Miestas

S. Kairys siūlo išbraukti P. Cvirkos paminklą Vilniuje iš Kultūros vertybių registro

Kultūros ministras Simonas Kairys siūlo išbraukti Petro Cvirkos paminklą Vilniuje iš Kultūros vertybių registro, tuo metu sostinės savivaldybė žada paminklą netrukus po sprendimo iš miesto centro perkelti į kitą vietą.

„Pasirašiau kreipimąsi į Kultūros paveldo departamentą, kuriuo prašau spręsti dėl teisinės apsaugos Petro Cvirkos paminklui panaikinimo ir išbraukimo iš Kultūros vertybių registro“, – pirmadienį feisbuke skelbia ministras.

Jo teigimu, paminklas į registrą įtrauktas 1992 metais, šio sprendimo šaltinis – 1973 metų LTSR paminklų sąrašas, todėl „Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba į šią situaciją turėtų pažiūrėti iš šių dienų perspektyvos“.

 

Pasak ministro, P. Cvirkos literatūriniai nuopelnai sostinėje yra seniai įamžinti – 1986 metais Naujamiestyje pastatyta skulptūra „Lakštingala“. Ši skulptūra, pagal vieną iš versijų, pastatyta pagal P. Cvirkos apsakymą, kuriame pasakojama apie sovietiniams partizanams talkinusį vaiką, pramintą Lakštingala.

Tačiau, anot S. Kairio, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras 2019 metais savo išvadoje yra įrodęs, jog P. Cvirka savo politinėje-visuomeninėje veikloje aktyviai kolaboravo su okupacinės sovietinės valdžios struktūromis, o jo kolaboravimas sukėlė didelių ir žalingų pasekmių Lietuvos valstybės bei jos piliečių likimui.

„Paveldo politikoje siekiu, kad atsirastų prioritetai, noriu, kad aiškiai suvoktume, kokį savo šalies istorijos pasakojimą kuriame sau ir pasauliui. Ir net ne fizinis paminklo buvimas ar nebuvimas yra problema. Problema visų pirma kyla iš to, kam valstybė skiria savo dėmesį, kaip suvokiame savo pareigą ir kaip apibrėžiame vertę“, – rašė S. Kairys.

 

Tuo metu Vilniaus miesto savivaldybės vicemeras Valdas Benkunskas sako netrukus po to, kai Kultūros paveldo departamentas, išbrauks paminklą iš Kultūros vertybių registro, paminklas bus perkeltas į kitą vietą.

„Cvirkos paminklo klausimą išjudinti buvo sunkiau nei patį paminklą. Kultūros paveldo departamentas ir jo direktorius Vidmantas Bezaras įsikibę laikosi kultūros vertybių registro, kuriame aiškiai parašyta, jog paminklas saugomas. Bet ar galėjo būti kitaip, žinant, kad jis sudarytas tarybinių sąrašų pagrindu, į kuriuos Cvirka įtrauktas dar 1972 metais?“ – pirmadienį feisbuke svarstė vicemeras.

„Ačiū Dievui (ir Kultūros ministerijai), panašu, kad jau greitai dienas paminklas leis kur nors kitur. Šiandien kultūros ministras Simonas Kairys aiškiai pasakė, jog tokiam „paveldui“ jokiuose registruose vietos nėra ir būti negali. Aš tik primenu, kad P. Cvirka, kurio statula yra lankomiausias balandžių tualetas Vilniuje, padėjo savo parašą po Lietuvos „įstojimo“ į SSRS deklaracija“, – tęsė jis.

 

„Sulaukęs oficialaus sprendimo statulą išbraukti iš paveldo, miesto tarybai iškart teiksiu siūlymą ją kuo greičiau nukelti. Kur ji iškeliaus – klausimas lieka atviras, tačiau Vilniaus centras nėra Grūto parkas, o kūrybiški vilniečiai tikrai sugalvos, kuo ją pakeisti“, – pridūrė V. Benkunskas.

Anksčiau buvo kilę diskusijų dėl. P. Cvirkos paminklo sostinės centre. 

To siekė ir sostinės savivaldybė, teigusi kad P. Cvirka nuo pirmosios sovietų okupacijos 1940-aisiais aktyviai kolaboravo su Maskva, vėliau vadovaudamas Rašytojų sąjungai šalino iš jos kolegas už antisovietines pažiūras, perduodavo informaciją saugumui.

 

Planams nukelti paminklą priešinosi Lietuvos rašytojų, Dailininkų sąjungos, kitos menininkus vienijančios organizacijos. Jos ragino įvertinti P. Cvirką ne tik kaip sovietinį veikėją, bet kaip talentingą rašytoją, taip pat siūlo neskubėti naikinti sovietinės epochos ženklų paliekant tokias erdves edukacijai.

Autorius Ramūnas Jakubauskas

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
20 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 
Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Vytautas
Vytautas
13 dienas (-ų)

Ir kuo jie po viso to skirsis nuo sovietino, kuris darė tą patį…?

Mare
Mare
13 dienas (-ų)

😀 is visu tarybiniu paminklu – sitas buvo pats baisiausias (is mano mazosios vaikystes prisiminimu). Ir iki siol nelabai aisku, kodel buvo paliktas. Tai nors gal dabar pajudins..!
Viena, kas neramina, tai dabartiniu vms komjaunuoliu miestui brukami nesusipratimai – dar viena nauja vieta bus po saule…

vardenisddc
vardenisddc
13 dienas (-ų)

Man tai visa tai primena tai kas vyksta Jav kai bandoma istrinti istorija

2 2 mare
2 2 mare
13 dienas (-ų)
Atsakinėti į  vardenisddc

Čia ne istorija, o ideologinis paminklas, kiaušingalvi.

Agne
Agne
13 dienas (-ų)
Atsakinėti į  2 2 mare

Sovietmetis taipogi yra istorijos tarpsnis, tuo miestas ir idomus kvailas mulki

Nereikalingas
Nereikalingas
13 dienas (-ų)
Atsakinėti į  Agne

Mulkiai griauna sovietinius paminklus, nes yra sovietinio mentaliteto (sugriaukim viską, istoriją perkaukim naujai) tęsėjai.

2 2 mare
2 2 mare
13 dienas (-ų)
Atsakinėti į  Nereikalingas

PAMINKLAS NĖRA ISTORIJA, JŪS TARYBINIAI KIAUŠINGALVIAI, jo paskirtis ne istorijos atminimas, o asmenybių pagerbimas. Kalbant apie šita socrealistinį šūdą, tai jis ir meninės vertės turi tiek pat kiek tūkstančiai nuverstų leninų.

Nereikalingas
Nereikalingas
13 dienas (-ų)
Atsakinėti į  2 2 mare

Esi tiesiog bukas homosovieticus pensininkas, kuris jau pradėjęs savo nupušimo kelią. Tau nedaeina, kad sovietija ir jos kultūrinis palikimas nemažai daliai jaunos visuomenės yra egzotika ir reliktai yra įdomūs dėl savo išskirtinumo šiuolaikiniame kultūriniame kontekste. Bet tu tiesiog negali išlipti iš “mane mama mušė su liniuote, kai liečiau save” vaikystės traumos ir bandai ja primesti kitiems.

TLDR: neįdomus tas Cvirka, įdomus pats paminklas (aišku, žaliojo tilto sk. buvo dar įdomesnės, bet jų jau nebėr).

hmmm
hmmm
13 dienas (-ų)
Atsakinėti į  Agne

gal neverta viso sovietmečio lygint su kolaborantu, tiesiogiai prisidėjusiu (savo noru) prie okupacijos, trėmimų, įskundimų ir t.t. ir pan.? niekas neatsisako jo kūrinių, bet paminklas visiškai nereikalingas, nebent muziejuje… galėčiau palygint su kokiu burokevičium iš sausio 13 laikotarpio… jei tas būtų rašytojas, tikrai norėtumėt, kad stovėtų jo paminklas Lietuvoje?? rimtai suabejočiau… tikrai būtų įdomus miestas, jei stovėtų lenino ar muravjovo koriko paminklai ne muziejuje, o miesto centre?? juk toks ilgas istorinis laikotarpis

Kestis
Kestis
13 dienas (-ų)
Atsakinėti į  vardenisddc

Šiaip Hitleris su Stalinu irgi istorijos dalis, bet jiems paminklų niekas nestato.

Nereikalingas
Nereikalingas
13 dienas (-ų)
Atsakinėti į  Kestis

Tavo žiniai, Hitleris irgi naikino jam nepatinkantį meną – google degenerate art. Tą patį darė Stalinas naikindamas buržuazinį paveldą. Hello hello?

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button