Sausio 9 d. Vilniaus miesto savivaldybėje gyventojams buvo pristatytas UNESCO pasaulio paveldo vertybės, Vilniaus istorinio centro, valdymo plano projektas.

Atskiras valdymo plano dalis pristatė už jas atsakingi ekspertai. Giedrė Filipavičienė, architektė-urbanistė, paveldo apsaugos specialistė, pristatė Kultūros paveldo apsaugos dalį. Pagrindinės iškeltos kultūros paveldo apsaugos problemos: neaiškus senamiesčio vertybių ir ją supančios aplinkos – kraštovaizdžio – apsaugos reglamentavimas; nepakankama ir nekokybiška statinių priežiūra; dokumentavimas, tyrimai ir stebėsena vykdomi atskirose institucijose, nėra viešai prieinami, trūksta pokyčių analizės. Pagrindiniai siūlymai: steigti Miesto amatų centrą ir parengti gaires skirtas kultūros paveldo objektų priežiūrai; plėtoti interaktyvią Vilniaus kultūros paveldo statinių ir jų elementų platformą (https://paveldas.vercel.app/lt), kaip pagrindinį informacijos apie Vilniaus senamiestį šaltinį kartu kaupiant senamiesčio stebėsenos ir tyrimų duomenis. 

Architektūrologė, Aida Štelbienė, pristatė Švietimo, įtraukties ir sąmoningumo ugdymo dalį. Kaip problemos įvardintos silpnas ryšys tarp valstybės, kultūros institucijų, specialistų ir visuomenės; silpna informacijos apie senamiesčio išskirtinę visuotinę vertę sklaida; nekontroliuojama neformaliojo švietimo apie Vilniaus istorinį centrą kokybė. Šioms problemoms spręsti siūloma kurti programą „Vilniaus istorinis centras: interpretacija, komunikacija ir sąmoningumo didinimas“, kurią administruotų Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra. Numatomos ir tokios priemonės, kaip „UNESCO pristato“ sertifikatas-ženklelis suteikiamas švietimo apie senamiestį programoms, kurios atitinka UNESCO kokybės kriterijus; Vilniaus senamiesčio ambasadoriaus vardo nominacija suteikiama aktyviai senamiesčio kultūros paveldo apsaugoje dalyvaujantiems gyventojams.

Sociologas dr. Tadas Šarūnas pristatė ekonominius ir socialinius aspektus, aptariamus valdymo plane. Pastebima, kad teritorijoje auga gyventojų skaičius, gausėja socialinė įvairovė, tačiau kartu, augančios būsto kainos, skatina segregaciją. Kaip iššūkiai įvardinti ir menkai matomi nekrikščioniškų konfesijų paveldo ženklai bei neįveiklintas religinis paveldas. Sprendžiant šias problemas valdymo plane numatyta skatinti socialinius verslus ir bendruomeninį būstą; suteikti paskatas būsto tvarkybai; skatinti žydų ir kitų konfesijų paveldo memorializavimą; ieškoti naujų funkcijų nenaudojamiems religinio paveldo statiniams. 

Turizmo ekspertė Dr. Rasuolė Andrulienė pristatė valdymo plane nagrinėjamą darnaus turizmo temą. Kaip pagrindinės problemos įvardintos: neišplėtotas universalaus dizaino principų diegimas; darnaus turizmo principų taikymo ir dialogo su turizmo suinteresuotomis šalimis trūkumas; nepakankamas dėmesys bendruomenių iniciatyvoms. 

Vilniaus istorinio centro valdymo plano koordinatorė Rugilė Balkaitė Puodžiūnienė kalbėjo, kaip valdymo plane atliepiamas rizikų valdymas ir darnus urbanistinis vystymas. Reaguojant į galimas kultūros paveldo apsaugos rizikas siūloma parengti į karo, klimato kaitos ir kitas ekstremalių reiškinių rizikas orientuotus strateginius planus, taip pat paminėtas išskirtinę kultūrinę vertę turinčių objektų ženklinimas Mėlynojo skydo (angl. Blue shield) ženklu; paminklo statusą turinčių kultūros paveldo objektų skaitmeninių 3D modelių sukūrimas ir saugojimas. 

Pristatant valdymo plane nagrinėjamą darnaus vystymosi temą kalbėta apie tokias siūlomas priemones kaip naujų statybų senamiestyje ir jo apsaugos zonoje architektūrinių konkursų organizavimo ir vertinimo tvarkos parengimą 2025 m.; Vilniaus senamiesčio žalinimo strategijos parengimą 2024–2025 m.; gatvių dizaino ir inžinerinės įrangos standarto pritaikymą senamiesčio teritorijai, transporto judėjimo schemos atnaujinimą 2025 m.; gairių parengimą inžinerinės infrastruktūros plėtrai ir atliekų tvarkymui 2030 m. 

Už patvirtintą valdymo plano įgyvendinimą bus atsakingos trys institucijos: nacionaliniu lygmeniu – LR Kultūros ministerija, vietos lygmeniu – Vilniaus miesto savivaldybė; vietovės valdytojas (angl. site manager) – Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra. Valdymo plano įgyvendinimo stebėseną numatoma vykdyti dviem naujai kuriamiems dariniams: Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros valdybai ir tarpinstitucinei stebėsenos grupei. 

Su pristatytu Vilniaus istorinio centro valdymo plano projektu galite susipažinti projekto svetainėje: www.vilnius.lt/unesco 

Tai jau ketvirtoji ir paskutinė vieša konsultacija dėl rengiamo Vilniaus istorinio centro valdymo plano nuo šio strateginio dokumento rengimo pradžios 2023 m. gegužės mėnesį. Renginį buvo galima stebėti ir internetu. Susitikimo įrašą rasite Vilniaus miesto savivaldybės YouTube kanale: 

Visus norinčius teikti pastabas pristatytam valdymo plano projektui rengėjai kviečia tai daryti raštu iki sausio 16 d. Pasiūlymus prašoma siųsti el. paštu valdymo plano koordinatorei Rugilei Balkaitei Puodžiūnienei, el. p. [email protected] arba Vilniaus miesto savivaldybės kultūros paveldo skyriaus vedėjai Donatai Armakauskaitei el. p.  [email protected].

Sausio mėnesio pabaigoje galutinis Vilniaus istorinio centro valdymo plano variantas bus siunčiamas UNESCO pasaulio paveldo centrui. Parengtas galutinis Vilniaus istorinio centro valdymo plano variantas bus skelbiamas ir viešai. 

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

3 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar važiuosite (važiuotumėte) į Nidą „Pajūrio ekspresu“ net 7 valandas?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist