Miestas

Kodėl vilniečiams tenka laukti eilėse arba rinktis mokamas paslaugas: poliklinikos atsakas

Sveikatos priežiūros įstaigos kasmet sudaro sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, kuriose įvardijama, kiek ir kokių paslaugų pacientams bus galima teikti per ateinančius metus, atsižvelgiant į tų paslaugų įkainius. Vienos didžiausių sostinės gydymo įstaigų Antakalnio poliklinikos direktorius tikina, jog augantis pacientų skaičius lėmė, kad poliklinika kiekvieną mėnesį viršija sutartą sumą. Nors šalies konstitucijoje numatyta, kad valstybė užtikrina piliečiams nemokamą medicinos pagalbą, tačiau realybė yra kitokia – kiekvienoje gydymo įstaigoje PSDF apmokamų paslaugų kiekis yra ribojamas sutartinės sumos.

Kasmet pacientų skaičiumi auganti Antakalnio poliklinika jau dabar gerokai viršija sutartyje su teritorine ligonių kasą nustatytą sutartinę sumą, kurią poliklinika po lygiai paskirsto kiekvieną mėnesį. Poliklinikos direktorius Evaldas Navickas įvardija, kad nors Antakalnio poliklinika yra sparčiausiai auganti gydymo įstaiga sostinėje, susitarimai su teritorine ligonių kasa neaprėpia tiek medicinos specialistų paslaugų, kiek iš tiesų reikia vilniečiams. Jis pažymi, jog šiuo metu, įvertinus pirmiems penkiems mėnesiams paskirstytą biudžetą, sutartinė suma viršyta jau beveik 400 tūkst. eurų.

„Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, jei viršijame sutartyje numatytą sumą, už gydytojų specialistų konsultacijas poliklinikai kompensuojama vos 25 proc. lėšų, o už konsultacijas su tam tikrais tyrimais – apmokama 70 proc. realaus įkainio. Pavyzdžiui, sutartą biudžetą viršijanti neurologo konsultacija be papildomų tyrimų būtų kompensuota tik 25 proc. nuo pradinės kainos, o už tokią pačią konsultaciją su reikiamais tyrimais – 70 proc. sumos“, – sako Antakalnio poliklinikos direktorius E. Navickas.

 

Jis paaiškina, kad likusią dalį, į kurią įskaičiuojami gydytojų atlyginimai, medicinos priemonės, tyrimai ir kitos esminės paciento apžiūros išlaidos ir kuri, viršijus sutartinę sumą, neapmokama PSDF biudžeto lėšomis, turi padengti pati poliklinika.

„Jei neturėtume finansinio rezervo, kiekvieną mėnesį pasibaigus sutartyje numatytoms lėšoms, nebegalėtume teikti paslaugų pacientams, kurių skaičius šiuo metu viršija 100 tūkst. Poliklinikoje veikia 14 skyrių, kuriuose teikiamos įvairios konsultacinės paslaugos, atliekami tyrimai, operacijos. Visa tai yra itin svarbi geros sostinės gyventojų savijautos palaikymo dalis, leidžianti užbėgti už akių sunkioms ligoms, komplikacijoms. Žvelgiant į tai, darome viską, kad tik galėtume funkcionuoti kaip gydymo įstaiga ir teikti reikalingą pagalbą sveikatos problemų turintiems žmonėms, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija turėtų atkreipti dėmesį į šią problemą“, – pabrėžia E. Navickas.

Pasak poliklinikos direktoriaus, derėtų paminėti, kad apie šią situacija Antakalnio poliklinika nuolat informuoja Sveikatos apsaugos ministeriją – poliklinika ne kartą teikė pasiūlymus, taip pat bando vesti derybas su teritorine ligonių kasa dėl sutartinės sumos didinimo, tačiau į tai atsižvelgta nebuvo nei praėjusiais, nei šiais metais.

 

Galimybės ribotos, bet kasmet sutartinės sumos auga ir skiriama papildomų lėšų

Vilniaus Vilniaus teritorinė ligonių kasa (TLK) supranta susirūpinimą dėl eilių ir mokamų paslaugų, kurias gyventojai renkasi norėdami greičiau patekti pas gydytoją, vienoje didžiausių Vilniaus gydymo įstaigų – VšĮ Antakalnio poliklinikoje. Džiugina poliklinikos augimas, specialistų skaičius ir jų kvalifikacija, teikiamų medicinos paslaugų įvairovė. Poliklinikos pacientų gausa rodo, kad jiems tai reikalinga, patrauklu, ir Vilniaus TLK sudarydama sutartis su šia įstaiga į tai atsižvelgia.

Kasmet pasirašant sutartis su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis, įskaitant VšĮ Antakalnio polikliniką, teritorinė ligonių kasa preciziškai vertina medicinos paslaugų reikmes ir sutartines sumas visoms įstaigoms apskaičiuoja griežtai vadovaudamasi Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka. Atkreiptinas dėmesys, kad VšĮ Antakalnio poliklinikai skiriamos sutartinės sumos buvo didinamos kasmet: 2018 m. – 7,9 proc., 2019 m. – 25,6 proc., 2020 m. – 17 proc., 2021 m. – 15,1 proc. Per pastaruosius penkerius metus iš viso sutartinių lėšų suma išaugo 8,5 mln. Eur (82,6 proc.).

Teisės aktai teritorinei ligonių kasai suteikia galimybę atsižvelgti į išskirtinius gydymo įstaigų poreikius  minimalia apimtimi – tam tikslui pasirašant sutartis derybų metu paskirstoma tik iki 1,5 proc. biudžeto lėšų. Tokiu būdu, atsižvelgiant į VšĮ Antakalnio poliklinikos akcentuojamą įstaigos veiklos specifiką, papildomų pinigų šiai poliklinikai taip pat skirta kasmet: 2017 m. – 240 tūkst. Eur, 2018 m. – 280 tūkst. Eur, 2019 m. – 248,5 tūkst. Eur, 2020 m. – 210 tūkst. Eur, 2021 m. – 210 tūkst. Eur. Taigi per pastaruosius penkerius metus poliklinikai papildomai skirta suma perkopė 1 mln. eurų.

 

Suprantamas pageidavimas visada gauti finansavimą, atitinkantį visus stiprios ir daug pacientų turinčios gydymo įstaigos reikmes. Kita vertus, teritorinė ligonių kasa negali viršyti asmens sveikatos priežiūros paslaugoms skirto biudžeto, kuris, deja, ne visada visus poreikius gali patenkinti. Visgi įstaigų siekis yra bendras – užtikrinti kokybiškas medicinos paslaugas ir kuo didesnį jų prieinamumą. Tokiais atvejais daugiausia optimalių sprendimų priimama bendradarbiaujant, o sutartinių sumų didinimo ir papildomų lėšų skyrimo faktai rodo, kad toks bendradarbiavimas vyksta.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
25 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Stanislavas
Stanislavas
23 dienas (-ų)

Vienintelė poliklinika, kurioje dirbančių gydytojų konsiliumas, po kojos kaulų operacijos, dar vos paeinantį su ramentais, be jokių tam priežasčių, pažeidžiant operavusio gydytojo rekomendacijas, nutraukė biuletenį ir liepė eiti į darbą. Paklausus gydytojų, kaip eiti į darbą su ramentais, buvo išdidžiai atsakyta, kad jie nesprendžia mano socialinių problemų. Teismas pripažino, kad konsiliumas neteisus, bet vietoj atsiprašymo, poliklinikos direktorius, nusprendė įtraukti mane į teismų maratoną. Taigi teisiamės. Poliklinikoje daug gerų gydytojų, bet administracija tai neduok Dieve! Kada benueik, vadovo vis nėra darbo vietoje. Teisingai sako, kad žuvis pūna nuo galvos. Kai pakeis vadovą, tada ir tvarka atsiras

Donatas
Donatas
23 dienas (-ų)

Didelis blogis, kad daktarai neatskleidžia situacijos žmonėms vizito metu. Ne problema kitur nueiti. Poliklinika tiesiog aplaidžiai dirba, gryba pjauna visi, daktarai siuntinėja pacientus prisėmę burnas pirmyn ir atgal, o vadovybė paslaugas suskaidė į pavienius vizitus ir/ar procedūras, kurių laiku gauti neimanoma. Gaunasi, kad žmogus negydomas, o žalojamas vilkinant reikalingą gydymą. Poliklinikos vadovybė aplaidžiai dirba, negeba išgryninti prioritetų, o dėl nepakankamo finansavimo – tiesiog dangatosi teisės aktais – klasika.

Marka
Marka
23 dienas (-ų)

Tai faktas, kad poliklinika labai populiari tarp gyventojų, jeigu jų ten daugiau, negu buvo numatyta, tai ir finansavimas turi būti perskirtas atitinkamai..

kokios problemos?
kokios problemos?
23 dienas (-ų)

keist konstituciją, išbraukt sąvokas “nemokamas gydymas ir nemokamas mokslas”, nes tos sąvokos buvo ir yra feikinės, absoliučiai neatitinkančios tikrovės

arba daryt viską, čia ir dabar, kad konstitucijos nuostatos atitiktų realų “vaizdzialį”. bet panašu kad to nebus, nes nėra “politinės valios”

taip ir gyvenam

Ruslanas
Ruslanas
23 dienas (-ų)

Atejo laikas – nepriklausomam auditui atlikti. Faktas reikalinga pagalba, ar optimizavija arba “idomybiu” paieška.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button