Jau šiandien, birželio 16-tąją dieną, vilniečius ir miesto svečius naktinėti paskatins kasmetinis kultūros ir meno festivalis Kultūros naktis 2023. Paskelbtoje šių metų specialiojoje programoje – 16 skirtingų muzikos, teatro, vizualiųjų ir tarpdisciplininių menų, cirko renginių.

Festivalio naujiena – organizatorių rekomenduojami jaunųjų kūrėjų renginiai

Šiais metais festivalio organizatoriai skelbiamoje renginių programoje pristato naują kategoriją – rekomenduojamus jaunųjų kūrėjų renginius. Į ją patenka 5 skirtingų sričių jaunosios kartos menininkų renginiai, atrinkti festivalio organizatorių.

Tarp jų – Bėgių parke, Pelesos g. 10 eksponuosimas Godos Lukaitės kūrinys „Portalas“, Panerių g. 43 įsikūrusiame technologijų miestelyje „Tech Zity“ vyksianti Romos Mikalauskytės šviesos projekcijų, stiklo objektų bei instaliacijų paroda „Hyperplanas“, po Baltuoju tiltu, Upės g. 6 esančiame riedlenčių parke vyksiantis naujojo cirko spektaklis „7 minutės“, Samuelio Bako muziejaus teatro salėje, Naugarduko g. 10, eksperimentinės muzikos mėgėjus sutrauksiantis elektroninės muzikos solo projektas „Hedda Gamma“ ir MMLAB erdvėje, Vokiečių g. 13, vyksianti į interaktyvi teatro instaliacija „Purgatorio FM“, pagal D. Alligheri „Dieviškąją komediją“ sukurta Pauliaus Markevičiaus ir Simono Dovidausko.

Festivalio svečiai – iš Ispanijos ir Japonijos

Festivalis, kaip ir kasmet, neapsiriboja vien Lietuvos kūrėjais – šįmet vilniečius ir miesto svečius pakvies du itin skirtingi užsienio menininkų renginiai.

Japonijos ambasada Lietuvoje kartu su Lietuvos nacionaliniu muziejumi kvies pasinerti į japoniškos vasaros šventės siautulį ir sudalyvauti tradicinės japoniškos šventyklėlės MIKOŠI nešimo eisenoje Vilniaus gatvėmis. Specialiai iš Japonijos kartu su šintoizmo šventyklos vyriausiuoju šventiku Kazuhiro Takebe atvykstantis Nobuya Miyata pakvies visus sudalyvauti šioje ypatingoje ir už Japonijos ribų itin retai sutinkamoje Mikoši nešimo eisenoje Vilniaus gatvėmis nuo Istorijų namų kiemelio.

Du kartus – 20:00 ir 22:00 – žaliajame Kalnų parke bus galima išvysti ispanų šiuolaikinio cirko trupės „UpArte“ spektaklį „DESproVISTO“. Tai trečiasis trupės darbas, išlaikantis ankstesnių jų kūrinių, išsiskiriančių aukštu akrobatiniu techniniu lygiu, atlikėjais neturinčiais personažų ir leitmotyvu, kuris išjudina kūrinį, bet kurio žinojimas nėra prioritetas, kad galėtum mėgautis spektakliu, esmę. Tai pusiausvyros tarp rizikos, ritmo, estetikos ir humoro paieškos.

Tradiciniai festivalio renginiai

Kasmet į specialiąją Kultūros nakties programą patenkantys didieji festivalio renginiai lauks ir šįmet.

Valdovų rūmų kiemas naktinėtojus pasitiks su įspūdingu ir įvairialypiu koncertu. Unikalioje erdvėje skambės išskirtiniai projektai: Valdovų rūmų renesansinėje salėje koncertuos M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“ talentai. Didžiajame Valdovų rūmų kieme lankytojai klausysis Synaesthesis, Mindaugo Stumbro kvinteto, vėliau išvys teatralizuotą operos koncertą „Dolce far niente“, Vilniaus šv. Jonų bažnyčios Gospel chorą (vad. Kristina Žaldokaitė), Kazimierą Likšą su grupe, o vakarą užbaigs nevaržomos energijos ir galingo vokalo savininkės Aistės pasirodymas.

Per 6 tūkstančius autorių vienijanti asociacija LATGA antrus metus iš eilės jungiasi prie „Kultūros nakties“ maratono ir vilniečius bei miesto svečius kviečia į tarpdisciplininį renginį „LATGA Autorių namai“. Visiškai naujoje Vilniaus laisvalaikio erdvėje – Vingrių skvere – iškilsianti sudėtingos konstrukcijos, kelių aukštų scena tą vakarą iš tiesų primins namus: čia realiai arba virtualiai apsigyvens didelis būrys tiek puikiai žinomų, tiek dar tik pradedančių kūrybinį kelią muzikos, kino, teatro, literatūros ir vizualiojo meno autorių.

Vasaros Terasa lauks nusiteikusių pašėlti su kokybiška muzika – nuo sutemų iki išnaktų koncertuos Eiktubaiktu, Gintė, Kristijonas Ribaitis, Sirupas, Mellow Yellow Daffodil, Monkey Tank, Ambulance on Fire.

Užupio meno inkubatoriuje smalsumą skatins „Vilnelės Sapnas“ – audiovizualinė instaliacija, kurią sukūrė menininkai Leonas Somovas ir Brigita Barr, įkvėpti Vilnelės upės ir jos aplinkos.

Lukiškių aikštėje – tradicija tapęs fortepijoninės muzikos vakaras „Juodais baltais“, vienas didžiausių Kultūros nakties Vilnius akcentų. Čia vakarą užbaigs maestro Petras Geniušas savo įspūdingu pasirodymu vidurnaktį.

Šeimų erdvė – mažiausiems Kultūros nakties lankytojams

Jau tryliktą kartą Kultūros naktį Bernardinų sodas pasitiks transformuodamasis į ypatingą erdvę šeimoms, šįsyk – į Nuotykių Pasaulį. Organizatoriai vaikus kvies mokytis atsakingo ir ekologiško gyvenimo, imtis tapybos meno, tyrinėti nuotykių miestą bei lietuvišką animaciją ir užsienio kūrėjų trumpametražius filmus. Taip pat bus galimybė išsaugoti patirtus įspūdžius ir įsiamžinti pasakiškoje fotosesijoje tamsoje, o greta – išgirsti ir patirti atgimstančias pasakas ir sutikti atgyjančius jų veikėjus.

Renginių žemėlapis

Maršrutas

Specialioji programa

Birželio 16-18 d. – Giedriaus Mazūro instaliacija „Džiaugsmo arka“ (Rotušės aikštė)

Kai šventėse groja pučiamųjų orkestrai, instrumentuose atsispindi saulė. Klausantis muzikos, mintimis keliauji kartu su melodija, ten, kur gera, šviesu ir šilta. Laikas apneša nuosėdom prisiminimus, bet šilta emocija išlieka tarsi vaikiška išdaiga. Objektas ir groja ir važiuoja, ant jo galima prisėsti. Ką tik sukurtos skulptūros raktas į sėkmę – joje yra ir veidrodis, ir wifi.

22:00-23:30 – Erdvinis choro „ARTyn“ koncertas Pažintis su šv. Juozapatu (Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčia, Aušros Vartų g. 7B)

Svarbiausius šv. Juozapato gyvenimo įvykius norime atspindėti chorinės ir instrumetinės muzikos kūriniais taip sustiprinant istorijos perteikimą per muziką ir šviesas, suteikiant klausytojui erdvės įvykių apmąstymams. Koncertas rengiamas šv. Juozapato bazilijonų ordinui priklausančioje, Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčioje. Koncerto metu po istorijos labirintus jus vedžios prof. G. Kirklienes tekstai, o choro „ARTyn“ bei instrumentinės grupės specialiai šiam koncertui kurta muzikinė programa atskleis istorijos kontekstus per muziką.

20:00-00:00 – Portalas (Bėgių parkas, Pelesos g. 10)

2020m. vyko konkursas „Sukurkime savo ateities traukinį“. Konkursą laimėjo projektas „Ekspresas: atgal į gamtą“. Gamtos motyvais buvo ištapytas vienas nebenaudojamas traukinio vagonas. Šiuo metu jis stovi Bėgių parke.

Kultūros nakčiai sugalvota idėja – atverti šio vagono vidų. Vagono tapybos autorė Goda Lukaitė kviečia „atgal į gamtą“ žiūrint ne tik į vagono išorę, tačiau ir į jo viduje sukurtą tapybinę instaliaciją. Vagono viduje ant skaidrių paviršių sukurtas erdvinės tapybos paveikslas. Šviesa, garsu, bei tapybos gyliu sukuriantis savotišką portalą ir kviečiantis pajausti gamtą mieste.

20:00 ir 22:00 – DESproVISTO (Ispanija) (Kalnų parkas)

Neturint nieko, išskyrus save, amžinas siekis išsilaisvinti nuo išorinių regimybių, išankstinių nuostatų ir vaidmenų; parodyti save nuogą ir pažeidžiamą pasauliui, kuriame visada rasime kitus abejonių ar pavojaus akimirkomis. „DESproVISTO“ – tai kvietimas į plastiškumą, lankstumą ir pokyčius; suvokimas, kad ne viskas turi būti visada taip pat.

22:00-23:00; 00:00-01:00 – Šiuolaikinio cirko spektaklis „7 minutės“ (Riedlenčių parkas, Upės g. 6)

Spektaklis „7 minutės” nagrinėja kiekvienam artistui pažįstamą darbo priemonę – repeticiją. Tai pasikartojantis procesas, kurio metu atlikėjas susipažįsta su kuriamo pasirodymo žaidimo taisyklėmis. Repeticijos pagrindinė priemonė – kartojimas. Šis procesas, priešingai nei pasirodymas, suteikia atlikėjams galimybę ieškoti ir klysti be jokių pasekmių, atrasti santykį su savimi, savo daromu veiksmu, bei šalia esančiu scenos partneriu. „7 minutės” yra apie kelionę į pasirodymą, kuris priklausomai nuo proceso įvyks arba ne.

17:00-00:00 – Šeimų erdvė: „Nuotykių pasaulis“ (Bernardinų sodas)

Šeimų erdvė – tai lyg nedidelis atskiras festivalis festivalyje. Erdvė Bernardinų sode kiekvienais metais pasakoja tam tikrą istoriją visuomenei ir džiugina miesto bei jo svečių šeimas. Sodo erdvė skirta džiuginti visai šeimai, o ypač patiems mažiausiems, kurie dar tik mokosi žengti pirmuosius žingsnius naujame gyvenimo etape bei pradeda pažinti pasaulį, kuriame gyvename. Šiais metais Bernardinų sode vienai vasaros nakčiai mokytis ir lavinti vaizduotę susirinksime jau tryliktą kartą. Šįkart – tam, kad ištirtume naują, smalsumą žadinančią planetą: Nuotykių Pasaulį!

18:00-20:00 – Hedda Gamma: Digital Poems (Samuelio Bako muziejaus teatro salė, Naugarduko g. 10)

Hedda Gamma – elektroninės muzikos solo projektas, kuriamas kompozitorės, prodiuserės ir garso menininkės Gabijos Gaigalaitės.

Hedda kūryboje ieško dermės tarp skirtingų stilistinių krypčių -postminimalizmo, IDM, avantpop ir eksperimentinės muzikos. Autorės muzikinė raiška sutelkta į balsą ir elektroakustines jo skambesio paieškas; į muzikines tekstūras įsipina gausi autorės garsų kolekcija, įveiklinta field recording būdu, surinkta tiek gimtajame Vilniuje, tiek studijuojant Hagoje, Nyderlanduose.

18:00-00:00 – Hyperplanas (Tech Zity, Panerių g. 43)

Gyvendami trimatėje erdvėje, taško padėtį joje nusakome trimis skaičiais: platuma, ilguma ir aukščiu. Pagal Bendrosios reliatyvumo teorijos terminą sujungiama tris erdvės ir vieną laiko matmenis į bendrą vieningą sistemą – erdvėlaikį. Realybė tampa nebe trimate sistema, o trijų erdvinių ir vieno laiko dimensijų sąjunga. Kai susimąstome apie aukštesnes erdvines dimensijas, tai veikia kaip nuoroda į mokslinės fantastikos filmus ar knygas. Tačiau teorijos realybėje numato ką kitą, kaip pavyzdį imant M teoriją (bandanti paaiškinti viską mūsų Visatoje), kuri numato dešimt erdvės ir vieną laiko dimensiją, bet manoma, kad septynios iš dešimties erdvinių krypčių yra susisukusios į mažą kamuoliuką, tad lieka tik trys kryptis, kurios mūsų atžvilgiu išsiplėtusios.

18:00-02:00 – LATGA Autorių namai (Vingrių skveras)

Vingrių skvere Vilniuje, šalia MO muziejaus, jau iškilo beveik 12 m. aukščio sudėtingos konstrukcijos „LATGA Autorių namų“ scena, primenanti namą be sienų, kurioje jau šį penktadienį, birželio 16 d., išskirtinių pasirodymų surengs ar kitaip savo kūrybą pristatys per 40 įvairių meno sričių autorių.

21:00-01:00 – Fortepijoninės muzikos naktis „Juodais Baltais’23“ (Lukiškių aikštė)

„Juodais Baltais“ ištakos siekia 2009 metus, kai garsus pianistas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius Petras Geniušas Vilniaus Lukiškių aikštėje festivalio „Kultūros naktis“ metu surengė rečitalį ir atliko L. van Beethoveno muziką. 2011 m. į šį tarp vilniečių ir sostinės svečių populiarų muzikos projektą įsitraukė ir jaunieji pianistai – talentingiausi LMTA studentai ir absolventai, kurių soliniai pasirodymai iki šiol sudarydavo fortepijoninės muzikos maratono programos pagrindą.

23:30-01:00 – PURGATORIO FM (MMLAB erdvė, Vokiečių g. 13A)

„Purgatorio fm“ – žaismingas susitikimas apie rimtus dalykus, į kurio veiksmą galėsite įsitraukti tiek, kiek norėsite. Stebėtojui, klausytojui ir dalyviui subalansuota teatrinė patirtis nepaliks abėjingų. Spektakalis-instaliacija kviečia pažaisti laiku ir erdve!

18:00-01:00 – Skambantys Valdovų rūmai 2023! (Valdovų rūmai)

Unikalioje erdvėje skambės unikalūs projektai: Valdovų rūmų renginių salėje koncertuos M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“ talentai. Didžiajame Valdovų rūmų kieme mėgausimės Synaesthesis, Mindaugo Stumbro kvartetas, vėliau išvysime teatralizuotą operos koncertą „Dolce far niente“, Vilniaus šv. Jonų bažnyčios Gospel chorą (vad. Kristina Žaldokaitė), Kazimierą Likšą su grupe, o vakarą užbaigs nevaržomos energijos ir galingo vokalo savininkės Aistės pasirodymas.

19:00-02:00 – Muzikos Scena „Vasaros Terasoje“ (Vasaros Terasa, Vilniaus g. 39)

Kaip ir kasmet kviečiame Kultūros nakties svečius į Vasaros Terasą, kur skambės, kaip jau įprasta, kokybiška muzika – įtraukianti ir užpildanti erdvę geromis emocijomis.

18:00-23:00 – CYBERVILNIUS (Caffeine LT, Gedimino pr. 2)

Naudodamas savo nuotraukas, nuotraukų fragmentus ir foto-manipuliaciją tyrinėju Vilniaus architektūrą ir gyvenimą ateityje. Kaip ateities karai, pandemijos ir kultūriniai bei ekonominiai pokyčiai keistų miesto architektūrą, transportą ir kitus kasdienio gyvenimo aspektus? Tai bandau savo darbuose nuspėti ir atvaizduoti.

21:00-02:00 – Vilnelės Sapnas (Užupio meno inkubatorius, Užupio g. 2A)

Sapnas – keistai neapibrėžta gyvenimo forma, kuri nuolat kinta ir pakeičia viską, kas mums pažįstama. Jis tarsi išradingas fantomas, kuris perima mūsų esybę ir kūrybiškai ją transformuoja. „Vilnelės Sapnas“ yra audiovizualinė instaliacija, kurią sukūrė menininkai Leonas Somovas ir Brigita Barr, įkvėpti Vilnelės upės ir jos aplinkos. Šis tarpdisciplininis projektas siekia tyrinėti sapną kaip realią patirtį. Nagrinėti, kaip menininkus supanti aplinka veikia jų būtį, kūrybą ir kryptis.

19:00-22:00 – Japoniškos šventyklėlės MIKOŠI eisena (Istorijų namai, Lietuvos nacionalinis muziejus, T.Košciuškos g. 2)

Japonijos ambasada Lietuvoje kartu su Lietuvos nacionaliniu muziejumi kviečia pasinerti į japoniškos vasaros šventės siautulį ir sudalyvauti tradicinės japoniškos šventyklėlės MIKOŠI nešimo eisenoje Vilniaus gatvėmis.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

13 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist