MiestasNekilnojamas turtas

Atsirado projektas, siekiantis apsaugoti Vilniaus žydų Šnipiškių senąsias kapines

Sostinėje jau visai netrukus prasidės 1971-aisiais pastatytų Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rekonstrukcijos ir išplatinimo darbai. Nors visi suplanuoti darbai buvusių Vilniaus žydų Šnipiškių kapinių vietos teritorijoje ir apsaugos zonoje yra suderinti su Lietuvos žydų bendruomene ir Europos žydų kapinių išsaugojimo komitetu, kai kurie su tokiu sprendimu yra nepatenkinti.

„Save Vilna” projektas suburia žmones, kurie priešinasi idėjai Vilniaus koncertų ir sporto rūmus pritaikyti sostinės kongresų centro veiklai. Nors bendruomenės nariai pastebi, kad Vilniaus miesto savivaldybė įsipareigojo ir įamžinti šio pastato prieigose esantį objektą – valstybės saugomą Vilniaus žydų Šnipiškių senųjų kapinių vietą, visgi to – anot jų – nepakanka. Projekto autoriai pažymi, kad laidojimo vieta tuo pačiu yra ir mirusiojo poilsio vieta, todėl apie konferencijų centrą negali būti jokios kalbos.

Bendruomenė pristato savo pasiūlymą – atstatyti senas kapines šalia estetiško memorialo su gražiais ir naujoviškais šaligatviais. Niujorko architektūrinė bendrovė „Adele Schachner Architecture“ pateikė projekto vizualizacijas, kuriose autentiškos senovines kapinės yra šalia memorialinio komplekso, kuriuo norima paversti Vilniaus koncertų ir sporto rūmus.

 

Šiame projekte žemė yra sutvarkyta taip, kad susidaro tinklelinių kapinių iliuzija, padengta dviejų žvyro atspalviais. Baltas ir pilkas žvyras turi priminti anksčiau čia buvusius antkapius. Ant Vilniaus koncerto ir sporto rūmų būtų įrengtos veidrodinės plokštelės, kurios dienos metų atspindėtų dangų ir kapines. Naktį stogą apšviestų saulės energija pakraunami šviestuvai.

Visus, pritariančius šiai idėjai, projekto autoriai prašo pasirašyti peticiją. Šiuo metu peticiją pasirašė jau daugiau nei 59 tūkst. žmonių. Daugiau apie patį projektą galima paskaityti čia.

Turto bankas rengiasi iki 2023 m. rekonstruoti bei išplėsti 1971-aisiais pastatytus Vilniaus koncertų ir sporto rūmus.

 

Vilniaus koncertų ir sporto rūmų pastatas pagal Sigito Kuncevičiaus projektavimo firmos projektą bus išplėstas nuo 15,6 tūkst. iki 18 tūkst. kv. m ir pritaikytas Vilniaus kongresų centro veiklai. Bus perplanuojamos patalpos, pritaikant jas konferencijoms, kongresams ir kitiems kultūriniams renginiams. Čia bus įrengta iki 10 įvairaus dydžio konferencijų salių, didžiausia kongresų salė – 2400 vietų, kultūriniuose renginiuose bus galima užtikrinti iki 4000 vietų.

Preliminarus viso projekto įgyvendinimo terminas – 32 mėnesiai nuo sutarties pasirašymo dienos.

MadeinVilnius.lt informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „Naujosios medijos grupės“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
31 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Vilnietė
Vilnietė
1 metus

Ten tiktų būti miesto muziejui ar pan. kultūros įstaigai; su memorialu, žyminčiu Žydų kapinių vietą.

Pamąstymui
Pamąstymui
1 metus

Keletas niuansų, kuriuos siūlau įvertinti abiems barikadų pusėms: Senosios žydų kapinės randasi šioje vietoje nepaisant patinka ar nepatinka tau, žinai apie tai ar nesi girdėjęs. Vieniems (daugiausiai ateistams) kapinės dažnu atveju yra nereikšmingas dalykas, nes kadaise gyvenęs žmogus yra tiesiog vienas iš milijardų per visą žmonijos evoliuciją egzistavusių asmenybių. Kitiems – tai yra šventa, jų religiją ar įsitikinimus atspindinti vieta, turinti simbolinę reikšmę ir didelę svarbą. Sporto rūmų kompleksas yra vienas iš unikaliausių sovietinio brutalizmo architektūros objektų Lietuvoje. Neišsaugoti ir neatgaivinti patalpų būtų tas pats kas nuskandinti dar plaukiantį laivą. Ir ne vien tik dėl architektūrinės ar jau istorinės reikšmės,… Skaityti daugiau

Feliks
Feliks
1 metus

Patis išnaikino židus ,o čia pasakas pasakoja gerečiai !

jurgis
jurgis
1 metus

zydai gal jus nustokit vaidinti aukas visur kame, jau 3-4 karta o vis nepaleidzia, neisivaizduoju kaip jiems sunku gyventi… palestinieciams knisa prota, kad ten ju zemes ir kaip gyventi, taip ir mums….

Rokas
Rokas
1 metus
Atsakinėti į  jurgis

smegenų neturi. Lietuviai gali baigti dėl tremčių vergti? nors tai mano galva nesulyginami dalykai net.

jurgis
jurgis
1 metus
Atsakinėti į  Rokas

tikras litovcas – vergti 😀 matyt nesupranti zmogaus buvimo praeiti, dabarti ir ateiti, nes irgi praeiti uzstriges 😀 visur vilniuje kapines padaryk, nes visur kazkas kazkur laidojo, kam ta miesto pletra, geriau kapines vietoj katedros aikstes 😀

hmmm
hmmm
1 metus
Atsakinėti į  jurgis

tipiškas beraštis (plačiąja prasme) “kaimo jurgis”, toks “jurgis sovietikus”… visų pirma reikia sovietinę klaikybę būtinai ant kapinių pastatyti [koks nuostabus sutapimas, kad būtent žydų, ar ne?], o vėliau verkti ant kiekvieno kampo (su gramatinėmis klaidomis, kas be ko), kad patys žydai verkia.. tpfu, kokie šlykštūs tokie tipai

Vaidas
Vaidas
1 metus

Prakeiktas projektas. Vieni skandalai..

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button