Vilniuje galima surasti dar vieną naują freską – pastelinių spalvų kvadratas nugulė užsislėpusiame charizmatiškame sostinės kiemelyje šalia traukinių stoties. Ši freska – tai ispanų menininkų kolektyvo „Boa Mistura“ tarptautinio projekto „Ubuntu“, jungiančio 36 kolekcininkus ir 36 vietoves visame pasaulyje, dalis. 

Žinutė: mes visi susiję

36 kvadratai, nutapyti įvairiausiose pasaulio šalyse, sudaro bendrą paveikslą, kuriame pavaizduotos šešios persidengiančios raidės U+B+U+U+N+T+U. Kaip sako menininkai, projekto įkvėpimu tapo afrikietiška „ubuntu“ filosofija, pagrįsta individo ryšiu su savo bendruomene ir jos ryšiu su aplinka: „tu esi, vadinasi, aš esu, ir aš esu, nes mes esame“.

Nutapytos freskos yra projekto dalis. Pirmiausia menininkai nusprendė įtraukti kolekcininkus, kurie galėjo įsigyti 36 originalaus spausdinto kūrinio kvadratus – atskirai įrėmintas 30×30 cm dydžio paveikslo dalis. Vienas kolekcininkas galėjo įsigyti tik vieną kūrinio fragmentą, kurio freska atsidūrė tam tikroje vietoje pasaulyje. Tokiu būdu individas buvo susietas su aplinka ir kolekcininkai bei įvairios pasaulio vietos susieti tarpusavyje.

Žodis „ubuntu“, kilęs iš xosų ir zulu kalbų, reiškia tradicinę afrikietišką koncepciją, su kuria menininkai susipažino 2011 metais lankydamiesi Pietų Afrikoje. „Ši idėja apie Afrikos tautų kolektyviškumą mus lydėjo nuo pat tos kelionės, kol galiausiai pernai sausį subrandinome projekto koncepciją. Sugalvojome suskaidyti kūrinį į atskiras dalis, kad taip vienu metu atskleistume įvairovę ir bendrumą“, – sako vienas „Boa Mistura“ kūrėjų Pablo Ferreiro.  

Lietuva – vienintelė regione

36 kvadratinės freskos buvo nutapytos įvairiuose žemynuose: Afrikoje, Europoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Australijoje. Jas galima rasti Islandijoje, Belgijoje, Sakartvele, Ispanijoje, Italijoje, Portugalijoje, JAV, Meksikoje, Čilėje, Brazilijoje, Argentinoje, Indijoje, Palestinoje, Tailande, taip pat Lietuvoje. Vietos freskoms pasirinktos neatsitiktinai – jos turėjo atspindėti tam tikros vietovės, kultūros ypatumus, unikalumą, aurą. 

„Pirmieji vietų pasirinkimai buvo aiškūs – norėjome grįžti į vietas, kurios mums vienaip ar kitaip paliko įspūdį. Pirmasis buvo Keiptaunas, kur viskas ir prasidėjo. Taip pat San Paulas Brazilijoje, Kibera Nairobyje, Kenija, Ekvadoras. Tuomet tiesiog pasitelkėme savo intuiciją, kad likusius kvadratus išdėstytume kuo plačiau visame pasaulyje ir kad apimtume kuo platesnį įvairių miestų scenų vaizdą. Vilnius mums buvo ypatinga vieta, nes čia 2021 m. lapkritį sukūrėme didelio masto freską „Vandenynų širdies plakimas“. Tai jaudinantis ir nuostabus miestas. Tuo pačiu tai padėjo geografiškai atspindėti Rytų Europos kontekstą, šiai vietovei būdingą seną, konsoliduotą ir žiemišką miesto tikrovę“, – sako P. Ferreiro.  

Sužavėjo Vilniaus senovinės, neatrastos vietos

„Ubuntu“ dėlionės kvadratą galima surasti viename charizmatiškųjų Vilniaus vidinių kiemelių – Geležinkelio g. 1, kur stūkso senoviniai, nerenovuoti pastatai. Čia galima išvysti 1879 m. pastatytą netipinės konstrukcijos namą – buvusį viešbutį, išskirtinį bokštelį, XIX a. grindinį. „Ubuntu“ dėlione buvo papuošta ESO transformatorinė.

„Viešų erdvių gražinimas ir jų puoselėjimas mums priimtinas būdas prisidėti kuriant jaukesnį ir vizualiai patrauklų miestą. Džiaugiamės prisidėję prie šio projekto, kuriame savo viziją, saugiai pasinaudodami ESO infrastruktūra, atskleidė menininkai“, – „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.

Nors freska Vilniuje buvo nutapyta žiemą, tikrasis projekto finišas įvyko tik šią vasarą, kai Madride įvyko projekto fotografijų paroda ir buvo išleista projekto knyga su fotografijomis. Menininkai prie „Ubuntu“ projekto koncepcijos kūrimo dirbo du mėnesius, o projektą įgyvendino per daugiau nei metus. Didžiąją dalį freskų menininkai tapė patys, kai kur pasitelkė pagalbą. Vilniuje projektą įgyvendinti padėjo Evelina Žičkienė, freską nutapė menininkas Tadas Vincaitis, fotografavo Dalius Pacevičius. Nuotraukos taip pat turėjo atitikti griežtus menininkų reikalavimus.

Šis projektas – antrasis „Boa Mistura“ darbas Vilniuje. Pirmasis – Karoliniškėse ant Sausio 13-osios g. 7 esančio devynaukščio nutapyta milžiniška freska „Vandenynų širdies plakimas“. „Tuomet ispanų menininkams išties paliko įspūdį tiek Vilniaus grožis ir unikalumas, tiek svetingumas ir pagalba, tad nenuostabu, kad kūrėjai nusprendė grįžti su kitu projektu“, – sako E. Žičkienė. 

Tarptautinė kūrėjų grupė „Boa Mistura“ yra viena garsiausių savo srityje visame pasaulyje. 2001 m. Madride susikūrusi komanda įgyvendina įspūdingus projektus visame pasaulyje, dalyvauja socialiniuose projektuose. Jų darbai daugiausia apima viešų erdvių puošybą (freskas).

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

25 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist