Balandžio 17-ąją prekybos ir pramogų centre „Ozas“ atidaroma lenkų kilmės Lietuvos pilietės, nuo 2008-ųjų gyvenančios Kijive ir kuriančios skaitmeninį 2D meną, Beatos Kurkul autorinių darbų paroda „Kovojanti Ukraina“. Joje eksponuojami 23 šalies pasipriešinimą Rusijos agresijai vaizduojantys paveikslai, kuriuos autorė sukūrė nuo 2014-ųjų, pirmojo karo etapo, iki pat šios dienos. Menininkė savo kūriniuose vaizduoja mitologizuotus, agresoriui besipriešinančius ukrainiečių karius, vienijamus nesunaikinamo noro gyventi ir pasiryžusius už tai kovoti iki galo.

Kompiuterinės grafikos dailininkė B. Kurkul gimė ir užaugo Lietuvoje. Ji turi mūsų šalies pilietybę, tačiau 2008-aisiais išvyko į Kijivą ir ten gyvena iki šios dienos. Ukrainos sostinėje menininkė dirba kompiuterinių žaidimų vystymo kompanijoje, o jos vyras, 2014-aisiais Rusijai pradėjus hibridinį karą prieš šalį, ėmėsi savanorystės.

Šiai veiklai neabejinga liko ir B. Kurkul. Pradžioje padėdavusi vyrui, vėliau dailininkė nusprendė šalį remti savo kūryba. Todėl nuo pirmojo karo su Rusija etapo pradėjo piešti valstybės pasieniečius. Vėliau vaizdavo kitų karinių struktūrų narius, kartu su Ukrainos Pasienio Tarnyba organizavo daugybę parodų įvairiuose daliniuose visoje Ukrainoje, taipogi ir Mariupolyje.

Keletą kartų dailininkė pati lankėsi karo zonoje, o pernai Rusijai vėl užpuolus šalį, pasiliko Kijeve ir toliau tęsia savo darbą, piešdama karius, tarp jų – ir jau žuvusius. Šiuos žmones menininkė vaizduoja itin tiksliai: dėl piešiamos technikos, ginkluotės, atvaizduojamų karinių veiksmų nuolatos konsultuojasi su pažįstamais kariškiais.

Karas, anot B. Kurkul, į mūšių laukus atvedė įvairių tikėjimų, požiūrių bei profesijų žmonės. Jie, pažymi menininkė, šiuo metu kovoja už teisę būti laisva valstybe, kalbėti savo kalba, puoselėti savo kultūrą ir gyventi taikiai. 

„Šie darbai – įkvėpti dabartinės mano kasdienybės, gyvenimo, aktualijų. O joje – daug karo ir kariškių. Kiekvieną savaitę žūsta kažkas iš „Facebook“ pažįstamų. Nuolat su dar likusiais gyvais draugais, kurie dabar fronte, susirašinėjame, skambinamės. Juk niekada nežinai, ar tas skambutis nebus paskutinis. Prie tokios realybės prisitaiko ir kūrybinis darbas. Žinoma, dabar jau nebe taip, kaip būdavo karo pradžioje. Tuomet nuolatos išjungdavo elektrą, dirbdavau, kol turėdavau šviesos. Tačiau šiandien vis dar išliko mūsų su vyru naktiniai budėjimo grafikai. Jei yra oro pavojus, iki pirmos–trečios valandos nakties budi jis, po to – aš. Galiu tik pasakyti – dabartinė kasdienybė man patinka labiau, nei buvusi prieš metus. Tada viską reguliavo oro pavojai ir apšaudymai: nežinai, ar ryte į tavo namą atskries raketa, ir paskui ilgai gailėsi, kad sau nenusipirkai tų juokingų keistų marškinių ar nesuvalgei kibiro ledų“, – optimizmo nepraranda B. Kurkul.

Piešinius B. Kurkul kuria su grafine planšete, „Photoshop“ ir kitomis grafinio dizaino programomis, naudoja tradicines priemones – pieštukus, markerius – kūrybai taipogi pasitelkia dirbtinį intelektą. Visa tai galima išvysti ir naujausioje autorės parodoje „Kovojanti Ukraina“, kuri pradedama eksponuoti prekybos ir pramogų centre „Ozas“.

Joje – 23 spalvingi, kompiuterinių žaidimų motyvų turintys B. Kurkul darbai, vaizduojantys žmones, apie kuriuos ateityje, kaip sako pati autorė, bus kuriamos legendos. Todėl menininkė norėjo parodyti, kas yra Ukrainos kariai: kalbėti apie jų jausmus, kovas, nelengvus pasirinkimus, meilę žemei, miestui, šaliai, kalbai, kultūrai.

Neprarasti optimizmo ir kartu nenustoti visapusiškai remti Ukrainos ragina ir prekybos ir pramogų centro „Ozas“ marketingo vadovė Elzė Rudienė.

„Tik prasidėjus karui, visus mus ištiko šokas. Tačiau dabar Ukraina priešinasi jau ilgiau nei metus, o prie jos žiaurios kasdienybės daugelis pripratome. Visgi to būti neturėtų: privalome ir toliau išlikti budrūs, neabejingi šalies skausmui, matyti ukrainiečių kovą, kuo tik įmanoma remti kelią į pergalę. Tokį tikslą turi ir ši paroda, kviečianti nepamiršti Ukrainos didvyrių. Todėl, atverdami savo erdvę B. Kurkul kūriniams, raginame visus ateiti, prisiminti šalies kovą ir būti su ukrainiečiais iki galo“, – sako E. Rudienė.

Parodos „Kovojanti Ukraina“ kuratorius, vienas iš ADVENTICA šeimos pramogų parko įkūrėjų, Justas Gavėnas sako, kad ši paroda yra unikali galimybė vilniečiams ir miesto svečiams iš arti pamatyti įspūdingus kompiuterinės grafikos kūrinius bei panirti į diskusiją ar ir kaip dirbtinis intelektas palies kiekvieno mūsų gyvenimą.

„Nuo pat karo pradžios stengėmės padėti pabėgėlių iš Ukrainos šeimoms nors šiek tiek atsitraukti nuo karo realijų šeimos pramogų parke, organizavome daugybę renginių ukrainiečių vaikams, rengėme kitas socialines paramos iniciatyvas. Besilankydami Ukrainoje susipažinome su Beata ir tapome  dideliais jos kūrinių gerbėjais, todėl idėją surengti parodą Lietuvoje ji priėmė su dideliu entuziazmu. Kviečiame visus aplankyti nemokamą ekspoziciją prekybos centre „Ozas“ – visi eksponuojami kūriniai turi savo specialų QR kodą, kuris veda į paveikslo aprašymą keturiomis kalbomis. Kiekvienas Beatos paveikslas yra istorijos trupinėlis“, – sako J. Gavėnas.

B. Kurkul autorinių kūrinių paroda „Kovojanti Ukraina“ vyks balandžio 17 – gegužės 7 dienomis, „Ozo“ centrinėje aikštėje. Jos lankymas – nemokamas.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

3 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar Lukiškių aikštėje vėl turėtų būti atidarytas paplūdimys?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist