Miestas

Pristatytas Žvėryno medinės architektūros katalogas

Medinės miesto architektūros muziejus pristato pirmąjį kompleksinį Žvėryno medinės architektūros elementų tyrimą – „Žvėryno medinių namų langų, apvadų ir dailylenčių katalogą“, kuriame detaliai analizuojami, vertinami ir tipologizuojami autentiški rajono medinių namų architektūriniai elementai: langai, apvadai, dailylentės, ir metalinės langų detalės.

Leidinio pagrindas – 2019-2020 metais Vilniaus miesto savivaldybės užsakymu atlikti Žvėryno medinių namų architektūrinių elementų apmatavimai, autorių Mariaus Skerniškio ir Dariau Rudzinsko kruopščiai papildyti fotografijomis, paveldosauginių tyrimų dokumentais bei archyvine medžiaga iš Lietuvos nacionalinio muziejaus fondų, Lietuvos valstybės istorijos archyvo, Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Vilniaus regioninio apskrities archyvo, Kultūros vertybių registro, Žvėryno bendruomenės archyvo, Kultūros paveldo centro bibliotekos. Kataloge surinkta ir publikuota informacija ypač vertinga medinės architektūros paveldo apsaugos specialistams, architektams ir medžio meistrams, nes suteikia galimybę išsaugoti autentiškus bei atkurti neišlikusius medinius elementus, taip išlaikant unikalius Vilniaus medinei architektūrai būdingus bruožus ir vizualinį vientisumą. Per kataloge analizuojamus dailylenčių, langų apvadų, langų profilių ir metalinių detalių pavyzdžius atskleidžiama, kad kiekvienas šių elementų yra ypač svarbus saugant autentišką, „nesuplokštintą“, jaukų ir išskirtinį medinio namo vizualinį identitetą.

„Šis leidinys – sėkmingo Medinės miesto architektūros muziejaus, Vilniaus miesto savivaldybės ir aktyvių Žvėryno bendruomenės narių bendradarbiavimo rezultatas. Katalogo autorių preciziškas darbas įrodo, jog ypač svarbu išsaugoti atskirų medinės architektūros elementų atlikimo techniką, o tvarkant medinius pastatus nepakanka kai kurias jų dalis pakeisti kitomis – geriausiu atveju panašiomis, o blogiausiu – nieko bendro su mediniu namu neturinčiomis detalėmis, taip prarandant autentišką ir unikalų kiekvieno medinuko vaizdą. Esu labai patenkinta ilgo ir kruopštaus katalogo autorių ir dizainerio darbu, tikiu, kad jį įvertins ir kiti medinės architektūros paveldo puoselėtojai“ – džiaugiasi Medinės miesto architektūros muziejaus vadovė Donata Armakauskaitė.

 

Katalogas išleistas įgyvendinant projektą „Medinės architektūros paveldo elementų ir stalių dirbinių apmatavimų katalogas“, kurį finansavo Vilniaus memorialinių muziejų direkcija bei Lietuvos kultūros taryba. Langų matavimus finansavo Vilniaus miesto savivaldybė: įmonė „3D Creative” 3D skaitytuvais nuskaitė atrinktus langų rėmus, dailylentes ir apvadus, iš 3D modelių brėžinius parengė SĮ “Vilniaus planas”. Leidinys nemokamas.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
15 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button