Saulėtos dienos visus sodininkus išginė į lauką, šiltnamius ir sodus, kur niekada nesibaigia darbai: tai apkirpti reikia, tai prapurenti žemę, patręšti, pasodinti, padauginti ir t.t. Dauguma ima planuoti pokyčius gėlynuose, naujų augalų pirkimą ir sodinimą savo kieme – juk labai svarbu, kad išėjęs į savo kiemą matytum išpuoselėtus želdynus, kurie suteikia žavesio ir išskirtinumo jūsų kiemui, kurie tampa prieglobsčiu paukščiams ir suteikia privatumo jums patiems.

Kartu su saule, staiga atėjęs pavasaris, suaktyvina ir norą pirkti naujus augalus, atsinaujinti ar papildyti turimas kolekcijas. Nuvykus į augalų prekybos aikšteles, medelynus ar augalų muges dažnam apsisuka galva nuo pasiūlos, o pasimetę galime prisipirkti visai ne tų augalų, kurių mums reikia.

Kaip nepamesti galvos renkantis augalus, kaip tinkamai išsirinkti iš siūlomų augalų gausos, klausiame Vilniaus kolegijos dekoratyvinių augalų ir želdinimo centro vadovo, lektoriaus ir „VikoFlora“ mugės sumanytojo bei organizatoriaus Tomo Čižoko.

Tai sakykite, didelė pasiūla yra gerai ar ne?

Didelė pasiūla yra puikus dalykas, leidžiantis pasirinkti būtent jums priimtiniausią variantą, tačiau dažnam nuo to nepasidaro lengviau, nes norisi ir to ir ano, ir prisiperkame mums visai nereikalingų ar netinkamų augalų. Kai pamatome gausybę augalų vienoje vietoje, regis, kad jie visi mums reikalingi, visi puikiai augs ir tiks į mūsų kiemą, bet tai nėra teisinga. Dažnai, impulso pagauti, prisiperka įvairių augalų, o po to grįžę namo nežino kur sodinti – pasirodo, kad ir vietos nebeužtenka, nei laiko iš naujo persiplanuoti sklypą.

Tai kokie pagrindiniai patarimai būtų, prieš vykstant pirkti augalų?

Prieš vykstant pirkti augalų, pirmiausia reikėtų atlikti tam tikrus namų darbus: apeiti savo sklypą, pasidaryti želdynų ir gėlynų planą, pažymėti turimus augalus, susirašyti jų kiekį. Pasirengti atnaujinimo planelį: įvardinti kokių ir kiek augalų trūksta ar reikia atnaujinti. Labai svarbu įvertinti ir dirvožemį, kuris vyrauja jūsų sklype bei aplinkos sąlygas – ne visi augalai gerai augs pavėsingoje vietoje arba atvirkščiai – saulėtoje.

Labai dažnai, žmonės atvykę į mugę pasimeta, akys raibsta nuo augalų grožio, tuomet visko norisi, visko reikia – išleidžiate pinigus, o tie augalai net neturi numatytos vietos ir vėliau guli numesti kokiam patvorį ar nešiojami iš vienos vietos į kitą, nes tiesiog nėra kur sodinti, arba jis ten visai netinka.

Kad pavyktų išvengti blaškymosi tarp augalų, būtina konkrečiai, dar iki vykimo pirkti, apsispręsti ir turėti bent du variantus, o tada jau vietoje galvoti, kuris variantas geresnis: juk gali nutikti ir taip, kad prekyboje esantis augalas pasirodys per mažas, tada bus galima rinktis antrąjį – didesnį ir atrodantį išvaizdžiau.

Dar labai svarbu pažinti norimą pirkti augalą – būtinai pasidomėkite augalu, išsiaiškinkite jo poreikius ir reiklumą priežiūrai, įsivertinkite, ar galėsite skirti reikiamą dėmesį norimam augalui.

Kiek laiko reikėtų skirti augalų pirkimui mugėje?

Visada visiems sakau – neskubėkite. Nepulkite pirkti iš pirmo pasitaikiusio pardavėjo. Ramiai pasivaikščiokite po mugę, apžiūrėkite parduodamus augalus, įsivertinkite jų kokybę, pakalbinkite pardavėjus. Pasidomėkite, ar pardavėjas pats augina, ar atsiveža iš svetur – vieni ir kiti pateikia nemažai naudingos informacijos apie priežiūrą bei auginimą, bet turėkite mintyje, kad tie, kurie patys ir augina, tai augalus pažįsta kaip savo vaikus. Dažnai pasiūla kartojasi, todėl visada rasite jus labiausiai tenkinantį variantą. Mano nuomone, jei tai nėra vieno ar dviejų augalų pirkimas, tam turėtumėte suplanuoti bent jau pusdienį.

Į ką dar svarbu atkreipti dėmesį renkantis augalus iš pardavėjo?

Pirmiausia – augalų būklė. Perkant labai svarbu, kad augalas būtų sveikas, fiziškai nepažeistas, be plika akimi matomų kenkėjų. Visada klauskite, ar augalas augintas vazone, ar tik neseniai įsodintas. Vazone augintų augalų šaknynas bus tvirtesnis ir užpildęs visą vazoną, ką tik pasodintų augalų šaknys bus neprigijusios, šiek tiek jautresnės. Nebijokite pakelti lapų – dažnai kenkėjai tupi po jais, o ne ant jų. Rinkitės sodrios spalvos augalus, nepatįsusius, tvirtus.

Dar vienas pavojus, kurį galime parsinešti į savo kiemą – invaziniai šliužai. Kad taip neatsitiktų, būtina labai gerai apžiūrėti vazono dugną, ypač jo skylutes, nes jie mėgsta ten įsikurti.

Tai paprasti patarimai, bet juos reikia žinoti, kad neprisidarytume problemų ir neišleistume didelės pinigų sumos.

Ar šiemet planuojate pavasarines „VikoFlora“ muges?

Tai be abejo, kaip gi be jų. Pasiruošimas pavasarinėms mugėms jau pasiekęs piką, labai intensyviai joms ruošiamės. Beje ruošiamės ne tik mes, bet ir augintojai bei prekybininkai iš visos Lietuvos.

Pirmoji mugė vyks gegužės 12-14 dienomis, Buivydiškėse. Čia atvažiuos visa gausybė augalų, visos sezono naujienos. Augintojai jau nekantrauja jas pristatyti.

Turėsime ir šiek tiek pasikeitimų – visų mugių metu bus atidarytas „VikoFlora“ gurmanų kiemas. Šiame kieme rasite jau pamėgtus Gruziniškus prieskonius, rūkytą žuvį, gardžią mėsytę, duonelę, įvairių sūrių, konditerijos gaminių, ledų, šaltos kavos, burbulinių vaflių, sveikų užkandžių ir dar daug daug visko!

Mugės darbo laikas:

Gegužės 12 d., penktadienį, 10.00 – 19.00 val.

Gegužės 13 d., šeštadienį, 08.00 – 19.00 val.

Gegužės 14 d., sekmadienį, 08.00 – 15.00 val.

Kadangi žinome, jog vienos mugės neužtenka, tai iš karto galiu pasakyti, kad kita „VikoFlora“ mugė vyks birželio 2-4 dienomis.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

26 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist