Vilniui švenčiant 700 metų jubiliejų, pirmoji viešoji sostinės elektrinė mini 120-ąsias įkūrimo metines, o Energetikos ir technikos muziejus – 20 veiklos metų jubiliejų. Vasario 14–19 d. muziejus parengė plačią kultūros programą, kurioje – nemokamos edukacinės programos, Europos šalių kino forumo „Scanorama“ filmo premjera, audiovizualinis performansas ant senųjų katilų „Socialinė jungtis“, ETM mokslo mugė, „Baltų lankų“ knygų mugė, o naujoje Virsmo salėje – žaibuojanti kylančios žvaigždės Monikaze muzika ir elektroninės muzikos dueto „Happyendless“ programa „Tesla Opera“.

120 metų istorijos

Pirmoji Vilniaus elektrinė atidaryta 1903 m. vasario 14 d. ir veikė iki 1998 m. Minint veiklos šimtmetį, 2003 m. vasario 14-ąją, duris atvėrė Lietuvos energetikos muziejus. „Šiemet minime tris jubiliejus: sostinės įkūrimo, modernėjimo ir technikos kultūros puoselėjimo. Prieš 120 metų Vilnių pasiekė elektrifikacija –elektra nušvietė miestą, tai suaktyvino sostinės pramonę, kultūrą, naktinį gyvenimą, mat sostinės gatvės tapo saugesnės. Galime teigti, kad šis procesas lėmė Vilniaus pramonės ir kultūros perversmą“, – teigė muziejaus direktorius Mykolas Bistrickas.

Įkūrus muziejų jį tesudarė 13 proc. buvusios elektrinės patalpų, o čia patekti buvo galima tik iš anksto susitarus. Po pirmosios rekonstrukcijos 2008 m. muziejus atvėrė pagrindines ekspozicijas ir tapo didžiausiu technikos muziejumi Lietuvoje. Praėjusiais metais, įgyvendinus ES ir Vilniaus miesto savivaldybės lėšų projektą, erdves išsiplėtė dar 1000 kv. metrų – dabar muziejus savo veiklą vykdo ir naujoje modernioje Virsmo salėje – praeities ir ateities enegetikos ekspozicijoje.

„Nuo uždaro žinybinio muziejaus užaugome iki atviro kultūros, meno, mokslo ir bendruomenių centro. Nors pasaulio mastu esame nedidelis muziejus-mokslo centras (panašios įstaigos aprėpia dešimtis tūkstančių kv. metrų), atliepiame daug visuomenei reikalingų funkcijų. Šventinę savaitę kviesime patirti kultūrą – muziką, šiuolaikinį meną, literatūrą. Pasakosime apie energiją ir žmogaus santykį su ja, pagaminsime pirmąją Thomo Edisono lemputę, sužinosime ką šiandien vilniečiai – tiek moksleiviai, tiek menininkai – kuria pasitelkdami šiuolaikines technologijas“, – pasakojo M. Bistrickas.

Teslų operos

Vasario 14 d. Energetikos ir technikos muziejus bus atviras visiems lankytojams nemokamai. Virsmo salėje vyks nemokamos ekskursijos, unikalūs eksponatai – Tesla ritės – taps atviri garso menininkams, tyrėjams ir atlikėjams, kurie visą dieną kvies į „Open Tesla“ pasirodymus.

Teslos taps atviros ir kylančiai aštrios elektroninės muzikos, derinamos su švelniu vokalu, virtuozei Monikazei. Sausį iš pasirodymo prestižiniame kylančių Europos muzikos talentų festivalyje „Eurosonic Noorderslag“ grįžusi Monikaze vasario 15 d. surengs koncertą „Laws of Tesla“, pavadintą remiantis naujausiu albumu „Laws of Distraction“.

Vasario 18 d. žaibais gros elektronikos duetas „Happyendless“ (Andrius Kauklys ir Marius Narbutis). „Happyendless. Tesla Opera“ programoje – kūriniai iš albumų „Utopia“ ir „Kinetika“, aranžuoti naujam instrumentui bei įelektrinantis reginys – video vizualizacijos ir milijonus voltų siekiantys elektros energijos išlydžiai.

„Happyendless“ Energetikos ir technikos muziejuje yra groję dar tada, kai grupės kūryboje vyravo gitaros. Filmuojant naujausią klipą „Paliekant žemę“ muziejus virto raketos paleidimo aikštele. „Virsmo salės aplinka – organiškas tiek mūsų muzikos, tiek instrumentų pratęsimas. Sintezatoriai – tiesioginiai inžinerinės minties kūdikiai. Apsėdimas kurti ką nors naujo, panaudoti vis kitas priemones, sprendimus ir sintezes, nepaliko nė sekundės abejonių, kad Tesla rites ir jų išlydžius reikia „pasikinkyti“ naujam atlikimui“, – kalbėjo unikalią programą rengiantis „Happyendless“ narys Andrius Kauklys. Renginių transliacijos – LRT Opus radijo eteryje ir mediatekoje.

Lietuvos kino kronikos

Šventinę Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną muziejuje svečiuosis Europos šalių kino forumas „Scanorama“.  Katilų salėje visą dieną bus rodoma programa „Tarpukario Lietuva per kino kronikų objektyvą (1938)“. Kronikose – istoriniai tarpukario kultūros, sporto, pramonės įvykiai, pirmoji Lietuvos tautinė olimpiada, modernizmo architektūra ir aviacijos pasiekimai.

Programos sudarytojo, kino restauratoriaus, archyvaro Alekso Gilaičio teigimu: „Tai – iškalbingas istorinis dokumentas, atskleidžiantis gyvą ryšį tarp praeities ir dabarties. Keičiasi datos ir politinės aplinkybės, bet nesikeičia žmogaus žvilgsnis į save ir jį supančią aplinką“.

Vasario 16 d. muziejus taip pat kvies į ekskursijas, o vakarinės ekskursijos „Vilniaus modernėjimo istorija“ muziejaus stogo terasoje vyks su karštais gėrimais. Vasario 14 ir 16 d. „Baltų lankų“ knygynas rengs knygų mugę – knygas bus galima įsigyti leidyklos kainomis, o muziejaus lankytojams leidykla padovanos literatūrinių dovanų.

Smegenų bangų muzika

Kinematografiškas susitikimas su „Scanorama“ tęsis vasario 19 d. – kino forumas pristatys prancūzų režisierių Verenos Paravel ir Lucieno Castaingo-Tayloro dokumentinio filmo premjerą „De Humani Corporis Fabrica“.

Prieš penkis šimtmečius anatomas André Vésale‘as pirmą kartą istorijoje atvėrė žmogaus kūną mokslui. Šiemet bebaimių dokumentalistų pora, žvelgdama per petį chirurgams, traumatologams ir kitiems daktarams, atveria žmogaus kūną kinui. Seansą pristatys kino kritikas Narius Kairys. O prieš filmo peržiūrą garso menininkė Aistė Noreikaitė kiekvienam dalyviui leis išgirsti, kaip skamba jų smegenų bangų muzika. A. Noreikaitė savo kūryboje pasitelkia EEG technologiją.

„Scanorama“ kiekvienais metais ieško naujų draugysčių, atveriančių drąsius ir erdvius horizontus rinktiniams europietiškiems filmams. Šiais metais įsitraukėme į netikėtą mokslo ir meno avantiūrą, gaudžiančią katilais ir turbinomis su Energetikos ir technikos muziejumi, švenčiančiu 20-mečio jubiliejų. Intelekto ir vaizduotės jungtis buvo artima renesanso mokslininkams, modernizmo kūrėjams ir šiuolaikiniams menininkams“, – teigė Europos šalių kino forumo „Scanorama“ įkūrėja Gražina Arlickaitė.

Vilnius 700

Vasario 17 d. įvairių sričių menininkus vienijanti „Vilkta svetainė“ rengs audiovizualinį performansą ant istorinių senosios elektrinės katilų, „Socialinė jungtis“. Savaitgalį, vasario 18–19 d. ETM šurmuliuos mokslo mugė. Visų renginių metu Katilų salėje ir muziejaus stogo terasoje vyks „Salve, Vilnius’DCC“ paroda, skirta Vilniaus miesto unikalumui įamžinti jo 700 metų jubiliejaus proga.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

6 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar girdėjote kaukiančias perspėjimo sirenas?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist