurių dailininkai, rašytojai, kino režisieriai, kiti menininkai, mokslininkai, bendruomeninių ir pilietinių iniciatyvų organizatoriai, kitų sričių profesionalai, studentai, moksleiviai. Užupio bendruomenė išsiskiria nekomercinių, atvirų, paprastai viešose erdvėse organizuojamų renginių, apjungiančių įvairias kultūros sritis bei menines veiklas, gausa. Jau du dešimtmečius Užupio bendruomenės renginiai praturtina Vilniaus bendruomeninį ir kultūrinį gyvenimą, yra matomi, atviri, patrauklūs įvairaus amžiaus ir socialinės padėties vilniečiams ir miesto svečiams, skatina kūrybiškumą, įtraukia tiek patyrusius, tiek ir debiutuojančius profesionalius kūrėjus, mėgėjus, Užupio jaunimą, vilioja turistus. Užupio bendruomenė yra Vilniaus bendruomenių asociacijos iniciatorė ir signatarė bei daugelio pilietinių iniciatyvų autorė, paplitusių ir atkartotų kitur.

UŽUPIO RESPUBLIKA (UžR) – prieš ketvirtį amžiaus Užupio bendruomenė ir jos žmonės Vilniaus miestui ir pasauliui padovanojo Užupio Respubliką (toliau – UžR) – Europoje ir už jos ribų pagarsėjusį bendruomenės kolektyvinį kūrinį, nuolat besivystantį, tobulinamą ir plėtojamą. UžR kaip bendruomeninis, kultūrinis, meninis ir socialinis judėjimas dažnai lyginamas su Monmartru (Paryžius) ir Kristianija (Kopenhaga). UžR turi savitą filosofiją ir raiškos formas, švenčių cikliškumą (kalendorių), Konstituciją išverstą į daugiau nei 50 pasaulio kalbų, simboliką (4 spalvų vėliavas skirtingiems metų laikams), lengvai suteikiamą pilietybę (padorius piliečius visame pasaulyje), UžR garbės piliečius (tarp kurių Jonas Mekas, Antanas Mockus, Dalai Lama, Ugnė Karvelis ir kt.), Prezidentą poetą ir režisierių Romą Lileikį, Parlamentą, Vyriausybę, suformuotą iš gausios komandos savanorių-ministrų, ambasadorius (kitose valstybėse, miestuose ir net gyvenimo ar veiklos srityse), išpuoselėtus tarptautinius ryšius ne tik su užsienio valstybėmis, bet ir Lietuvos Respublika, stabiliausią valiutą (EuroUžą), žiniasklaidos priemonę (Užupio TV), socialinį tinklą (Facebook paskyrą su 14 000+ sekėjų), baigiamą kurti svetainę internete, nacionalinį patiekalą (UžBurgerį) ir kt. Aktyviai betarpiškus žmonių tarptautinius santykius plėtojanti UžR URM yra akreditavusi daugiau nei 250 ambasadorių įvairiuose kraštuose ir materijose, tuo sukurdama naujų atvirų santykių tarp žmonių praktiką. Šia praktika sėkmingai naudojasi LR URM, Vilniaus miestas bei GO Vilnius atkartodami šiuos veiksmus. Užupio Respublika yra pelniusi tarptautinį pripažinimą ir palaiko tiesioginius santykius su daugiau nei 30 Kijeve, Vilniuje, Varšuvoje ir Rygoje akredituotų užsienio atstovybių, kurių atstovai su džiaugsmu dalyvauja Balandžio 1-osios šventime.

Užupio Respublikos sukūrimas ir išpuoselėjimas reikšmingai prisidėjo prie apleisto ir pavojingo Užupio atgaivinimo, pavertė jį stipriu turistų ir kitų lankytojų traukos objektu, kūrėjų įkvėpimo šaltiniu, suformavo savitą bendruomeninį identitetą ir sukūrė atvirą kūrybos erdvę.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

12 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar iš Lietuvos oro uostų brangu skristi atostogauti?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist