Kinas

Lietuvoje vyks penkioliktas prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai”

Jubiliejinis festivalis „Žiemos ekranai” atidaromas sausio 23 dieną, Vilniuje ir toliau keliaus į dar vienuolikos Lietuvos miestų kino sales.

Festivalis „Žiemos ekranai“ jau tapo gero, intelektualaus ir aktualaus kino mėgėjų svarbiausiu žiemos renginiu. Organizatoriai siekia, kad geras kinas pasiektų ne tik didžiuosius Lietuvos miestus, bet ir mažesnius miestelius. Šiais metais festivalio filmus bus galima išvysti miestuose, kuriuose iki šiol nebuvo rodomi „Žiemos ekranų“ filmai. Tai vis daugiau žmonių pritraukiančiuose Anykščiuose bei Druskininkuose.

Dabarties laiko beieškant

Šių metų festivalio programa vadinasi „Dabarties laiko beieškant“. Skatinsime žiūrovus leistis į dabarties laiko paieškas bei panirti į atsitiktinumų žavesį. Šiemet programoje – per trisdešimt rinktinių filmų.

 

Pagrindinėje programoje pristatoma penkiolika autorinio kino filmų, sukurtų Prancūzijoje per pastaruosius dvejus metus. Filmus sieja atidus ir gilus žvilgsnis į dabarties realijas, netikėtos ir drąsios kasdienybės interpretacijos, jiems būdinga išskirtinė, raiški kino kalba.

Siekiant atspindėti šiuolaikinio prancūzų kino tendencijas, programoje vyrauja žanrų ir temų įvairovė: nuo milijonines žiūrovų minias sužavėjusių ir sugraudinusių komedijų Nematomos ar Edmond iki Kanų kino festivalio paralelinėse programose sužibėjusių filmų Alisa ir Meras, Klajojanti Siela ar Esminis Poreikis. Nuo Venecijos kino festivalyje pristatyto įtempto psichologinio trilerio Paskutinė pamoka iki Lokarno kino festivalyje žiūrovų simpatijas pelniusios biografinės dramos KAMILĖ, nuo debiutinių kino juostų Du sūnūs ar Mano šlovinga jaunystė iki jau pripažintų režisierių naujausių darbų Į pasaulio kraštą, Neįmanoma meilė ar Notre Dame.

Retrospektyva: atsitiktinumai ir sutapimai

Teminėje retrospektyvoje Atsitiktinumai ir sutapimai – dešimt prancūzų kino klasikos filmų, dešimt unikalių kino vizijų, pakviesiančių užsukti į paslaptingą atsitiktinumų teritoriją. Kino grandai kaip Éric’as Rohmer’as, Jacques’as Rivette’as ar Alain’as Resnais savo filmuose ypatingai vertino atsitiktinių nutikimų magiją, ir jiems tai puikiai pavyko užfiksuoti kino juostuose. Lietuvos žiūrovams mažiau pažįstamų XXa. pirmojoje pusėje kūrusių režisierių Julien’o Duvivier ir Jean’o Grémillon’o darbuose – gausu sutapimų ir lemtingų susitikimų. Komedijos žanro mėgėjai neturėtų praleisti unikalios galimybės kino ekranuose išvysti kultines komiškų situacijų ir absurdiškų atsitiktinumų nestokojančias Jean’o-Paul’o Rappeneau ir Francis Veber’io komedijas.

Programa vaikams

Jauniausiems festivalio žiūrovams skirta trumpų animacinių filmų programa, pasakojanti nuotaikingas gyvūnų pasaulio istorijas ir pilnametražis animacinis filmas Mano mamytė Amerikoje, Ji sutiko Bufalo Bilą kuriame šešiametis Jean’as pasakoja apie savo vaikystės nuotykius ir kasdienybę.

 

Žiemos ekranų” miestai

Festivalis vyks sausio 23 – vasario 9 dienomis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Druskininkuose, Plungėje, Utenoje, Anykščiuose, Palangoje ir Nidoje.

