Spalį Energetikos ir technikos muziejuje pradės veikti „Teslos akademija“ – kūrybinės dirbtuvės moksleiviams. Čia jie mokysi naudotis šiuolaikinėmis technologijomis: CO2 lazeriu, trimačiais (3D) spausdintuvais, plataus formato ploteriu, mikrovaldikliais ir kita elektronika.

Amžiaus dvikova

Naujoji akademija pavadinta išradėjo, fiziko, mechanikos ir elektros inžinieriaus Nikola Teslos vardu. Kodėl jo? „Sentimentai – man patinka N. Tesla“, – kalbėjo „Teslos akademijos“ kuratorius, muziejaus elektronikos dirbtuvių edukatorius Andžejus Kuldoš.

Garsus tų laikų išradėjas ir verslininkas buvo Thomas Edisonas. O N. Tesla buvo jaunas gabus jo mokinys. Abu susiginčijo dėl elektros perdavimo būdo. Th. Edisonas bene kas porą kilometrų statė didžiulius pastatus, kuriuose būdavo generuojama elektros energija. N. Tesla siūlė aukštą įtampą sumažinti – kurti (kaip dabar vadiname) transformatorių.

„Th. Edisonui tai pasirodė neįmanoma: „Kas tokį dalyką išras, sumokėsiu 50 tūkst. dolerių“. N. Tesla ir išrado, bet Th. Edisonas serbui atsakė: „Tu nesupratai amerikietiško juokelio“, – pasakojo A. Kuldoš.

Išmanūs namai ir paruoštukės

„Teslos akademijos“ lankytojai susipažins su penkiais FDM technologijos ir vienu SLA technologijos 3D spausdintuvu, 70×100 cm dydžio CO2 lazeriu, ploteriu, įvairiais mikrovaldikliais ir jutikliais. „Per mėnesį galima išmokti pagrindinių žinių, kaip naudotis šia įranga. Į praktinius užsiėmimus atėję moksleiviai galės pasigirti, kad moka sumodeliuoti ir 3D spausdintuvu atsispausdinti norimą figūrą“, – žadėjo A. Kuldoš.

Dirbtuvėse vyresni (14-17 metų) moksleiviai eksperimentuos ir gamins daiktus: nuotrauką-šviestuvą ar išmaniųjų namų sistemą. „Namams galima sugalvoti daug išmanių sprendimų: kad apšvietimas reguliuotųsi bluetooth ryšiu, pabundi ryte septintą – mikrovaldiklis, perskaitęs žadintuvo duomenis, dešimt minučių iki jam suskambant, užkaičia virdulį. Dirbtuvėse gali susikurti į kišenę telpančią žaidimų konsolę ar skaitytuvą, kuriame paslėptum paruoštukę“, – juokavo „Teslos akademijos“ kuratorius.

Drąsesni prašo užeiti

„Teslos dirbtuvės“ įsikūrusios Energetikos ir technikos muziejaus rūsyje, šalia Kondensatorių salės ir edukacijų erdvių. „Sėdžiu kaip akvariume – pro šalį einantys moksleiviai ir drąsesni lankytojai žvalgosi, klausia, ką veikiu. Jie sakė, kad būtų įdomu užsukti ne tik pasižiūrėti, kokį mygtuką paspausti, kad atsispausdintum 3D figūrėlę, bet ir patiems sukurti kokį nors sudėtingesnį techninį objektą“, – pastebėjo A. Kuldoš.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (Vilnius Tech) absolventas muziejuje kuria interaktyvius eksponatus. Čia galima išbandyti jo lėtai judančios plunksnos iliuziją, mechaninių virpesių ir Chladni efektą. „Man įdomus visas procesas nuo idėjos iki techninio įgyvendinimo. Eksponatai sulūžta, reikia sugalvoti, kaip juos patobulinti. Dirbtuvėse galima sutelkti daug įvairių sričių į vieną – muziką, fiziką, hidrodinamiką apjungti su elektronika, pridėti mechanikos ir gauti naują eksponatą“, – kalbėjo A. Kuldoš.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

2 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist