Renginiai

Žolynų turgus kviečia švęsti vidurvasarį mieste

Savaitgalį prieš Jonines vilniečius ir miesto svečius kvies Žolynų turgus – augalų, natūralių gaminių bei sveikų produktų mugė, kurioje be prekybos vyks ir gausi kultūrinė programa: koncertai, paskaitos, žaidimai bei kitos pramogos vaikams ir suaugusiems.

14-ąjį kartą vyksiantis renginys – tai nuo 2007 metų Vilniaus etninės kultūros centro atgaivinta XX a. pr. menanti Vilniaus tradicija. Vidurvasarį vykdavusiame Joninių kermošiuje būdavo prekiaujama vaistažolėmis, gėlėmis ir kitais gamtos teikiamais produktais, kurie tuo metu – artėjant trumpiausiai metų nakčiai – atskleidžia savo geriausias savybes. 

Joninės, kaip ir kitos kalendorinės šventės, nuo senų laikų apipintos įvairiausiais tikėjimais ir prietarais. Ypač daug tikėjimų susijusių su augalais – sakoma, jog šiuo metu jie įgyja ypatingų galių. Pavyzdžiui, Alsėdžiuose buvo paplitęs toks prietaras: „Joninių naktį reikia dviem moterims braukti rasą nuo svetimos pievos virve. Tą virvę reikia nukratyti ant savo pievos – tuomet labai augs žolė.“ Tikėta ir tokiais stebuklais: „Joninių dieną per dvylikę prisiskink rugiagėlių ir sudėk į degtukų dėžutę. Kitą rytą rasi joje pinigą. Tą pinigą išleisi, kitą rytą vėl jį rasi dėžutėje.“

 

Nors tokiais tikėjimais šiais laikais mažai kas vadovaujasi, tačiau žolininkai patikina, jog ne visi jie yra iš piršto laužti, mat būtent prieš Jonines renkami žolynai turi sukaupę daugiausiai sveikatai naudingų savybių. 

Tiesa, vaistažolių rinkimui svarbus ne tik laikas, bet ir oras. Žolynų turguje arbatžolėmis prekiausianti Giedrė Radzevičiūtė vaistines ramunėles renka tik sulaukusi keleto iš eilės saulėtų dienų, per kurias jos spėja prisigaminti eterinių aliejų. Tokia arbata, anot žolininkės, bus veiksminga ir kvapni.

Daugiau apie žoleles bei kitus augalus bus galima sužinoti pokalbių su prekeiviais metu, o taip pat ir diskusijose su Žolynų turgaus svečiais. Vienas jų – archeologas, kultūros istorikas, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto dekanas, Skaitmeninių kultūrų ir komunikacijos katedros profesorius dr. Rimvydas Laužikas, kuris papasakos apie laukinius augalus ir jų vietą istorinėje Lietuvos virtuvėje. Anot jo, ir maistui, ir gydymui nuo seniausių laikų vartojamų augalų vieta gastronominėje kultūroje skirtingais laikotarpiais skyrėsi: vienu metu jų ant stalo vengta, kitais laikais jie buvo madingi, o šiandien mada ir vėl sugrįžusi – vis labiau susidomime gamtos teikiama natūralia nauda.

 

Pasiklausius įdomių faktų apie gastronomijos istoriją bei pasikalbėjus su žolininkais, Žolynų turgaus lankytojai bus kviečiami pasitikrinti savo žinias viktorinoje ir laimėti Vilniaus etninės kultūros centro prizų. Dalyvių lauks ir kitokios pramogos – čia bus rodomas Stalo teatro spektaklis bei veiks Žaidimų kampas, kuriame pramogauti galės tiek vaikai, tiek suaugusieji.

Šventinę nuotaiką Žolynų turguje padės kurti ir muzikinių grupių pasirodymai, paversiantys Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kiemą koncertų po atviru dangumi erdve. Dieną joje koncertuos kūrybinio folkloro grupė „Rana“, kuri atliks savitai interpretuojamas Joninių laikotarpį atspindinčias dainas, o vakare klausytojus linksmins į dainuojamosios poezijos žanro rėmus nesutalpinamos „Baltos varnos“ bei šokdins žydų ir Balkanų tautų muziką grojantis kolektyvas „Rakija Klezmer Orkestar“.

Renginys nemokamas, tačiau į jį patekti bus galima turint galimybių pasą.

 

Vieta: Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kiemas

ŽOLYNŲ TURGAUS PROGRAMA

  • 11.00–21.00 Vaistažolių, sveikų produktų ir tautodailės dirbinių prekyba
  • 12.00 Folkloro grupės „Rana“ koncertas
  • 13.00 Apie augalų džiovinimą (Rasa Buslavičienė, „Žolynų namai“)
  • 14.00 „Daiktų pasakos iš puodo“ (Stalo teatras)
  • 15.00 „Laukiniai augalai Lietuvos istorinėje virtuvėje“ (Rimvydas Laužikas)
  • 16.00 Pokalbiai su prekeiviais
  • 17.30 Grupės „Baltos varnos“ koncertas
  • 18.30 Viktorina
  • 20.00 Grupės „Rakija Klezmer Orkestar“ koncertas

Viso renginio metu veiks Žaidimų kampas – čia bus pramogos ir mažiems, ir dideliems: kaladėlių bokštai, kukurūzų futbolas, žiedynės bei kitos linksmybės.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
11 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button