Miestas

Vilniaus valdžia ir Architektų rūmai nesusitarė dėl bendrojo plano

Lietuvos architektų rūmai nepasirašys taikos sutarties su Vilniaus valdžia dėl miesto bendrojo plano išimties – dėl jos šiuo metu vyksta ginčas teisme.

Taikos sutartimi šalys ketino neginčyti sprendimų dėl valstybės valdomos „Ignitis grupės“ statomos kogeneracinės jėgainės ir Konstitucijos prospekte planuojamo statyti komercinio komplekso „K18b“ teisėtumo.

Laikinasis rūmų pirmininkas Lukas Rekevičius BNS teigė, taikos sutartis neturi prasmės, nes artimiausiu metu turėtų būti patvirtintas naujas miesto bendrasis planas, kuriame ginčijamos nuostatos nebeliks.

 

„Kaip ir nebelieka ginčo objekto, nes ant patvirtinimo ribos yra naujasis bendrasis planas ir savivaldybė jame to punkto nenumato, tai mes laikome, kad yra išgirsta problema, kurią kėlėme. Net jeigu pasirašytume taikos sutartį, tai neatšauktų jau priimto teismo sprendimo. Tai ta taikos sutartis šitoje vietoje prasmės nelabai turi“, – BNS sakė jis.

Pasak L. Rekevičiaus, rūmų taryba nusprendė nepasirašyti taikos sutarties ir dėl vertybinių nuostatų, nes tai bylotų visuomenei, kad Architektų rūmai atsisako savo pozicijos.

„Dabar viskas, ko reikia, tai tiesiog savivaldybei atsiimti savo skundą, nes esamas teismo sprendimas mus tenkina“, – sakė L. Rekevičius.

 

Tuo metu savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis BNS sakė, kad nepasirašius taikos sutarties ginčas dėl bendrojo plano nuostatos teisme tęsis.

„Siūlymas buvo taupantis laiką ir pastangas abiem pusėms, bet galime ir tuščiai pasibylinėti, jeigu tokia Architektų rūmų pozicija“, – sakė jis.

P. Poderskio teigimu, patvirtinus naują miesto bendrąjį planą, nebeliks diskusiją sukėlusios nuostatos. Tačiau, anot jo, taikos sutartimi būtų sutarta, jog nebus ginčijami anksčiau tarybos patvirtinti sprendimai.

 

„Bylą pagal Architektų rūmų skundą buvome iš esmės laimėję pirmos instancijos teisme – jis konstatavo, kad miesto bendrasis planas neprieštarauja teisės aktams. Tačiau teismas išaiškino, kad siekiant viršyti bendrojo plano užstatymo reglamentus, nepakanka vien
savivaldybės tarybos sprendimo“, – sakė jis.

Pasak jo, išsprendus ginčą dėl norminio bendrojo plano, kas nors galėtų ginčyti tarybos sprendimą dėl abiejų objektų statybos teisėtumo, ir tai yra būtų ilgas procesas.

„Be to, jau iš esmės parengtas naujasis bendrasis planas, kuris sklype Konstitucijos prospekte numato aukštybinio pastato statybą. Tad net jei ir būtų byla dėl bendrojo plano pralošta, tai niekaip nedarys įtakos statyboms“, – aiškino P. Poderskis.

 

L. Rekevičiaus teigimu, Architektų rūmai neplanuoja ginčyti sprendimų dėl kogeneracinės jėgainės ir „K18b“ statybų teisėtumo. 

„Rūmai nesiims ginčyti savivaldybės priimtų sprendimų. Tai savivaldybės nuogąstavimas, kad mes užsiimsime teisiniu persekiojimu. Jis nepagrįstas, nes to nedarysime“, – teigė L. Rekevičius.

Architektų rūmai teisme ginčija bendrojo plano nuostatą, pagal kurią numatyta galimybė miesto tarybai pritarus keisti užstatymo reglamentą kai kuriuose sklypuose, jeigu yra viešasis interesas ar ypatinga urbanistinė situacija. Nuostata galioja dar 2007 metais patvirtintame sostinės bendrajame plane – jo galiojimas šiuo metu laikinai pratęstas, kol rengiamas naujas planas.

 

Vilniaus apygardos administracinis teismas pernai spalį atmetė Architektų rūmų skundą, tačiau nurodė, kad norint keisti bendrojo plano sprendinius, tai turi būti atliekama pagal galiojančią tvarką, nors plano nuostatose numatyta, kad tam turi pritarti miesto taryba.

Iš karto po to Architektų rūmų taryba pareiškė, jog Konstitucijos prospekte planuojamam komerciniam kompleksui „k18B“ statybos leidimas išduotas neteisėtai. Tačiau rūmai tuomet teigė teismui neginčysiantys statybos leidimo, nes tam neturintys lėšų.

Šiuo metu sostinės savivaldybė yra apskundusi šį sprendimą, tačiau, kada byla bus nagrinėjama, kol kas neaišku.

Autorius: Evelina Povilaitytė

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
3 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Arvydas Norkūnas
Arvydas Norkūnas
2 metus

Lietuvos architektus, kaip visumą, reikia vertinti teigiamai. Pažvelgus į XX a. pabaigos darbus Lenkijoje, Baltarusijoje ar Latvijoje mūsiškių darbai tikrai geresni. Tačiau esama ir pastabų. Vieną jų galima vertinti kaip kaimiškumo aidą. Pvz. miestų pastatų aukštingumas lietuvių darbuose buvo gerokai mažesnis nei kaimynų, pvz. ilgai nebuvo ryžtamasi statyti devynaukščius pastatus, vėliau šešiolikaaukščiai buvo tapatinami kone su dangoraižiais. Ir šiandieną toks požiūris daugelio tarpe gajus. Kalbant apie Vilnių gan neramiai žvelgiama į 750 000 dydžio miestą, o jau apie milijoną gyventojų net bijoma pagalvoti. Tuo tarpu sostinė buvo taip planuojama, kad absoliuti dauguma gyventojų buvo apgyvendinti nuo Gariūnų iki Valakampių, o… Skaityti daugiau

aš dar dainuosiu
aš dar dainuosiu
2 metus

Ne straipsnis o kažkokia mišrainė. Gal tam kas dalyvauja procese, šis sakinių kratinys ką nors ir pasako, bet jei nesi į tai įsitraukęs, gali suprasti tik, kad abi pusės viena kitą apskundė, neaišku kuri pirma, kuri po to, neaišku dėl ko apskundė. dėl dviejų pastatų, dėl plano, bet visiškai neaišku, kas tuose pastatuose kam netiko. Savivaldybė kažką, neaišku ką pakoregavo, ir dabar jau viskas gerai, bet vistiek negerai. Kas negai, kam negerai? Architektai kažką skųs, bet neskųs, nes neturi tam lėšų, bet vistiek kažkas negerai…. jokios įvykiu chronoligijos, jokių priežasties ir pasekmės ryšių… ir tai BNS. Liūdesys…. Straipsnis kaip tų… Skaityti daugiau

Auksinis kardas
Auksinis kardas
2 metus

Vilnius vystosi be jokio bendro plano. Stato visur baltarusiskus daugiabucius pagal blata gave leidimus ir pakeite paskirti 10 kartu kaip visoje posovietineje erdveje. Visiska betvarke. Kas gali parodyti panasaus dydzio vakaru Europos miesta kur pastatai tokie auksti ir naudoja ‘tower in the park’ nepasiteisinusi isdestyma (kurio vakaruose atisake seniausia? That’s right, nera tokio. Tos architektu sajungos sugeba tik zliumbti del high-profile projektu kaip K18 kurie yra savo vietoje ir viskas ten su jais OK. O kad visas miestas skesta pigaus slamsto juroje jiems neidomu.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button