Lizde rastas „išperėtas“ vaikas iš medžio buvo nukeltas ir pavadintas Lizdeika, o vietovei, kurioje išgirstas jo verksmas, prigijo Verkių pavadinimas.

Lyg dukart gimęs, jis įgijo gebėjimą byloti dievų valią ir užaugęs tapo pagonių kunigu, „sapnų specialistu“, kuris kunigaikščiui Gediminui ir išaiškino sapne stūgaujančio Geležinio vilko prasmę.

Taip nusipelnė Vilniaus įkūrimo bendraautoriaus vardo – juk sapnas būtų dar nieko nereiškęs, jei nebūtų gavęs Lizdeikos „sankcijos“.

Dar legenda byloja, kad Lizdeiką, kitados dar kūdikį, surado paties Gedimino brolis didysis kunigaikštis Vytenis.

Teigiama, kad šalia Vilniaus buvo kitas didelis miestas – archeologai sostinės pakraštyje, šalia Verkių rūmus aptiko didelio Viduramžių miesto kapines. Pirmieji radiniai liudijo, kad neišlikusiame mieste gyveno turtingi žmonės.

Matyt, šio Viduramžių miesto vyriausiasis žynys, pasak padavimo, gedėjo mirusios žmonos, todėl ieškojo ramybės Neries pakrantėse. Kartą beeidamas išgirdo gražios dainos aidą, netrukus pamatė žavią mergelę ir abu vienas kitam patiko.

Legendos, deja, pikantiškas detales nutyli, tačiau iš tos meilės jiems gimė sūnus. Įstatymai kriviui vesti leido tik kartą, todėl jiedu sumanė vaiką paslėpti.

Medžioklės dieną kūdikis buvo paguldytas į erelio lizdą ir pro šalį jojęs didysis kunigaikštis išgirdo vaiko verksmą ir įsakė radinį iš ąžuolo iškelti. Valdovas pamanė, kad vaikas nepaprastas ir liepęs jį užauginti.

Šiandien neįmanoma atsakyti ar šie įvykiai „objektyviai“ atsitiko. Tačiau galime tvirtinti, kad tai iš tikrųjų atsitiko legendoje. O ar „atsitiko“ legenda, turbūt klausti neverta. Ji paprasčiausiai yra.

Pagal: Gintaras Beresnevičius, „GEDIMINAS IR LIZDEIKA“, https://bit.ly/3MgOw8d. Plačiau: https://bit.ly/3ysxfmJ.

Iliustracijose – Verkiai ir Lizdeika (dailininkė U. Šimulynaitė).

Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija https://www.fb.me/VilniusCastles/

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

6 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kuri Vilniaus ar Niujorko eglė jums gražesnė?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist