Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento specialistai, atliekantys erkių gausos, jų paplitimo stebėseną tose vilniečių ir miesto svečių pamėgtose vietose, kur, kelerių pastarųjų metų duomenimis, fiksuoti užsikrėtimo erkių platinamomis ligomis atvejai, atkreipia dėmesį, kad situacija iš esmės nesikeičia: ten, kur laisvalaikį gamoje renkasi leisti žmonės, ten gausu ir šių voragyvių. Vos per kelias valandas laboratoriniam ištyrimui surinkta daugiau nei pusšimtis erkių – aiškinamasi dėl jų užkrėstumo Laimo ligos ir erkinio encefalito sukėlėjais.

„Statistika negailestinga – pagal sergamumą erkiniu encefalitu, kuris pažeidžia smegenis bei nervų sistemą ir neretai negrįžtamai sugriauna žmogaus gyvenimą, esame vieni lyderių Europoje blogąja prasme, panaši situacija ir vertinant Laimo ligos atvejus. Tai reiškia, kad kone kiekvienas ir vos ne ištisus metus, įvertinus, kad erkių aktyvumo gamtoje trukmė ilgėja, susiduriame su rizika. Tai patvirtina ir kolegų atliekama erkių gausos stebėsena žmonių itin lankomose vietose“, – primena R. Lingienė.

Erkių gausos stebėsena atlikta Šeškinės šlaitų geomorfologiniame draustinyje, miškuose prie Žaliųjų ežerų, Nemenčinės miškuose prie poilsiautojų lankomų takų, rezultatų laukiama artimiausiu metu.   

NVSC specialistai primena, jog pati efektyviausia priemonė, siekiant apsisaugoti nuo erkinio encefalito, yra skiepai. Skiepytis nuo erkinio encefalito galima visus metus.

Nuo Laimo ligos skiepų nėra, nuo jos apsaugo tik bendrosios profilaktinės priemonės. Einant į lauką, rekomenduojama dėvėti kuo šviesesnius drabužius taip, kad didesnė kūno dalis būtų pridengta. Taip pat rekomenduojama naudoti repelentus – chemines medžiagas, kurios atbaido erkes, būnant miške, parke ar sode – vengti sėdėti ar gulėti ant žolės.  Grįžus iš lauko, patariama, atidžiai apžiūrėti kūną, persivilkti drabužius.

NVSC specialistai primena, kad įsisiurbusią erkę reikia ištraukti kaip galima greičiau – suimti kuo arčiau odos, nespausti kūnelio, nesukioti ir netepti riebalais, tiesiog staigiu judesiu traukti į viršų. Jeigu nepavyko visiškai pašalinti erkės ir liko galvutė, nieko daryti nereikia, organizmas ją pašalins pats kaip svetimkūnį. Po erkės ištraukimo įsisiurbimo vietą rekomenduojama dezinfekuoti.

Lietuvoje praėjusiais metais buvo užregistruota 2 380 Laimo ligos atvejų, sergamumo rodiklis siekė 84,0 atv. 100 tūkst. gyventojų ir 377 erkinio encefalito atvejai, sergamumo rodiklis – 13,3 atv. 100 tūkst. gyventojų (1 mirties atvejis). Mirštamumas nuo erkinio encefalito Europoje siekia 0,5–4 proc.  Maždaug trečdalis žmonių, persirgusių erkiniu encefalitu, nevisiškai pasveiksta, t. y. turi liekamųjų ligos reiškinių.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

55 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist