Naujienos

Saltoniškės virsta tikru miestietiško gyvenimo būdo kvartalu

Savivaldybėje šiandien projektinius pasiūlymus pristatys daugiabučių gyvenamųjų namų projekto Saltoniškėse rengėjai. Greta jau esamų gyvenamųjų kvartalų, buvusios spaustuvės teritorijoje rekonstruojant gamybinės ir sandėliavimo paskirties statinius, bendrovės „Rewo“ užsakymu Paribio g. 12 suplanuotas 7 pastatų kompleksas. Sostinės Vyriausiojo architekto skyrius kol kas nėra pritaręs projektui – projektiniai pasiūlymai iš esmės bus vertinami jau po pristatymo visuomenei.

Vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis džiaugiasi pastarųjų metų pokyčiais Saltoniškėse. „Šios Žvėryno paribio teritorijos konversija buvo suplanuota jau prieš 15 metų, kai po Antrojo pasaulinio karo čia įsikūrusių pramonės įmonių – pieno kombinato, saldainių fabriko ir kt. – veiklos ėmė nebetikti centrinei miesto daliai. Todėl labai džiugu, kad čia atsiranda miesto centrui būdingos funkcijos: prekyba, biurai, gyvenamosios teritorijos“, – sakė M. Pakalnis.

„Tonas“ šios teritorijos plėtrai buvo nubrėžtas kuriant pirmą didelį projektą – prekybos centrą „Panorama“, kai buvo įvardyti preliminarūs galimų pokyčių parametrai: nuo funkcijų iki aukštingumo. „Tuo metu buvo kalbėta ir apie tai, kad būtų gerai, jei tai nebūtų monofunkcinis rajonas, kad čia būtų visų paskirčių objektų, nors tada buvo sunku tikėtis, kad išsikels visos pramonės įmonės. Bet štai – turime, mano supratimu, visai neblogai besiformuojantį miestietiško gyvenimo būdo kvartalą, kur vienoje vietoje gali dirbti, gyventi, pramogauti, o šalia puikus viešasis transportas“, – komentavo Vyriausiasis miesto architektas.

 

Jis atkreipia dėmesį, kad Saltoniškės šiandien yra miesto urbanistinės ašies dešiniajame Neries krante tąsa. Ašis prasideda T. Narbuto g. ir Laisvės pr. sankirtoje, tęsiasi Saltoniškėmis, Konstitucijos pr., buvusia Žalgirio stadiono teritorija ir baigiasi ties VRM kultūros ir sporto rūmais.

Šįvakar vyks jau trečias Vilniaus architektūros studijos parengtų projektinių pasiūlymų pristatymas – rajono bendruomenei rodant suinteresuotumą, projekto plėtotojai atsižvelgė į savivaldybės rekomendaciją anksčiau nei privalu pradėti diskusijas su visuomene. 2019 m. vasarį buvo pristatytidaugiabučių rekonstravimo projektinių pasiūlymų sprendiniai, kurių pagrindu planuota rengti detaliojo plano korektūrą (pakeisti paskirtį iš sandėliavimo į gyvenamąją, nustatyti užstatymo pagrindinius rodiklius), 2019 m. birželį pristatyti detaliojo plano sprendiniai.

Per tą laiką pagal savivaldybės ir gyventojų pastabas tobulinant projektą 70 iki 65 proc. sumažėjo sklypo užstatymo tankumas – užstatoma mažesnė dalis sklypo (sklypo plotas – 10 671 kvad. m); nuo 30 iki 40 proc. padidėjo želdynų plotas; maksimalus aukštų skaičius (7 aukštai ir antstatas) sumažintas ant pastatų paliekant tik techninį aukštą liftui užkilti ant eksploatuojamos terasos (t. y. aukštingumas sumažintas nuimant antstatus nuo kelių korpusų); sklypo viduje kelių pastatų aukštingumas sumažintas nuo 6 aukštų su antstatų iki 3 aukštų (pasirinktas kitoks – mažaaukštės statybos principas);  pastatų aukštis sumažintas nuo 31,2 m iki 29,7 m (techninio aukšto); 330-čiai būsimojo komplekso butų suplanuota 231 parkavimo vieta (ši zona savivaldybės sprendimu patenka į 2-ąją zoną, kur minimalus automobilių vietų koeficientas yra 0,5, t. y. turi būti ne mažiau nei 182 vietos, o maksimalus – 0,75, t. y. negali būti daugiau nei 265 vietos), be to, bus įrengta bendrojo parkavimo vietų Paribio gatvėje ties sklypu, o pagal Vilniaus miesto savivaldybės išduotas technines sąlygas bendrovė įsipareigojo sutvarkyti šios gatvės atkarpą ties sklypu: įrengti dviračių taką, šaligatvius, pakeisti asfalto dangą, pėsčiųjų perėjas ir kt.

 

„Šioje urbanistinėje ašyje dabar vyksta daug plėtros projektų ir ji, akivaizdu, reprezentuos XX a. pabaigos – XXI a. pradžios Vilnių. Čia yra ir aukštybinių pastatų zona prie Konstitucijos prospekto, ir žemesnių pastatų zona Saltoniškėse, greta trapaus Šeškinės ir Karoliniškių šlaitų kraštovaizdžio. Niekaip negaliu sutikti su viešojoje erdvėje eskaluojama mintimi, kad čia kuriamas naujasis perkūnkiemis – gyventojų koncentracija, viešųjų erdvių bei želdynų artumas, nustatytieji užstatymo rodikliai neturi nieko bendra su tuo urbanistiniu chaosu, kurį paskatino prieš keliolika metų patvirtintas Perkūnkiemio detalusis planas, – sakė M. Pakalnis. – Kita vertus, jis nėra tapatintinas ir su Žvėrynu: nors Saltoniškės yra Žvėryno seniūnija, tai nėra tas pats Žvėrynas pagal užstatymo principus, laikmetį, gatvių struktūrą ir funkciją – ne tas, kuris išlikęs Latvių ar Kęstučio gatvėse.“

Apibrėžti visame Žvėryne pastarąjį dešimtmetį vykstančius sisteminius pokyčius – įvardyti Žvėrynui ir aplinkinėms teritorijoms, tarp jų ir Saltoniškėms, charakteringus užstatymo rodiklius Vilniaus miesto savivaldybė planuoja vos tik bus patvirtintas naujas Bendrasis planas. „Galvojame, kad turėtume pakeisti Žvėryno detalųjį planą, įvertinę, kiek čia dar reikia atnaujinti infrastruktūrą, kokių dar yra papildomo užstatymo atsiradimo galimybių, kur dar yra konversijos potencialo. Teritorijų ir pastatų funkcijos keitimas, kaip rodo pasaulinė praktika, yra pats tvariausias miestų plėtros kelias, kuriuo eina visi Vakarų miestai, ir šiuo efektyvesnio jau turimų resursų panaudojimo keliu pasukome mes, užuot švaistę resursus kurdami naujus perkūnkiemius – užtikrinti infrastruktūrą rajonuose, pastatytuose žaliose pievose, yra žymiai brangiau, ir ji ilgą laiką lieka nesutvarkyta“, – sakė Vyriausiasis miesto architektas. 

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
74 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
27 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
aleliuja
aleliuja
1 metus

Reikalaukime vyr architekto atleidimo is darbo.

Arvydas Norkūnas
Arvydas Norkūnas
1 metus

Gera tai, kad laikomasi dar Nasvyčių iškelto principo ir papėdėse aukštingumas ribojamas. Labai pažangu ir konversija. Tankumas vis tik centre turi būti didesnis nei pakraštyje. Miesto architektas deklaruoja pasisakymuose nuomonę, jog negalima visko užstatyti, reikia palikti erdves galimoms transporto srautų permainoms. Deje gatvių tankio ir pločio klausimais jis nėra linkęs ar nenori sekti išmintingu Vilniaus XX a. pradžios modeliu, pvz Naujamiesčio gatvės buvo statomos keturių juostų pločio, o miestas buvo tris – keturis kart mažesnis ir neturėjo jokio panašumo į dabartinius transporto srautus. Paribio gatvė taip pat turėtų būti keturjuostė, rytais tarnaujanti kaip Ukmergės g. jungtis su Jasinskio-Pamėnkalnio gatve. Perkūnkiemio… Skaityti daugiau

Neapsispende
Neapsispende
1 metus

Tai dabar pabrežiama straipsnyje Saltoniškės, nors visur aplinkui namų kvartalai su žodžiu: “Žvėrynas” , net viršuje ant šeškinės kalno šeškinėje iškilo daugiabučių kvartalas “Žvėryno panoramos” , matosi kad miesto architektas neapsisprendžia kaip ką vadinti..

miestelėnas
miestelėnas
1 metus
Atsakinėti į  Neapsispende

Kuo čia dėtas architektas ir statybininkų sugalvoti pavadinimai? Tu pats, kaip privataus namo savininkas, gali nors ir Antakalnyje pavadinti namą Žvėryno namas, gali nors ir Mėnulio namu pavadinti.

Architektas teisingai kalba.

Arturas
Arturas
1 metus

gauja… nesuvokia kad baigia sudarkyti geriausias miesto vietas netikusia architektura…. Nusalint tokius asilus nuo galimu sprendimu. Nes miestui daroma neatitaisoma zala del ju pasenusio poziurio ir nekompetencijos!!!!

Saltoniskes
Saltoniskes
1 metus

keista, kad planuoja dideles statybas, o infrastruktura taip smarkiai veluoja.. tai manau didelis fail’as miesto architekto, nes smagiau kai ateina verslas su tikslu uzsidirbti ir naujos plytos graziai atrodo is tolo, bet cia tikrai ne tvarumo zenklas, savivaldybe galetu tuomet prisideti analogiska investicija i rajona ir sutvarkyti duobetas gatves, kreivus saligatvius, o ne tik reikalauti statytoju aplink projekta patvarkyti.. pravaziuokit Paribio g. ryte/vakare – gal dziaugsmo maziau bus.

genadijus
genadijus
1 metus
Atsakinėti į  Saltoniskes

Tu teisus, Paribio gatvę reikia tvarkyti: siaurinti važiuojamają dalį, atiduoti plotą šaligatviams, tada nebereikės niekur važiuoti, viskas Saltoniškėse yra pėsčiomis pasiekiama: namai, darbai, parduotuvės, pramogos, darželiai. Tik mokyklos betrūksta.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button