Neretai daug diskusijų Vilniaus senamiestyje sukeliančius eismo pakitimus ar ribojimus ateityje galės demokratiniu būdu nuspręsti patys gyventojai. Neseniai startavo interaktyvi platforma KIWI, kuri suteikia galimybę bendruomenėms savarankiškai valdyti eismą jų gatvėje. Šiuo metu testuojama atkarpa Užupyje, nuo Paupio gatvės pradžios iki tilto per Vilnelę, kur, gyventojų sprendimu, laikinai ribojamas tranzitinis eismas. Ateityje planuojama gatvių sąrašą plėsti.

Idėją minėtoje Paupio gatvės atkarpoje riboti tranzitinį eismą ir leisti įvažiuoti tik bendruomenei bei jų svečiams pasiūlė vietinis gyventojas. Jis, kaip ir kiti nuolatiniai Paupio gatvės gyventojai, nuomininkai bei verslo atstovai, turi galimybę registruotis www.kivigatve.lt, ten diskutuoti ir siūlyti savo idėjas, kaip valdyti eismą minėtoje atkarpoje – laikini pakitimai galios iki rugpjūčio 23 dienos.

„Įgyvendindami Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) koordinuojamą ikiprekybinį pirkimą „Viešosios aplinkos humanizavimas racionalizuojant transporto eismą miesto centrinėje dalyje (Vilniaus senamiesčio pavyzdžiu)“ pasiūlėme miestui platformos KIWI idėją, kuri leistų gyventojams patiems spręsti eismo pakitimus. Pavyzdžiui, Savičiaus gatvėje kavinėms išnešus stalus į gatvę, ne visi vietiniai gyventojai liko tuo patenkinti, padidėjo triukšmas gatvėje. Mūsų siūlomas įrankis suteikia galimybę išspręsti problemą išmaniai, kurti savą ir gyvą miestą bei susitarti demokratiniu keliu“, – sako interaktyvią platformą sukūrusios „Pupa – strateginė urbanistika“ atstovė Audinga Andruškevičiūtė.

Architektės teigimu, panašių miesto valdymo pavyzdžių pasaulyje pamažu atsiranda. Pavyzdžiui, 2015 m. Barselonos savivaldybė pradėjo taikyti pažangias technologijas ir gyventojams pasiūlė platformą „Decidim“ (angl. „we decide“). Tiesa, ji nėra susijusi su eismo valdymu, kaip Vilniuje testuojama KIWI platforma.

Prieš pradedant projektą galimi idėjų variantai buvo derinami su Vilniaus savivaldybe bei su įmone SĮ „Susisiekimo paslaugos“, aptariama, koks būdas būtų tinkamiausias jas įgyvendinti ir testuoti.

Idėjos siūlomos interaktyvioje platformoje

Pasak platformos kūrėjų, Užupio bendruomenė buvo pasirinkta dėl jų iniciatyvumo, domėjimosi ir noro patiems priimti sprendimus. „Nuo gruodžio mėnesio organizavome dirbtuves su Užupio bendruomene, išgirdome jų nuomones ir pagal jas pasirinkome Paupio gatvės atkarpą, kuri itin svarbi pėstiesiems“, – sako A. Andruškevičiūtė.

Paupio gatvės pradžioje buvo pastatytas spalvingas, interaktyvus kintančios informacijos kelio ženklas, informacija apie projektą pateikta socialiniuose tinkluose, padalintos skrajutės ir plakatai – taip vietiniai gyventojai buvo informuoti apie galimybes registruotis KIWI platformoje, siūlyti savo idėjas. Joms sulaukus pakankamai palaikymo, pradėtas balsavimas ir kiekvienas prisiregistravęs gyventojas  galėjo išreikšti nuomonę – idėją palaikyti arba ne.

Dabar prie Paupio g. 3 esantis išmanusis kintamos informacijos kelio ženklas nurodo, kad motorinių transporto priemonių eismas draudžiamas. Laikini eismo pakeitimai leidžia šioje vietoje apsisukti ir grįžti į Užupio gatvę, o žmonės vis drąsiau vaikšto ištuštėjusia Paupio gatve. Platformoje žmonės dalinasi pozityviais komentarais, kadangi sumažėjus automobilių srautui gatvė tapo tylesnė ir ramesnė, gyventojai džiaugiasi galėdami naktį palikti pravertus langus.

KIWI platformos kūrėjai tikisi, kad ateityje ne tik daugės prisijungsiančių gatvių ar gyvenamųjų kvartalų, tačiau plėsis ir sprendžiamų problemų ratas, kuris neapsiribos tik gatvių atvėrimo ar užvėrimo automobiliams klausimais.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

9 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar iš Lietuvos oro uostų brangu skristi atostogauti?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist