MiestasSavaitės klausimas

Žydintis Vilnius: išrinkite gražiausią natūralią miesto pievą

Vilnius kviečia išrinkti gražiausią natūralią pievą, kurių atsirado iš esmės pakeitus vejų priežiūros principus mieste. Daugelis pastebėjo, kad Vilniuje šienaujamos tik intensyviai naudojamos pievos, o šlaituose, nevaikščiojamose vietose, nušienauti tik pievų pakraščiai. Anot specialistų, taip šienaujamos pievos kvadratiniame metre galima aptikti iki kelių dešimčių skirtingų augalų bei gyvūnų rūšių. 

Atiduoti savo balsą už labiausiai patikusią pievą vilniečiai ir kitų miestų gyventojai gali žemiau esančiame balsavime.

Pievų vaidmuo miestuose dar svarbesnis

Pasak Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyrio ekologės dr. Onos Motiejūnaitės, miestų vejos ir pievos yra itin reikšmingas kraštovaizdžio elementas, kuris atlieka svarbias ekologines, socialines ir rekreacines funkcijas.

 

Anot specialistės, viename kvadratiniame pievos metre galima aptikti iki kelių dešimčių augalų rūšių, daugybę skirtingų vabzdžių ar kitų organizmų: „Itin svarbus vaidmuo ant pievų „pečių“ gula miestuose. Jos yra atsakingos už biologinės įvairovės priglaudimą ir išsaugojimą, mažina vandens ar vėjo erozijos intensyvumą, reguliuoja vandens apytaką. Be to, pievos didina oro drėgnumą, mažina aplinkos temperatūrą, dirvožemio taršą. Galiausiai – viduryje miesto klestinčios pievos yra tikra atgaiva sielai.“

„Nuskustos“ pievos praranda savo funkcijas

Visiškai nušienautas pievas ekologė prilygina asfaltui – tarsi skustuku „nukustos“ pievos nebeatlieka savo funkcijų.

„Įrodyta, kad dukart vegetacijos metu šienaujamų pievų ar vejų augalų rūšių įvairovė yra didesnė nei tų, kurios yra trumpinamos tris ar net daugiau kartų. Kuomet veja yra nuolat pjaunama, joje taip pat negali įsikurti mikroorganizmai, ji minimaliai prisideda prie oro kokybės, temperatūros ar drėgmės reguliavimo“, – sako dr. O. Motiejūnaitė.

 

Nešienautos pievos erkėmis neišsiskiria

Specialistė pratęsia, kad nors daugelis žmonių nešienaujamų pievų bijo dėl jose galimai tūnančių erkių, šių pievų išskirti iš kitų nereikėtų. Minėtų kenkėjų yra aptinkama visur, o jų tankumas priklauso nuo ryšių su natūraliomis gamtinėmis buveinėmis.

„Jei miesto pieva ar parkas yra atskirti nuo natūralios gamtos, neturi sąsajų su mišku, erkių žolėje gali nebūti visai. Erkių paplitimo tyrimai rodo, kad jų daugiausia aptinkama pamiškėje arba erdvėse, turinčiose artimą ryšį su miškais. Be to, kad erkės taptų parazitų nešiotojomis, jos turi būti glaudžiai susijusios ir su netoliese egzistuojančiomis gyvūnų populiacijomis, kurių krauju maitinasi“, – teigia ekologė. 

Šienaujama atsižvelgiant į želdynų vietą ir paskirtį

Šienavimo darbai Vilniuje planuojami atsižvelgiant į viešųjų želdynų vietą ir naudojimo būdą: ten, kur nėra tiesioginio žmogaus sąlyčio su pieva, šienaujama kartą ar du per sezoną (priklausomai nuo to, lietinga ar sausa vasara ir kaip auga žolė). Teritorijose, kur vaikšto daugiau žmonių, jų augintiniai ar juolab ten, kur mėgstama leisti laisvalaikį, pievos šienaujamos dažniau ir pagal reiklią techninę specifikaciją – išlaikant neaukštą tvarkingą veją.

 

Kuri natūrali Vilniaus pieva gražiausia?

Straipsnis ir apklausa paruošta bendradarbiaujant su Vilniaus miesto savivaldybe

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
89 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
APGAILETINAS MIESTAS

TOKI APLEISTA MIESTA ESU MATES APIE 1990….IR TADA NIEKS ZOLYNU NEPJAUDAVO O IR GATVIU BAISUMAS BUVO LABAI PANASUS….ESU APLANKES DAUGELI EUROPOS SAJUNGOS SOSTINIU IR VILNIUS GALI DYDZIUOTIS KAD UZIMA PIRMA VIETA KAIP LABIAUSIAI APLEISTA IR NUSIURUSI EUROPOS SOSTINE !!!!!!!!! NERA NEI VIENOS NESUGRIUVUISOS GATVES, NAMAI VISI APLEISTI , APGRIUVE IR NUSIURE….O ZOLYNU NESUENAVIMAS YRA TAS PATS KAS JUS NESITVARKYTUMETE BUTO, NAMU..KO DAUGELIS VILNIECIU JAU NEDARO 30 METU…NESIPRAUSTUMETE IR AIKSINTUMETE KAIP TAI EKOLOGISKA O PURVAS ANT KUNO MAZINA KUNO TEMPERATURA IR PRISIDEDA PRIE TVARUMO IR EKOLOGISKUMO….VISAS PASAULIS TVARKO SAVO MIESTUS IR SIENAUJA MIESTU ZOLYNUS IR TAI SKIRIA CIVILIZUOTUS MIESTUS NUO NECIVILIZUOTU..TIKRAI… Skaityti daugiau

fizikos dėsniai

Labai gerai. Žymiai gražiau, taupomi pinigai, mažiau triukšmo ir augalija mažiau džiūsta.

APGAILETINAS MIESTAS

ZIUREK SIULAU NEVEZTI SIUKSLIU , NESLUOTI GATVIU IR SIUKSLIU KALNAI UZSTOS TRIUKSMUS NATURALIAI ..KIEK PINIGU SUTAUPYSIME !!!!! VISAD GALVOJAU KAD VILNIUJE GYVENA PAZANGUS ZMONES O PASIRODO GYVENA VISISKI NEVALOS IR APSILEIDELIAI KURIEMS NESVARA, NETVARKA YRA MALONUMAS IR SUPERINE APLINKA GYVENIMUI !!!!! DEL VISO KO BENT NUVAZIUOK I MOLETUS IR PAZIUREK KAIP GALIMA GYVENTI…CIA SALIA VILNIAUS….

Vytautas

Nustokite pateikinėti apsileidimą, kaip normą ir pergalę. Atrodo juokingai.

APGAILETINAS MIESTAS

VILNIUS NEVEIKLUMA IR APSILEIDIMA PATEIKIA KAIP NET NE NORMA O SUPER PASIEKIMA …AS TOKI APLEISTA MIESTA JAU ESU MATES APIE 1990-92….TADA NIEKS NEPJAUDAVO ZOLES ..NIEKUR…NIEKS NETVARKYDAVO GATVIU KAIP DABAR…VISKAS PO 30 METU GRYZO I 1990….BET TADA TIPO BOVOME LABAI BIEDNI IR NEBUVO TAM PINIGU O DABAR KAS ???? KODEL 2021 TURIU VEL GYVENTI KAIP 1990 ???????? KUO NUSIKALTAU KAD VEL TURIU GYVENTI TOKIAME PAT MESLE IR APGRIUVUSIAME, NUSNERKSTAME MIESTE ????? KODEL NEGALIU BENT 10 METU PAGYVENT ESTETISKAME, GRAZIAI SUTVARKYTAME , VAKARIETISKAME MIESTE…???? KODEL KLAIPEDA, MOLETAI , TELSIAI NET KAUNAS IR TAS TVARKOSI IR PANASEJA I VAKARU MIESTUS O VILNIUS JAU… Skaityti daugiau

PIevos

Pievos gražios, tačiau nereikia stebėtis dėl augančio erkių skaičiaus.
Daugumoje vietų reikėtų nušienauti

Labai

Labai puiku – aciu, kad išsaugot pievas.

APGAILETINAS MIESTAS

NET KAIME ZMONES PIEVAS PER METUS VIENA, DU KARTUS SIENAUJA O VILNIUJE…KAIP MAUMAI …APSILEIDE…NESIENAUJAMOS PIEVOS NETRUKUS APZELS KRUMAIS, ZILVYCIAIS, DILGYNEMIS I KURIAS JUS NET NEIZENGSITE…KOKIA PRASME LAIKYTI APLEISTAS TERITORIJAS ????? TAI BUS GERA PROGA JAS TIESIOG UZSTATYTI…IR TAI BUS PADARTA…JUK TOS TERITORIJOS BUS APLEISTOS IR NEPRIZIURIMOS… 😀

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button