Nepaisant to, kad Vilniuje ir toliau vyksta įvairūs koncertai, kuriuose naudojami profesionalūs pirotechnikos gaminiai, Vilniaus miesto savivaldybės administracija nutarė neišduoti leidimo ilgametes tradicijas turinčio festivalio „Vilniaus fejerija 2023” organizavimui. Festivalio rengėjų teigimu, tai prilygsta tradicinio festivalio sužlugdymui, nors šių metų renginys turėjo sugrįžti su visiškai nauja koncepcija – jo metu nutarta atsisakyti vien tik garso efektus turinčių pirotechnikos gaminių ir planuota surinkti reikšmingą paramą kariaujančiai Ukrainai palaikyti.

Penkioliktasis muzikinių fejerverkų festivalis „Vilniaus fejerija“, kurį per renginio istoriją jau aplankė maždaug ketvirtis milijono žiūrovų, turėjo įvykti rugsėjo 30 dieną Vingio parke.

Nors per visą festivalio istoriją nebuvo nė vienų metų, kad Vilniaus miesto savivaldybės administracija neišduotų leidimo šio festivalio organizavimui, o per tą laiką nesikeitė nei įstatymai, nei profesionaliai pirotechnikai taikomi reikalavimai, nei paties renginio scenarijus, šiemet Savivaldybės administracija priėmė sprendimą staiga nutraukti vieno didžiausių sostinės renginių tradiciją.

„Labai gaila, tačiau neigiamas Vilniaus m. savivaldybės administracijos atsakymas paremtas ne teisiniais argumentais, faktais ir įstatymais, o realybės neatitinkančia informacija ir nepagrįstomis prielaidomis.

Vertiname tai kaip sprendimą, kuriuo iš esmės yra žlugdomas ne tik ilgametes tradicijas turintis renginys, bet ir 31 metus dirbanti įmonė, kuri paprasčiausiai stumiama į bankrotą“, – teigia Ovidijus Barkauskas, festivalį „Vilniaus fejerija“ organizuojančios bendrovės „Blikas“ vadovas.

Pasak O. Barkausko, ypač liūdina tai, kad dėl tokio sprendimo nepavyks įgyvendinti vieno pagrindinių šių metų festivalio tikslų – surinkti reikšmingą paramą kariaujančiai Ukrainai. Šių metų festivalio idėją palaikė ir Ukrainos ambasada Lietuvoje.

Šių metų festivalis „Vilniaus fejerija“ turėjo sugrįžti su visiškai nauja koncepcija – nutarta festivalį skirti Ukrainos palaikymo temai, naudoti renginyje daugiau tylesnės pirotechnikos ir visiškai atsisakyti vien tik garso efektus turinčių pirotechnikos gaminių. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į besitęsiantį Rusijos karą prieš Ukrainą, Lietuvoje gyvenančius karo pabėgėlius ir gyventojų susirūpinimą dėl fejerverkų keliamo streso gyvūnams.

„Festivalis turėjo sugrįžti kaip šventė žmonėms, remiantiems Ukrainą, suburti, matėme jį kaip renginį, kuriuo galime aktyvuoti naują paramos Ukrainai bangą. Nuspręsta tarptautiniame festivalyje dalyvausiančių profesionalių pirotechnikų komandų iš užsienio pasirodymuose naudoti Ukrainos muziką, įtraukti į programą privalomą tylesnių pirotechnikos efektų naudojimą, o renginio kulminacijoje žiūrovai turėjo išvysti pirotechnikos efektų saulę, kuri nušvinta Ukrainos vėliavos spalvomis.

Be to, priėmėme sprendimą 5 EUR nuo kiekvieno parduoto festivalio bilieto skirti kariaujančios Ukrainos paramai. Už surinktą paramą planavome pirkti reikalingiausią įrangą bei priemones Nacionalinės Ukrainos gvardijos dalinio „Spartanas” antrojo bataliono universaliajai grupei – visi sprendimai jau buvo priimti, kontaktai užmegzti, paruošiamieji darbai pradėti – buvo derinamos detalės“, – apgailestauja O. Barkauskas ir pridūrė, kad festivalį kasmet aplankydavo apie 10 tūkst. žiūrovų, tad tokiu atveju renginio metu būtų surinkta 50 tūkst. EUR parama.

Pasak „Vilniaus fejeriją“ organizuojančios įmonės vadovo, profesionali pirotechnika ir jos efektai yra naudojami šventėse, renginiuose ir kino pramonėje daugelyje pasaulio šalių. Tuo tarpu tarptautiniai festivaliai, kuriuose savo meistriškumą ir menines programas pristato pirotechnikos profesionalai, ir toliau vyksta ne tik ES šalyse – Belgijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Maltoje, bet ir Kanadoje, Australijoje ir kitur.  Švęsdamos savo nepriklausomybę šių metų liepos 4-ąją, stulbinantį fejerverką savo piliečiams padovanojo ir Jungtinės Amerikos Valstijos.

„Bliko“ vadovas pažymi, kad įvairūs pirotechnikos efektai su muzikiniais intarpais renginyje būtų naudojami iki pusės valandos, o tai nedaug skirtųsi nuo įprastų koncertų, kuriuose taip pat naudojama profesionali pirotechnika.

O. Barkauskas taip pat akcentuoja, kad kalbant apie pirotechnikos taršą ir neigiamą poveikį, dažnai yra manipuliuojama informacija, naudojami teiginiai, kurie pirotechnikos efektus prilygina didžiuliam blogiui, nors tai dažniausiai yra tik gerokai sutirštintos prielaidos ar  spekuliacijos.

„Kad ir toks teiginys, kad nuo fejerverkų sprogimo gali trūkti ausų būgneliai – tai yra manipuliacija. Mūsų renginiuose pirotechnikos gaminius naudoja tik licencijuoti profesionalai, tad renginiai žiūrovui yra visiškai saugūs“, – sako jis.

O. Barkauskas taip pat pabrėžia, kad fejerverkų tarša, palyginti su kitais taršos šaltiniais, yra mažareikšmė, trumpalaikė ir koncentruota dideliame aukštyje, tad pristatyti tai kaip didžiulį taršos šaltinį yra mažų mažiausiai neteisinga.

„Vilniaus savivaldybės administracijos sprendimą nepritarti festivalio organizavimui vertiname kaip labai netikėtą ir stebinantį, tuo labiau kad Vilniuje, Vingio parke, ir toliau vyksta dideli koncertai, kuriuose taip pat naudojami profesionalūs pirotechnikos gaminiai. Nei poveikiu aplinkai, nei garso lygiu mūsų organizuojamas renginys iš jų neišsiskirtų, priešingai – buvome numatę priemones, kuriomis šių metų festivalyje turėjo būti įgyvendinti dideli pokyčiai, siekėme prisitaikyti ir suderinti renginyje visus interesus“, – teigia O. Barkauskas.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

9 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist