Naujienos

Valstybės dieną iškilmingai pakeltos vėliavos

Lietuva antradienį mini Valstybės dieną – pirmojo suvienytos Lietuvos valstybės valdovo, kunigaikščio Mindaugo vainikavimo karaliumi šventę.

Vidudienį Simono Daukanto aikštėje surengta iškilminga valstybės vėliavų pakėlimo ceremonija. Aikštėje ją stebėti susirinko miestiečiai ir sostinės svečiai, nepabūgę Vilnių skalaujančio smarkaus lietaus.

Vėliavų pakėlimo ceremonijoje dalyvavo Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis, prezidentas Valdas Adamkus, prezidentė Dalia Grybauskaitė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, premjerė Ingrida Šimonytė, diplomatinio korpuso atstovai, Lietuvos kariuomenės vadovybė, valstybės institucijų vadovai, Lietuvos kariuomenės kūrėjai, savanoriai ir policijos veteranai, sostinės svečiai ir vilniečiai.

 

Šventėje dalyvavo ir Lietuvoje viešintis Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles’is Michelis, į ceremoniją šiek tiek vėluodamas dėl prasto oro atvyko Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Iškilmingą vėliavų pakėlimo ceremoniją vykdė Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa ir Lietuvos kariuomenės orkestras, prisistatęs su rekonstruota XVIII a. grenadierių apranga.

Skambant Tautiškai giesmei buvo iškeltos valstybinė ir istorinė Lietuvos vėliavos.

 

Prezidentas Gitanas Nausėda pasveikino Lietuvos žmones Mindaugo karūnavimo dienos proga ir pasidžiaugė šventėje dalyvaujančiais brangiais draugais – Europos Vadovų Tarybos pirmininku Ch. Micheliu ir Ukrainos prezidentu V. Zelenskiu. Pasak prezidento, būdami čia, su mumis, jie dar kartą primena apie mūsų priklausomybę Europos tautų šeimai, kaip ir daugelio amžių patikrintą Lietuvos ir Ukrainos draugystę ir bendrystę.

„Prieš 768 metus Lietuva aiškiai ir nedviprasmiškai pasirinko žengti į Vakarus. Mindaugo apsisprendimas valstybės raidą nukreipė trajektorija, kuri vėliau mums padėjo, ir vis dar padeda, įveikti daugelį iššūkių.

Kartą atsigręžę į Vakarų civilizacijos pusę, niekada neišklydome iš mūsų pirmojo – ir vienintelio – Karaliaus nužymėto kelio.

 

Šiandien galime geriau įvertinti politinį genijų žmogaus, kuris nepasimetė sudėtingoje geopolitinėje situacijoje, aiškiai įvertino pagoniškos Lietuvos pažeidžiamumą ir priėmė vienintelį, to meto sąlygomis, teisingą sprendimą“, – savo kalboje pažymėjo G. Nausėda. Pasak jo, Mindaugui pavyko pralenkti savo laikmetį. Jis veikė kaip toliaregis lyderis, kuris ne tik telkė valstybę, bet ir pasiūlė jai vakarietišką raidos kryptį.

„Pasirinkti aiškius vertybinius orientyrus, tvirtai stovėti Vakarų sargyboje ir nuolat ieškoti galimybių aktyviai veikti artimiausioje kaimynystėje – visa tai tebėra lietuviškos tapatybės dalis. Iki šiol einame Mindaugo pramintu keliu“, – pabrėžė šalies vadovas.

Anot prezidento, „suvokdami savo istorinę misiją, mes stiebiamės aukštyn kaip Lietuvos piliečiai – modernios Europos valstybės kūrėjai, kartu su Europos Sąjungos ir NATO partneriais nuosekliai dirbame, kad permainingame pasaulyje būtų daugiau demokratijos, stabilumo ir gerovės.“

 

„Lietuvos politinio gimimo pavyzdys byloja – valstybingumo ištakos glūdi ant vienybės ir sutarimo pamatų. Net ir tada, kai tas sutarimas pasirodo besąs efemeriškas ir trapus, jis yra kertinė sėkmės sąlyga. Pasimokykime to iš praeities, spręsdami nė kiek ne lengvesnius dabarties geopolitinius, žmogaus teisių, socialinius klausimus. Argumentuotas ginčas visada pranašesnis už karą, diskusija visada vaisingesnė už banalų barnį. Išmintis visada žvelgia toliau nei pyktis.

Tegul mus ir toliau pirmyn veda mūsų svajonės. Nebijokime pralenkti savo laiko, tačiau visada ieškokime, kas galės pratęsti mūsų pradėtus darbus. Likime pasitikintys savimi ir orūs šiame nuostabiame valstybingumo kelyje“, – kalbėjo Lietuvos prezidentas.

Sveikinimo žodį šventėje tarė EVT pirmininkas Ch. Michelis ir Ukrainos prezidentas V. Zelenskis.

 

Vėliavų pakėlimo ceremonijoje naują programą pademonstravo Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa.

Istorinis pabūklas iššovė tris salves: už Karalių Mindaugą, Lietuvos valstybę ir Lietuvos žmones.

Valentina Gudienė (ELTA)

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
3 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button