Gegužės 17 dieną pristatyta naujausia Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „kovotoJOS XIX-XX“. Kartu tai pirmoji paroda, įkurta autentiškose atnaujinto ir kultūrinio veiksmo vieta tapusio Lukiškių kalėjimo kalinimo kamerose.
Parodos organizatorius Lietuvos nacionalinis muziejus šiai parodai subūrė istorikų kuratorių komandą, kurios pastangų dėka galima garsiai prabilti apie svarų ir lygiavertį moterų indėlį kovoje, jau tuomet vertusį ir šiandien vis dar tebeverčiantį permąstyti lyčių vaidmenis.
Parodoje pasakojamos kovojusių moterų istorijos iš dviejų praėjusių šimtmečių, kuriuos galima laikyti virsmo visomis prasmėmis laiku. Moterys vadavosi iš socialinių stereotipų, kovojo už emancipaciją, o iškovojusios teises prisiėmė ir pareigas – įsitraukė į tiesioginę kovą už laisvę. Ir nors lankytojų laukia pasakojimai iš jau istorija tapusių kovų, tačiau ji atidaroma kaip niekada aktualiu metu: moterų indėlis kovoje vėl tampa nepaprastai svarbus vykstant kovai už laisvę kaimyninėse valstybėse.
Tai pirmoji tokia paroda Lukiškių kalėjime ir nauja Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Lukiškių kalėjimo konversijos autorių partnerystė. Pastarieji jau kurį laiką svarstė išnaudoti Lukiškių kalėjimo erdves kuo įvairesniems renginiams, todėl Lietuvos nacionalinio muziejaus siūlymas eksponuoti parodą kalėjimo erdvėse atsirado laiku ir vietoje. Tai jau ne pirmas Lietuvos nacionalinio muziejaus išėjimas iš tradicinių savo erdvių ir ribų, o taip pat tęsiamas tikslas kalbėti apie moteris istorijoje.





