PAGRINDINĖ PROGRAMA

ALISA IR MERAS (ALICE ET LE MAIRE)

Režisierius: Nicolas Pariser; Vaidina: Fabrice Luchini, Anaïs Demoustier, Nora Hamzawi; Žanras: Komiška drama; Originalo kalba: Prancūzų k.; Subtitrai: Lietuvių ir anglų kalbomis; 2019, 103 min.; Prancūzija; N-13


Liono meras Paul’is Théraneau’us – keblioje padėtyje. Artėjant sėkmingos karjeros trisdešimtmečiui, politikui staiga ima trūkti idėjų, jis jaučia egzistencinę tuštumą. Sunerimusi mero komanda įdarbina jauną filosofę Alice’ą Heimann, kurios užduotis – padėti merui mąstyti ir laimėti svarbius rinkimus. 

 

Ritmingi filmo dialogai intriguoja ir įtrauka, o talentingų aktorių dėka filosofiniai politinės minties svarstymai skamba kaip niekad žavingai.

DU SŪNŪS (DEUX FILS)

Režisierius: Félix Moati; Vaidina: Vincent Lacoste, Benoît Poelvoorde, Mathieu Capella, Anaïs Demoustier; Žanras: Komedija; Originalo kalba: Prancūzų k.; Subtitrai: Lietuvių ir anglų kalbomis; 2018, 90 min.; Prancūzija; N-7

Kai Joseph’as netikėtai nusprendžia tapti rašytoju ir nutraukia gydytojo praktiką, jo sūnūs ne juokais sunerimsta. Vyresnėliui psichiatrijos studentui Joachim’ui širdį gelia eilinis išsiskyrimas su mylimąja. Jaunėlis Ivan’as nepritampa mokykloje, nors yra labai gabus. Drauge jie stengiasi suprasti ir rūpintis vienas kitu, bet nesusipratimai veja vienas kitą.

 

Aktoriaus Félix’o Moati režisūrinis debiutas jautriai ir su švelniu humoru kuria intymią ir kiek melancholišką šiuolaikinės šeimos kroniką.

DVYLIKA TŪKSTANČIŲ (DOUZE MILLE)

Režisierius: Nadège Trebal; Vaidina: Arieh Worthalter, Nadège Trebal, Liv Henneguier, Françoise Lebrun; Žanras: Drama; Originalo kalba: Prancūzų k.; Subtitrai: Lietuvių ir anglų kalbomis; 2019, 111 min.; Prancūzija; N-16

Frank’o ir Maroussia’os santykiams netrūksta spontaniškos aistros ir švelnios meilės, bet Frank’ui praradus darbą, jų laimę ima trikdyti sudėtinga finansinė padėtis. Frank’as nusprendžia, kad vienintelis būdas išsaugoti jų porą – uždirbti tiek, kiek ir jo mylimoji, dvylika tūkstančių, nei daugiau, nei mažiau. Šio tikslo vedamas jis išsiruošia į tolimą darbų odisėją.

Dokumentinių filmų kūrėjos Nadège’os Trebal pirmoji vaidybinė juosta pavergia kasdienybės poetiškumu, organišku socialinių realijų pakylėjimu iki mitologinio lygmens.

 

EDMUNDAS (EDMOND)

Režisierius: Alexis Michalik; Vaidina: Thomas Solivérès, Olivier Gourmet, Tom Leeb, Lucie Boujenah, Mathilde Seigner, Clémentine Célarié, Igor Gotesman; Žanras: Istorinė komedija; Originalo kalba: Prancūzų k.; Subtitrai: Lietuvių ir anglų kalbomis; 2018, 110 min.; Prancūzija, Belgija; N-7

1897-ieji metai, svaigus ir bohemiškas Belle Epoque laikmetis Paryžiuje. Jauną rašytoją Edmond’ą Rostand’ą kamuoja įkvėpimo stygius, jau antrus metus jis nieko neparašo. Kai garsus aktorius Constant’as Coquelin’as paskelbia vaidinsiantis jo naujoje pjesėje, rašytojui nelieka nieko kito, tik sukurti naują veikalą… per tris savaites!

Po stulbinančios sėkmės sulaukusio to paties pavadinimo spektaklio, aktorius, scenaristas, rašytojas ir režisierius Alexis Michalik’as nuotaikingą ir elegantišką pjesę apie teatro užkulisius ir kūrybą taip pat sėkmingai perkelia į didžiuosius ekranus.

PASKUTINĖ PAMOKA (L’HEURE DE LA SORTIE)

Režisierius: Sébastien Marnier; Vaidina: Laurent Lafitte, Emmanuelle Bercot, Pascal Greggory; Žanras: Trileris, drama; Originalo kalba: Prancūzų k.; Subtitrai: Lietuvių ir anglų kalbomis; 2018, 104 min.; Prancūzija; N-16

Kai pavaduojantis mokytojas Pierre’as Hoffman’as atvyksta į prestižinį Saint-Joseph’o licėjų, jį pasitinka tylūs ir priešiškai nusiteikę paaugliai. Mokytojo neapleidžia grėsmės nuojauta, ir jis ima sekti paslaptingą itin gabių mokinių grupelę. Pastarieji, įsitikinę, jog artėja visuotinė ekologinė katastrofa, atrodo, jau yra praradę visas šviesios ateities viltis ir rengiasi blogiausiam.

Sébastien’as Marnier subtiliai eksperimentuoja žanrinio kino kodais ir įtaigiai kuria psichologinę įtampą tarp paranojos kamuojamo mokytojo ir apokalipsę pranašaujančių paauglių.

GRAŽUOLĖ IR GRAŽUOLĖ (LA BELLE ET LA BELLE)

Režisierius: Sophie Fillières; Vaidina: Sandrine Kiberlain, Agathe Bonitzer, Melvil Poupaud; Žanras: Komiška; rama; Originalo kalba: Prancūzų k.; Subtitrai: Lietuvių ir anglų kalbomis; 2018, 96 min.; Prancūzija; N-13


Nuobodžiame vakarėlyje dvidešimtmetė studentė Margaux susiduria su keturiasdešimtmete mokytoja Margaux. Sutapimas po sutapimo, ir moterims ima aiškėti akivaizdi, bet neįmanoma tiesa – jos abi tai viena ir ta pati Margaux! 

Susitikimas su praeities ir ateities savimi – intriguojanti avantiūra. Talentingų aktorių duetui pavyksta banaliausias kasdienybės situacijas paversti egzistencinius klausimus provokuojančiais įvykiais.

NEMATOMOS (LES INVISIBLES)

Režisierius: Louis-Julien Petit; Vaidina: Audrey Lamy, Corinne Masiero, Noémie Lvovsky; Žanras: Komiška drama; Originalo kalba: Prancūzų k.; Subtitrai: Lietuvių ir anglų kalbomis; 2018, 102 min.; Prancūzija; N-7

Benamystę išgyvenančios moterys kiekvieną rytą skuba į benamių dienos centrą, bet savivaldybės sprendimu centrą netrukus uždarys. Trys mėnesiai – tiek laiko lieka ten dirbančioms socialinėms darbuotojoms padėti bėdų prislėgtoms moterims sugrįžti į gyvenimą, ieškoti darbo, būsto ar meilės. Užduotis titaniška, laiko vis mažiau – teks pasitelkti visas įmanomas priemones, nebūtinai legalias, kad užsibrėžtas tikslas būtų pasiektas.

Tikrais ]įvykiais paremtas Louis‘o-Julien’o Petit’o filmas nepalieka abejingų: į skaudžias socialines realijas čia žvelgiama per komišką prizmę – juokiamės ir verkiame drauge su nematomomis kasdienybės herojomis.

KAMILĖ (CAMILLE)

Režisierius: Boris Lojkine; Vaidina: Nina Meurisse, Fiacre Bindala, Bruno Todeschini, Grégoire Colin, Augustin Legrand, Michael Zumstein; Žanras: Drama; Originalo kalba: Prancūzų k., Sangų k., Anglų k.; Subtitrai: Lietuvių ir anglų kalbomis; 2019, 90 min.; Prancūzija, Centrinė Afrikos Respublika; N-13

Pradedanti fotožurnalistė Camille’ė Lepage atvyksta į Centrinę Afrikos Respubliką rengti reportažo apie regione prasidedantį pilietinį karą. Regėdama ginkluotų konfliktų alinamos šalies kasdienybę iš arti, Camille’ė negali likti nuošalyje: tvirtai tikėdama šviesesniu rytojumi, ji nepailsdama kovoja, kad konfliktas neliktų nepastebėtas pasaulyje.

Tikrais įvykiais paremta biografinė drama – antrasis Boris’o Lodjkine’o vaidybinis filmas, kuriame pilietinio karo absurdas ir intensyvūs karo reporterių darbo užkulisiai atskleidžiami oriai ir tikroviškai, išvengiant sentimentalaus herojiškumo klišių.

MANO ŠLOVINGA JAUNYSTĖ (MES JOURS DE GLOIRE)

Režisierius: Antoine de Bary; Vaidina: Vincent Lacoste, Emmanuelle Devos, Christophe Lambert; Žanras: Drama; Originalo kalba: Prancūzų k.; Subtitrai: Lietuvių ir anglų kalbomis; 2019, 93 min.; Prancūzija; N-13

Dvidešimt kelerių Adrien’as – šiuolaikinis Piteris Penas. Vaikystėje išgarsėjęs aktorius jau dešimtmetį negauna naujų vaidmenų, nedirba ir neturi santaupų. Jis grįžta gyventi pas tėvus, ir bando nerangiai kibtis į gyvenimą: dalyvauja aktorių atrankoje, susipažįsta su mergina, nedrąsiai svarsto apie savo ateitį. Ar pavyks jam pagaliau užaugti?

Debiutuojantis režisierius Antoine’as de Bary ir sudėtingų vaidmenų nebijantis sparčiai populiarėjantis aktorius Vincent’as Lacoste’as sukuria nuoširdų ir jaudinantį neurotiško jaunuolio portretą.

NOTRE DAME (NOTRE DAME)

Režisierius: Valérie Donzelli; Vaidina: Valérie Donzelli, Pierre Deladonchamps, Thomas Scimeca; Žanras: Komedija; Originalo kalba: Prancūzų k.; Subtitrai: Lietuvių ir anglų kalbomis; 2019, 95 min; Prancūzija, Belgija; N-13

Maud’ė Crayon – Paryžiuje gyvenanti architektė ir vieniša dviejų vaikų mama. Ji atsitiktinai laimi aikštės prie Paryžiaus Dievo Motinos katedros atnaujinimo darbų konkursą, bet šlovės spinduliai netrukus ima blėsti. Drąsus projektas piktina visuomenę, neplanuotas nėštumas sunkina naujus santykius, buvęs vyras nenori išsikraustyti – Maud’ė teks stoti į kovą dėl vietos po saule.

Filmo režisierė ir pagrindinė aktorė Valérie Donzelli žaismingai ir drąsiai jungia burleskos, farso ir miuziklo žanro elementus į nuotaikingą komediją apie netobulą gyvenimą ir kelionę vidinės laisvės link.

ESMINIS POREIKIS (PERDRIX)

Režisierius: Erwan Le Duc; Vaidina: Swann Arlaud, Maud Wyler, Fanny Ardant, Nicolas Maury; Žanras: Komedija; Originalo kalba: Prancūzų k.; Subtitrai: Lietuvių ir anglų kalbomis; 2019, 99 min.; Prancūzija; N-13

Policijos komisariato viršininko Pierre’o Perdrix’o monotonšką gyvenimą sujaukia viesulingas Juliette’os Webb pasirodymas provincijos miestelyje. Nepažįstamoji kaip meteoritas nusileidžia į keistą Perdrix’ų šeimos pasaulį, ir priverčia eižėti darniai sustyguotus, rutina ir nutylėjimais paremtus santykius tarp Pierre’o, jo brolio ir jų motinos. Kiekvienam iš jų teks susikauti su pačiu savimi, ir pradėti mylėti ir gyventi, šį kartą iš tikrųjų.

Režisierius Erwan’as Le Duc’as savo debiutiniame filme leidžiasi į tikros meilės paieškas, ir meistriškai laviruodamas tarp absurdo, ironijos ir švelnumo, romantinės komedijos žanrui suteikia naujų, netikėtų atspalvių.

