Į Vilnių atvažiuoja „Polar Punk“ tituluojama garsioji Kanados atlikėja Tanya Tagaq. Įžymiosios Björk scenos partnerė, stulbinančio balso menininkė spalio 12 d. surengs ypatingą pasirodymą, kuriame jos scenos partneris bus Modesto Pitrėno diriguojamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras. 

Tanya Tagaq visame pasaulyje garsėja kaip itin savita inuitų gerklinio dainavimo atlikėja. Jos dainavimo maniera apibūdinama kaip laukinė, paslaptinga, keista, nuostabi, o ji pati vadinama didžiausia Kanados muzikos sensacija, nors jos albumai labiau priklauso „world music“ kategorijai. Tanya Tagaq yra istorijų be žodžių pasakotoja ir garsų skulptorė. Ne veltui su ja bendradarbiauja ir ekscentriškoji Björk, ir žymusis „Kronos“ kvartetas.  

Tanya Tagaq yra Kanados čiabuvė, kilusi iš šiaurinėje Kanados teritorijoje esančio nedidelio Nunavuto miestelio Keimbridž Bėjaus. Tačiau unikaliu ir tradiciniu gerkliniu dainavimu ji susidomėjo jau išvykusi studijuoti – Naujosios Škotijos menų ir dizaino koledže Halifakse ji baigė vaizduojamųjų menų studijas. Pasak dainininkės, anuomet viename iš mamos gautų siuntinių ji rado gerklinio dainavimo įrašą, kuriame išgirdo „savo kraštą“: iš ilgesio Nunavuto poliarinėms vasaroms, savitam žydinčios tundros grožiui, ji pati pradėjo improvizuoti. Susiradusi daugiau senųjų gerklinio dainavimo atlikėjų įrašų, Tagaq susikūrė unikalią dainavimo manierą, atstojančią net dviejų žmonių dainavimą vienu metu. Be to, ji savo pasirodymus rengia kaip balso performansus, įvelkamus į elektroninę, metalo ir roko muzikos elementus sujungiančią garsinę terpę. 

Tiek Kanadoje, tiek svetur ji pirmiausia išgarsėjo bendradarbiavimu su įžymiąja Björk jos koncertiniuose turuose ir 2004 m. įrašytu albumu „Medúlla“. Tanya Tagaq taip pat rengia bendrus pasirodymus su „Kronos“ kvartetu daugelyje Šiaurės Amerikos scenų: nuo 2006 m. debiuto su projektu „Nunavut“ Vankuverio atlikimo menų centre „Chan Centre for the Performing Arts“ iki Niujorko festivalio „Spring for Music Festival“ garsiojoje „Carnegie Hall“ salėje. 2015 m. „Kronos“ kvarteto užsakymu Tanya Tagaq sukūrė naują kūrinį projektui „Fifty for the Future“, kurį legendinis kolektyvas buvo atvežęs ir į Vilnių – festivalyje GAIDA 2016 m. buvo surengtas „Kronos“ anšlaginis koncertas.

Atlikėja bendradarbiauja su populiaria keltiškojo „fusion“ stiliaus grupe „Shooglenifty“. Su kalmukų gerklinio dainavimo atlikėju Okna Tsahan Zamu ir samių dainininku Wimme 2005 m. ji įrašė albumą „Shaman Voices“ („Šamanų balsai“). 2008 m. albume „Auk/Blood“ Tanya bendradarbiavo su alternatyviojo metalo atlikėju Mike’u Pattonu. 

Tanya Tagaq daug koncertuoja ir įrašinėja. 2005 m. ji išleido albumą „Sinaa“ (išvertus iš inuitų kalbos – „pakraštys, briauna“), kuris Kanados muzikos apdovanojimuose buvo nominuotas penkiose kategorijose, viena iš jų – geriausios atlikėjos. 2006 m. „Sinaa“ nominuotas „Juno“ apdovanojimams kaip geriausias čiabuvių muzikos įrašas. 2011 m. atlikėja išleido koncertinį albumą „Anuraaqtuq“, įrašytą jos pasirodymo Kvebeke vykstančio festivalio „Festival International de Musique Actuelle“ metu. 2014 m. pasirodė albumas „Animism“, kuris laimėjo prestižinį Kanados „Polaris“ muzikos prizą. Beje, atsiimdama prizą savo pasisakymu Tanya Tagaq sukėlė skandalą ir išprovokavo gyvūnų teisių aktyvistų „PETA“ išpuolį, nes ragino vartoti ruonienos – turėdama minty, kad reikia labiau rūpintis žmonėmis, nei gyvūnais. 2015 m. kituose, „Juno“ apdovanojimuose „Animism“ pelnė Metų čiabuvių muzikos albumo prizą ir buvo nominuotas geriausio alternatyviosios muzikos albumo kategorijoje.

2016 m. buvo išleistas ketvirtasis Tagaq albumas „Retribution“. Tais pat metais jai buvo įsegtas Kanados ordinas, teikiamas Kanados monarchės – karalienės Elžbietos II.

2018 m. Tagaq išleido atsiminimais paremtą grožinę knygą „Split Tooth“, kuri vėlgi pateko į apdovanojimų akiratį: 2018 m. buvo nominuota literatūrinei premijai „Scotiabank Giller Prize“, 2019 m. – „Amazon.ca First Novel Award“ apdovanojimui. 

Kanados muzikos sensacija Tanya Tagaq koncertuos Vilniuje – spalio 12 d. pasirodymas su Modesto Pitrėno diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru vyks Nacionalinės dailės galerijos Didžiojoje salėje. Bilietai į šį koncertą platinami „Bilietai.lt“ kasose ir internetiniame portale.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Kitas pranešimas
Rekomenduojami VIDEO

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama

Kaip vertinate šių metų Vilniaus Kalėdų eglę?

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.