Parodos

Valdovų rūmuose – galimybė susipažinti su vienomis pirmųjų Vilniuje išleistų knygų

2017-uosius Lietuvos Respublikos Seimui minint kaip mąstytojui, rašytojui, publicistui ir vertėjui, dailininkui ir knygų Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje spausdinimo pradininkui, švietėjui humanistui, medicinos daktarui Pranciškui Skorinai skirtus metus, į Nacionalinį muziejų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus atkeliauja du išskirtiniai jo išleisti leidiniai – „Mažoji kelionių knygelė” ir „Jobo knyga”. Bankui „Belgazprom” ir Baltarusijos nacionalinei bibliotekai priklausantys leidiniai bus pristatomi tarptautinėje parodoje „Pranciškaus Skorinos keliais su banku „Belgazprom”. Ji atidaroma jau rytoj, gegužės 4 d., ir veiks iki birželio 4 dienos.

„Šios tarptautinės parodos dėmesio centre – pirmosios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijoje išleistos ir platintos knygos. Kiekvienam, besidominčiam mūsų šalies raštijos istorija, tai unikali galimybė susipažinti su itin retais leidiniais. Džiugu, kad juos šiai parodai sutiko paskolinti vertingą meno kolekciją turintis bankas „Belgazprom” ir Baltarusijos nacionalinė biblioteka, su kuriais bendradarbiaujame ir plėtojame bendrą požiūrį į istorinio paveldo pažinimo svarbą bei įsipareigojimus istorinėms tradicijoms”, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Parodų ir leidybos skyriaus vedėjas Marijus Uzorka.

Vienas iš tarptautinėje parodoje pristatomų P. Skorinos leidinių – 1522 m. Vilniuje išleista „Mažoji kelionių knygelė”. Tai psalmių ir įvairių didaktinių pamokymų rinkinys, kurį sudaro 22 surištos knygos. Keliaujantiems tikintiesiems skirtas leidinys papuoštas unikaliomis graviūromis, iliuminacijomis ir inicialais, net devyniose knygelėse yra paties P. Skorinos rašytas baigiamasis žodis. P. Skorinos darbų tyrinėtojai teigia, kad jis Vilniuje išleido mažiausiai 23 leidinius, tačiau neišliko nė vieno viso „Mažosios kelionių knygelės” rinkinio. Šio rinkinio egzemplioriai, kuriuos sudaro 22 knygelės, saugomi Rusijos nacionalinėje bibliotekoje (Sankt Peterburgas), banko „Belgazprom” kolekcijoje Minske bei Danijos karališkojoje bibliotekoje (Kopenhaga) saugomus rinkinius sudaro 18 knygelių.

 

Kitas šios tarptautinės parodos eksponatas – 1517 m. rugsėjo 10 d. Prahoje išleista „Jobo knyga”. Šio leidinio pratarmė ir pabaigoje esantis prierašas bei pagrindinis Biblijos knygų tekstas parašyti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės rusėnų kalba. Šio leidinio tiražas nėra žinomas, tačiau manoma, kad jis galėjo siekti iki 1 000 egzempliorių. Iki šių dienų yra žinoma tik 12 išlikusių „Jobo knygos” egzempliorių. Jie saugomi Rusijos mokslų akademijos bibliotekoje, Rusijos valstybinėje bibliotekoje, Rusijos nacionalinėje bibliotekoje, Rusijos valstybiniame istorijos muziejuje, Rusijos valstybiniame senųjų aktų archyve, Lvovo nacionaliniame Andrejaus Šeptyckio muziejuje (Ukraina) ir Baltarusijos nacionalinėje bibliotekoje.

„Šie vos vieną mėnesį Valdovų rūmų muziejuje eksponuojami leidiniai lankytojams pasakos apie knygų leidybos tradicijas, užsimezgusias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijoje, taip pat sudarys galimybę virtualiai apsilankyti P. Skorinos spaustuvėje, suburs senosios raštijos tyrinėtojus bei visus besidominčiuosius istorija į keletą kultūros renginių, rengiamų kartu su Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos bendruomene”, – sako M. Uzorka, pristatydamas parodos kultūrinę programą.

Tarptautinė paroda „Pranciškaus Skorinos keliais su banku „Belgazprom” taip pat paminės ir į UNESCO minėtinų datų sąrašą įtrauktą rusėniškos spaudos 500 metų sukaktį. Pasibaigus parodai Vilniuje, leidiniai keliaus į kitų užsienio šalių miestus, tiesiogiai susijusius su P. Skorinos vardu, – Polocką (Baltarusija), Krokuvą (Lenkija), Prahą (Čekija) ir Paduvą (Italija).

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button