JAUNYSTĖS SVAJOS (RÊVES DE JEUNESSE)

Režisierius: Alain Raoust; Vaidina: Salomé Richard, Yoann Zimmer, Estelle Meyer; Žanras: Drama; Originalo kalba: Prancūzų k.; Subtitrai: Lietuvių ir anglų kalbomis; 2019, 93 min.; Prancūzija, Portugalija; N-13

Studentė Salome’ė mokslo metams pasibaigus sugrįžta į gimtąjį miestelį dirbti sąvartyno prižiūrėtoja. Atokiame Prancūzijos kampelyje maištingos paauglystės pėdsakai ir naujos pažintys ima jungtis į vientisą vasaros atostogų mikrokosmosą. Nerimastingus jaunuolius vienija laisvės, kitokio, teisingesnio ir atviro pasaulio troškimas.

Po dvylikos metų pertraukos, režisierius Alain’o Raoust’o naujajame filme konstruoja šiuolaikišką, vibruojantį jaunystės portretą, realistišką, politinį toną jungdamas su poetiniu svajingumu.

NEĮMANOMA MEILĖ (UN AMOUR IMPOSSIBLE)

Režisierius: Catherine Corsini; Vaidina: Virginie Efira, Niels Schneider, Jehnny Beth; Žanras: Drama; Originalo kalba: Prancūzų k.; Subtitrai: Lietuvių ir anglų kalbomis; 2018, 135min.; Prancūzija; N-16

XXa. 50-ųjų metų pabaiga, provincijos miestelis Prancūzijos centre. Kukli biuro darbuotoja Rachel’ė užmezga romaną su turtingu ir išsilavinusiu Philippe’u. Mylimieji priklauso skirtingiems socialiniams sluoksniams, ir tai lemia greitą aistringų santykių baigtį. Rachel’ė augina jų dukrą viena, ir kantriai viliasi, kad vieną dieną Philippe’as sugrįš į dukros gyvenimą. Tačiau ilgai lauktas dukros ir tėvo susitikimas bus pažymėtas kraujomaišos žaizda – paslaptimi.

Jautrioje ir subtilioje Christine’os Angot autobiografinio romano ekranizacijoje režisierė Catherine’a Corsini sudėtingą temą nagrinėja be sentimentalaus melodramatiškumo, atvirai ir drąsiai.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

KLAJOJANTI SIELA (VIF-ARGENT)

Režisierius: Stéphane Batut; Vaidina: Thimotée Robart, Judith Chemla, Djolof Mbengue; Žanras: Romantinė fantastinė drama; Originalo kalba: Prancūzų k.; Subtitrai: Lietuvių ir anglų kalbomis; 2019, 106min.; Prancūzija; N-13

Juste’as klaidžioja Paryžiaus gatvėmis ieškodamas žmonių, kuriuos regėti gali tik jis vienas. Prieš perkeldamas juos į mirusiųju pasaulį, jis surenka jų paskutinius prisiminimus. Vieną dieną Agathe’a, buvusi Juste’o mylimoji, jį atpažįsta minioje. Ji – gyva, jis – jau tik klajojanti siela. Ar galėtų jie vienas kitą mylėti dar kartą?

Geriausiu 2019-ųjų pirmuoju prancūzų filmu pripažintas Stéphane’o Batut’o juosta sieja romantikos ir fantastikos elementus į jaudinantį pasakojimą apie meilę, stipresnę nei mirtis.

Į PASAULIO KRAŠTĄ (LES CONFINS DU MONDE)

Režisierius: Guillaume Nicloux; Vaidina: Gaspard Ulliel, Guillaume Gouix, Lang-Khê Tran, Gérard Depardieu; Žanras: Drama; Originalo kalba: Prancūzų k.; Subtitrai: Lietuvių ir anglų kalbomis; 2018, 103min.; Prancūzija; N-16

Prancūzijos Indokinija, 1945-ieji metai. Jaunas prancūzų kareivis Robert’as Tassen’as – vienintelis, išgyvenęs brutualias žudynes, kurių metu jis neteko brolio. Apakintas keršto troškimo, kareivis leidžiasi į nuožmias brolio žmogžudžių paieškas, tačiau bundantys jausmai jaunai indonezietei Maï’ai jį privers sulėtinti tempą ir permąstyti tikslą.

Vienišos talentingo aktoriaus Gaspard’o Ulliel’io klajonės po Vietnamo džiungles – tai egzistencinis labirintas, intymi kelionė po tamsiausius pasąmonės užkaborius.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
1 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button