Steponas Darius ir Stasys Girėnas per Atlantą skrido modifikuotu lėktuvu „Bellanca CH-300 Pacemaker“. Prieš pakeitimus lėktuvas galėjo nuskristi tik 1086 km, todėl transatlantiniam skrydžiui „Lituanicą“ reikėjo perdaryti.

Buvo išimtos galinės sėdynės, vietoje jų sumontuoti papildomi degalų bakai (pilotai skrido atsirėmę į juos, o sėdėjo ant tepalų bako), variklis pakeistas į galingesnį, sparnai – į ilgesnius ir stipresnius, leidžiančius lėktuvui lengviau pakilti ir lėčiau nusileisti.

Minint 80-ąsias skrydžio metines, 2013 m., sukurta kinetinė skulptūra „Lituanica sparnas“. Projekto sumanytojai – fotomenininkas Saulius Paukštys ir architektas Valdas Ozarinskas (1961–2014), menotyrininkas Saulius Pilinkus.

„Mūsų draugo, architekto V. Ozarinsko mintis ir konceptas buvo ne tik atkurti lėktuvo sparną, bet ir sukurti meninį objektą – sparnas turėjo vidinį mechanizmą, nuo vėjo judėjo, – prisiminė fotomenininkas S. Paukštys. – Likus metams iki skrydžio 80-mečio susėdome su Valdu išgerti kavos, jis nupiešė sparno eskizą. Valdas prie kavos visuomet piešdavo – tebeturiu šūsnį tokių jo parkeriu nupieštų eskizų ant servetėlių. Šiandien sparnas – dar ir puiki proga prisiminti V. Ozarinsko darbus.“

Autoriai ketino sukurti du sparnus: vieną Lietuvoje, kitą – JAV, „Floyd Bennett Field“ aerodrome Niujorko pakraštyje, iš kurio „Lituanica“ 1933 m. liepos 15-osios rytą ir pakilo. Du sparnai būtų simboliškai žymėję „Lituanicos“ skrydžio kelią.

„Dabar „Floyd Bennet Field“ aerodromas uždarytas ir paverstas parku. Išlikęs angaras, kuriame stovėjo lėktuvai, – kalbėjo S. Paukštys. – Tuo metu susidūrėme su biurokratiniais stabdžiais ir formalumais. Amerikoje šios procedūros sudėtingesnės nei pas mus, daug priklauso nuo žmonių, diplomatų geranoriškumo – reikia bendraminčių, kurie paremtų turimą idėją ir pastumtų ją į priekį. Net ir šiandien Vilniuje, be Energetikos ir technikos muziejaus, neturime daugiau ženklų apie „Lituanicos“ žygdarbį. Tačiau takas jau pramintas ir 90-mečio proga galime vėl įamžinti legendinį skrydį.“

„Lituanicos“ sparno kopija, prasidėjus pastato rekonstrukcijai, buvo perkelta į muziejaus archyvą. 2023 m., minint 90-ąsias skrydžio metines, muziejaus stogo terasoje pastatyta interaktyvi „Lituanicos“ lėktuvo kopija, šia proga į ekspoziciją grįžo ir sparnas.

Gyveni ar lankaisi Vilniuje? Ir kartais pagalvoji, kad gyveni kaip filme? Atsisiųsk mobiliąją programėlę „Once in Vilnius“, fiksuok ir dalinkis gyvenimo Vilniuje akimirkomis. Kiekvienas įkeltas video kadras pretenduoja tapti ilgo metro filmo apie Vilnių dalimi.

Programėlės ieškok „Google Play” ir „App Store”.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

3 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kuris metų įvykis nusipelno 2023-ųjų metų geriausiojo/geriausiosios titulo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist