Šiandien, minint Lietuvos žydų genocido dieną, LR Prezidento rūmų kieme įvyks kompozitoriaus Jievaro Jasinskio sukurtos „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės” premjera. Kūrinį atliks Vilniaus miesto Šv. Kristoforo kamerinis orkestras bei kviestiniai klasikos, džiazo ir folkloro muzikantai. Ypatingas svečias – Artimųjų Rytų styginiais instrumentais grojantis multiinstrumentalistas iš Izraelio Yaron Cherniak. Jungtiniam kolektyvui diriguos LNOBT vyr. dirigentas Ričardas Šumila. 

„Kurdami šią Holokausto 80-mečiui skirtą šiuolaikinę simfoniją, mąstėme apie šimtametį žydų bendruomenės indėlį į Lietuvos kultūrą ir ekonomiką bei tą tragišką netektį, kurią dar savo akimis matė mūsų seneliai. Šiuo muzikiniu projektu siekiame pagerbti Lietuvoje gyvenusių žydų atminimą ir išreikšti solidarumą žydų bendruomenei”, – savo mintimis dalinasi idėjos autorius, senoviniais hebrajų instrumentais šofarais grojantis Tadas Daujotas.

„Kadaise Lietuvos sostinėje gyveno gausi žydų bendruomenė, todėl Vilnius yra vadinamas Šiaurės Jeruzale. Kurdami „Simfoniją iš Šiaurės Jeruzalės” norime parodyti kaip glaudžiai persipina lietuvių ir žydų istorija, todėl kviečiame visus į muzikinę kelionę, kurios metu, bus galima išvysti svarbiausias Izraelio ir Lietuvos istorijos akimirkas”, – pasakoja kompozitorius Jievaras Jasinskis. 

„Labai džiaugiuosi, kad esu pakviestas dalyvauti šiame unikaliame projekte. Jievaras yra labai talentingas kompozitorius ir su juo dirbti be galo įdomu. Man niekada dar neteko nieko panašaus matyti, kuomet klasikinė muzika persipina su Artimųjų Rytų melodijomis bei lietuvių folkloru”, – savo mintimis dalinasi net tris egzotiškus instrumentus į Lietuvą atsivežęs multiinstrumentalistas iš Izraelio Yaron Cherniak.

Apie „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės” scenarijų pasakodamas idėjos autorius Tadas Daujotas atskleidžia, kad šis Holokausto 80-mečiui skirtas kūrinys – tai muzikinė kelionė, kurioje pamatysime kaip gimė žydų tauta, susitiksime su Biblijos herojais Abraomu (2000 m. prieš Kristų) ir Dovydu (1000 m. prieš Kristų) bei pamatysime vieną tragiškiausių įvykių Izraelyje – Jeruzalės sugriovimą (70 m. po Kristaus), po kurio žydai turėjo palikti savo gimtinę ir išsibarstė po visas pasaulio tautas.

Toliau muzikiniu greitkeliu skriejantys žiūrovai bus perkelti į kitą pasaulio pakraštį – Lietuvą, kur išgirs Geležinio vilko staugimą (1323 m.), pamatys kaip žydai atkeliavo į Lietuvą (XIV a.), ateis pasiklausyti Vilniaus Gaono išminties (XVIII a.) bei išvys, kaip tamsos jėgos apgaubia Lietuvą ir visą Europą (1941-1944 m.). Be abejonės, Holokausto tragedija – tai pati jautriausia „Simfonijos iš Šiaurės Jeruzalės” dalis. Bet tame chaose neužgęsta viltis ir po mirtinos tylos pasigirsta pergalingi senovinio hebrajiško rago – šofaro garsai, skelbiantys džiaugsmingą žinią apie Izraelio valstybės atkūrimą (1948 m.). XX-ame amžiuje muzikinė kelionė suintensyvėja ir žiūrovai turi galimybę pamatyti Jeruzalės suvienijimą (1967 m.), Sovietų Sąjungos griuvimą ir Lietuvos valstybės atkūrimą (1990 m.). Simfonijos pabaiga – tai 2021 metais minimas Holokausto 80-metis.

Premjera iš LR Prezidento rūmų kiemo, rugsėjo 23 d., 19 val. bus tiesiogiai transliuojama per LRT Plius. Šio Holokausto 80-mečiui skirto muzikinio projekto sukūrimui dalinį finansavimą skyrė LATGA fondai, o multiinstrumentalisto iš Izraelio atvykimą į mūsų šalį parėmė Izraelio ambasada Lietuvoje.

Spalio 3 dieną šis unikalus muzikinis projektas aplankys Biržus, o spalio 8 dieną „Simfonija iš Šiaurės Jeruzalės” skambės Didžiosios akcijos Kauno gete 80-mečiui skirtame koncerte, kuris yra įtrauktas į Kaunas 2022 Istorijų festivalio programą.

Gyveni ar lankaisi Vilniuje? Ir kartais pagalvoji, kad gyveni kaip filme? Atsisiųsk mobiliąją programėlę „Once in Vilnius“, fiksuok ir dalinkis gyvenimo Vilniuje akimirkomis. Kiekvienas įkeltas video kadras pretenduoja tapti ilgo metro filmo apie Vilnių dalimi.

Programėlės ieškok „Google Play” ir „App Store”.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

9 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kuris metų įvykis nusipelno 2023-ųjų metų geriausiojo/geriausiosios titulo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist