Miestas

Pilininko namas bus renovuojamas ir pritaikytas muziejinėms ekspozicijoms (vizualizacijos)

Arsenalo gatvėje esantis Pilininko namas bus prikeltas viešam naudojimui. UAB „Aplan“ projektuotojai pateikė sprendinius, kurie padės išlaikyti pastato autentiškumą ir tuo pačiu pritaikyti jį muziejinei veiklai. Planuojama, kad pastate bus įkurta Lietuvos istorijos ekspozicija.

 „Šis pastatas tikrai yra išskirtinis. Nors dirbdami su Kultūros paveldo objektais esame įgiję daugybę patirties, tačiau kiekvienas iš jų yra kitoks, turintis savų iššūkių. Pilininko namo senieji fasadai – neišlikę, dabartinė jų būklė bloga. Iš XIX amžiaus remonto planų, kuomet pastatas buvo pritaikomas kareivinės sandėliams, atlikus architektūros natūrinius tyrimus, kuriuos atliko Evaldas Purlys, paaiškėjo, kad dalis durų ir langų angų buvo perdarytos, perstumdytos, jų išdėstymas neatitinka skliautų. Vidaus apdaila, inžineriniai tinklai pasenę, susidėvėję, neatitinka būsimos pastato paskirties poreikių, gaisrinės saugos ir higienos reikalavimų. Projektuojant sprendinius ieškojome būdų, kaip Pilininko namą pritaikyti viešam naudojimui, tačiau ir išsaugoti tai, kas yra vertingiausia.“– sakė Kęstutis Bakanauskas.

Doc. dr. Birutės Rūtos Vitkauskienės, atlikusios Pilininko namo istorinius tyrimus, teigimu, Pilininko namas su keturiais atskirais įėjimais į keturis rūsius – unikalus Lietuvos XVI-XVII a. pilių paminklas.

 

Pasak Kęstučio Bakanausko, jokie nauji pastato sprendiniai nepakenks pastato vertingosioms savybėms.

„Nors pastate bus atliekama nauja vidaus apdaila, tačiau taip pat bus atidengiamos Kultūros  vertybe pripažintomis medinės pastato perdangų konstrukcijos. Viskas projektuota taip, kad vertingosios pastato savybės išliktų, būtų matomos“, – teigė UAB „Aplan“ Projekto vadovas.

Pastato tvarkybos darbų projekte numatytas Pilininko namo stogo konstrukcijos remontas. Tai leis palėpėje įrengti naujas patalpas. Suprojektuota ir laiptinė, kuri ves į naujai formuojamą rūsį bei mansardą. Taip pat suplanuota įrengti keltuvą, kuris kels nuo rūsio iki palėpės ir sustos kiekviename aukšte. Planuojama, kad pastate bus įrengtos naujos inžinerinės, vėdinimo, šildymo, gesinimo, apsaugos ir ryšių sistemos, sanitariniai mazgai.

 

Nebus pamirštos ir Pilininko namo prieigos. Šiuo metu erdvė prieš namą nėra vienodo reljefo, betoninės trinkelės yra susidėvėję, dangoje yra atsiradusių iškilimų, įdubimų. Pagal naujus sprendinius, atsiras terasa, priešais namą – nauja granito trinkelių danga, kiemo erdvėje bus įrengiama skaldos su plastikiniu koriu danga, planuojama pakeisti takų ir priėjimo kelių dangas, bus naujai suformuotos žaliosios zonos, po darbų atstatyta veja. Visi žemės tvarkymo bus vykdomi su archeologo priežiūra, kuris dirbs statybvietėje.

Po rekonstrukcijos bei tvarkybos darbų Pilininko namas taps kultūros erdve, pritaikyta muziejinei veiklai.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
23 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
RESTAURACIJA AR REMONTAS
RESTAURACIJA AR REMONTAS
1 mėnesį

JEI DAR SOVIETINIAIS METAIS BUVO BANDYMU VILNIUJE KAZKA RESTAURUOTI GI MODERNIOJE LIETUVOJE APSIRIBOJAMA TIK KAPITALINIU REMONTU…IR CIA VA MATOSI “MODERNUS” BETONINIAI LAIPTAI, SOVIETINIAI “MODERNUS” TRIKAMPINIAI STOGLANGIAI….JOOOOOO…..ŽIAURU.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button