Koncertai

Nepažinta Ispanija – Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje

Ispanija – tai šalis, kuri sunkiai įsivaizduojama be flamenko. Tačiau senosios muzikos ansamblis „Jacaras” įsitikinęs, jog verta pažinti ir puošnųjį ispaniškąjį Baroką. Liepos 19 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje Kristupo vasaros festivalio svečiai atskleis kitokį, bet ne mažiau užburiantį šios nuostabios šalies paveikslą.

Ansamblio pavadinimas buvo pasirinktas tikslingai, kadangi „jįcaras”- tai ispaniškos dainos, kurias teatro spektaklių pertraukų metu atlikdavo solistas su instrumentiniu pritarimu. Tokius pasirodymus labai dažnai lydėdavo ir įvairūs šokiai.

„Jacaras” įkūrėjas – Vroclavo Karolio Lipinskio akademijos profesorius Piotras Zaleskis. 2009 m. jis suvienijo dar keturis šios akademijos gitaristus – esamus ir buvusius auklėtinius, kurie tapo kolektyvo pagrindu, o 2012 m. prie jų prisijungė meksikietė dainininkė Julieta Gonzalez de Springer. Ansamblio repertuarą sudaro XVII-XVIII a. ispaniško Baroko šokių kompozicijos, kurios aranžuojamos ir pritaikomos šiuolaikiniams instrumentams. Kolektyvo nariai skambina įvairiomis gitaromis, tarp jų – Lietuvoje mažiau girdėta tradicine penkiastyge Kanarų salų gitara.

 

„Tokie šokiai, kaip tarantela, fandango, folia ne tik išliko iki mūsų laikų, bet ir atliko labai svarbų vaidmenį muzikos istorijoje.

Kai kuriuos ispaniškojo Baroko šokius vietinės bendruomenės sugebėjo išsaugoti, tarkime, canario, vis tik, daugelis jų liko užmarštyje – mariona, kumbia. Pagrindinis bruožas, vienijantis šiuos šokius yra išskirtinis ir įvairus ritmas, kuris vėliau, jau XIX a. tapo muzikos stiliaus, šiandien žinomo kaip flamenko, pagrindu”, – pasakoja prof. Piotras Zaleckis.

Įvairios ritminės figūros buvo išgaunamos tamburinu, kastanjetėmis, specifiniu gitaros grojimo būdu (rasgueado) ir net beldimu į gitaros korpusą. Gitaristai naudodavo skirtingą techniką, o senuosius ispaniškuosius šokius sudarė improvizuotų kompozicijų rinkinys. Įdomu ir tai, jog jose atsispindėjo ne tik ispaniška, bet ir indiška, afrikietiška kultūra.

 

Liepos 19 d. 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje pajuskite Viduržemio jūros regiono dvasią, atgijusią senuosiuose šokiuose. Programoje skambės G. Sanz, F. Guerau, J. de Aranes ir kt. kūriniai. Atlikėjai: dainininkė Julieta Gonzalez De Springer (Meksika), gitaristai – Piotras Zaleskis, Aukasz Figiel, Mateusz Aawniczak, Aukasz Olesze, Martin ZBotnicki (Lenkija).

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button