90-aisiais kovojo su pirmosiomis organizuoto nusikalstamumo grupuotėmis, o išėjęs į pensiją dabar surinkinėja aukščiausios kokybės ir tikslumo lazerius. „Litilit“ elektronikos gamybos vadovo Marijano Bogdziuno istorija – akivaizdus įrodymas, kad imtis karjeros pokyčių niekada nevėlu. Radęs įmonę, patikėjusią jo įgūdžiais, buvęs pareigūnas dabar užsiima įdomia veikla ir prisideda prie sėkmingo bendrovės augimo.

Marijanas prisimena, kad radioelektronika buvo jo hobis nuo pat vaikystės. Pradėjęs eiti į mokyklą rinkosi elektronikos būrelius – labai mėgo konstruoti ir lituoti. Tuo pat metu buvo ir fiziškai aktyvus. Lankė boksą, karatė, o vėliau ir šaudymą. Toks įvairiapusiškumas ir atvėrė dvi skirtingas karjeros galimybes.

Elektronikos inžinierius tapo kriminalistu

Baigęs mokyklą jaunasis elektronikos entuziastas aiškiai žinojo, kokią kryptį nori rinktis. Įstojo į Kauno technologijos universitetą. 1984 metais įgijo aukštąjį išsilavinimą, tapo elektronikos inžinieriumi. Trejus metus dirbo magnetofonus ir kitus elektronikos prietaisus gaminančioje įmonėje. Tiesa, šis karjeros etapas buvo trumpas, nes Marijaną itin traukė darbas teisėsaugoje. Atsiradus pirmai progai jis pasinaudojo galimybe tapti pareigūnu.

„Jau tais senais laikais tam užteko aukštojo išsilavinimo ir didelio noro. Reikiamas žinias suteikdavo koncentruotuose kursuose. Mano atveju, tai buvo 12 mėnesių trukmės kriminalinės policijos pareigūnų mokymai. Sužinojau, kaip vykdoma operatyvinė, kriminalistinė veikla, įgijau baudžiamosios teisės pagrindus“, – kalba pašnekovas.

Po dvejus metus trukusios tarnybos viename iš Vilniaus komisariatų M. Bogdziunas perėjo į Organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybą. Iš pradžių buvo inspektoriumi, o vėliau – skyriaus viršininku. Dirbo ir laukiniais 90-aisiais, kuomet aktyviai prisidėjo prie visoje Lietuvoje nuskambėjusių rezonansinių nusikaltimų tyrimo.

„Baisokai skambantys to laikotarpio apibūdinimai atsirado ne veltui. Tai buvo laukinio reketo  laikai, kai organizuotos nusikaltėlių grupuotės varžėsi dėl įtakos, o nužudymo bylų turėjome daugiau nei bet kada anksčiau“, – sunkų visai šaliai laikotarpį prisimena jis.

Įrangos išmanymas teisėsaugoje pravertė

Į savo darbą teisėsaugoje M. Bogdziunas žiūrėjo itin rimtai. Įstojo į Mykolo Riomerio universitetą ir įgijo teisės magistro laipsnį. Tačiau nenutolo nuo pagrindinio savo hobio, radioelektronikos. Kovoje su organizuotu nusikalstamumu reikėjo pasitelkti įvairias technines priemones, o jis gerai žinojo, kaip geriausia tai padaryti. Elektronikos žinios itin pravertė tiriant nužudymus arba pasikėsinimus nužudyti, kuriuose buvo panaudoti sprogmenys.

„Pagal įvykio vietoje likusius fragmentus galėdavau nustatyti, koks sprogimo inicijavimo mechanizmas buvo naudojamas. Kai rasdavome įtariamąjį ir atlikdavome kratą jo namuose, taip pat sugebėdavau atpažinti atskirus komponentus ir susieti juos su konkrečiu nusikaltimu“, – kalba buvęs pareigūnas.

M. Bogdziuno patirtis buvo labai naudinga ir tiriant garsiausio Lietuvos samdomo žudiko Valerijaus Januškevičiaus nusikaltimus. „Vilniaus bomberio“ byla pašnekovui buvo viena įsimintiniausių – pats lankėsi įvykių vietose, ieškojo būdų, kaip pergudrauti kruopščiai kiekvieną savo žingsnį planavusį nusikaltėlį. Kalbėdamas apie tarnybą kriminalinėje policijoje vyras sako, kad sėkmę šioje ir kitose bylose lėmė ne tik techninės žinios, bet ir pastangos perprasti nusikaltėlių elgesį.

Sudomino ir buvusius kolegas

Po daugiau nei 30 metų trukusios tarnybos vidaus reikalų sistemoje M. Bogdziunas pradėjo žvalgytis veiklos, nesusijusios su teisėsauga. Vėl prisiminė mėgstamiausią savo hobį – elektroniką. „Litilit“ tuo metu kaip tik žvalgėsi elektronikos specialisto, o šia sritimi ne vieną dešimtmetį domėjęsis buvęs pareigūnas jiems idealiai tiko. Į kolektyvą vyras įsiliejo lengvai ir per trumpą laiką netgi tapo elektronikos gamybos vadovu.

„Darbas „Litilit“ yra susijęs su hobiu ir tai man labai patinka. Elektronika reikalauja kūrybiškumo, todėl rutina tikrai negresia. Dieną pradedu su gera nuotaika, taip pat ją ir baigiu“, – komentuoja elektronikos specialistas.

Sulaukęs palaikymo iš „Lililit“ vadovo Nikolajaus Gavrilino, naujos karjeros galimybę Marijanas pristatė trims savo buvusiems kolegoms. Taip lazerių įmonėje įsidarbino dar trys į pensiją išėję pareigūnai. Du iš jų – taip pat diplomuoti elektronikos inžinieriai.

„Baigus darbą policijoje ne kiekvienam yra lengva susiorientuoti ir suprasti, ko reikėtų imtis toliau. O rankų juk trūksta daug kur. Nuo manęs prasidėjęs buvusių pareigūnų integravimas „Litilit“ yra geriausias pavyzdys, kad ir dabartinėje darbo rinkoje galima rasti neišnaudotų resursų. Tereikia nukreipti žmones tinkama linkme“, – reziumuoja pašnekovas.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

14 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist