„Netikėtai nuostabaus“ Vilniaus reklama prieš kelias savaites sukėlė seniai regėtą pasipiktinimo audrą. Tačiau ištransliuotais nepatraukliais vaizdais besiskundžiantiems žmonėms tikrai ką pasakyti turėtų šalia sostinės centre esančios Halės turgavietės gyvenantys vilniečiai.

Ši vieta jau metų metus vilioja asocialius ir dažnai net pavojingus asmenis, kurie tiesiog nusėda visas turgavietės prieigas.

Paslaptis, pasak vietinių – čia itin pigiai vienoje parduotuvėlėje parduodamas odekolonas – stiprus spiritinis skystis, kurį vieni kartais naudoja kaip kosmetikos priemonę, o brangaus alkoholio įsigyti negalintieji – tiesiog geria.

Aplink Halės turgavietę gyvenantys vilniečiai tikina pagalbos besišaukiantys jau daugybę metų – dėl besibūriuojančių benamių ir girtuoklių čia nuolat tvyro pavojus, pernai šioje vietoje net subadytas žmogus.

Savo ruožtu Halės turgaus vykdomasis direktorius Leonas Jucys problemą žino ir supranta, bet su liūdesiu apgailestauja – kol nebus pakeisti tam tikri įstatymai, tol situacija nesikeis.

Gyventojus šiurpina jau ne vienerius metus

Neseniai „Go Vilnius“ sukurta reklama apie sostinę nemenkai papiktino internautus – vaizdo klipe netrūksta ryškiausių sovietinių stereotipų: seni daugiabučiai, chuliganai, ant mūrinės sienos besišlapinantis vyras, muštynės prie konteinerių, lauko tualetai, turgus ant automobilių kapotų, maistas stiklainiuose.

Tačiau visai šalia Vilniaus centro gyvenantys žmonės sako, kad tokių vaizdelių toli ieškoti nereikia – užtenka ateiti prie Halės turgaus.

„Halės turgus kiekvieną rytą parduoda po 100–150 buteliukų stipraus odekolono. Taip čia susirenka dešimtys miesto degradų – jie čia tuštinasi, šlapinasi, teršia. Kito odekolono pardavimo taško aplinkui nėra, nes joks patalpų savininkas tokiam verslui patalpų nenuomoja. O Halės pastatas priklauso savivaldybei.

Savivaldybė, nors ir turi visus įrankius, tos landynės darbo nei sustabdo, nei dar kaip nors apriboja“, – naujienų portalui lrytas.lt pasakojo senamiesčio bendruomene save pristatantys vilniečiai, savo pastebėjimus rašantys feisbuko paskyroje „Halės turgus“.

Pasak vieno iš šios bendruomenės atstovo, buvusi savivaldybės valdžia ignoravo visus gyventojų prašymus – dabar situacija kiek geresnė, tačiau vis tiek nepavydėtina.

„Dabartinė valdžia skiria papildomus resursus, sulaukiame dėmesio iš viešosios tvarkos pareigūnų. Tačiau esmės per daug tai nekeičia – Halė ir toliau prekiauja tuo odekolonu. Mes ten gyvename trejus metus. Kaimynai sako, kad taip buvo visada, kiek tik jie pamena“, – pasakojo senamiesčio gyventojas.

Šioje vietoje taip pat pasitaiko ir itin skaudžių incidentų – pavyzdžiui, pernai šalia turgaus buvo subadytas žmogus.

„Tai pačiai trijulei tą dieną policiją bendruomenė kvietė mažiausiai tris kartus. Tas odekolonas traukia iš kalėjimo laikinai laisvėje esančius recidyvistus. Mes visada sakėme, kad daugelis tų benamių yra užkietėję recidyvistai, po keliolika kartų sėdėję kalėjimuose“, – aiškino vienas iš „Halės turgaus“ paskyrą feisbuke valdančių žmonių.

Pasak jo, odekolono buteliuko kaina nesiekia net dviejų eurų.

Parduoda „tik saviems“

Antradienis, 10 valanda ryto. Norėdami įsitikinti, ar tai, ką pasakoja gyventojai, yra tiesa, ir patys nuvykome į Halės turgavietę.

Nors tuo metu prie turgaus buvo pakankamai ramu, o ir apkalbėtų „recidyvistų“ nebuvo matyti, netrukus prie pagrindinių laiptų jau stoviniavo keli apsvaigę asmenys.

Senamiesčio gyventojai buvo minėję, kad odekolono galima nusipirkti mažoje parduotuvėlėje visai šalia įėjimo į turgų, kairėje pusėje. Paklausėme stoviniuojančios grupelės, ar ten šio skysčio tikrai galima rasti.

„Yra. Nors bet kam neparduos. Turi būti savas“, – konstatavo vienas iš sutiktų vyrų.

„O ko reikia, kad būtum savas?“, – paklausėme jo.

„Per tiek metų jau žino, kam parduoti“, – atsakė vyriškis.

Pamatę fotoaparatą draugų kompanija su žurnalistais daugiau bendrauti nebepanoro, tačiau vienas iš vyrų dar spėjo papasakoti, kad gyvena visai čia pat, prie Halės turgaus.

Nusileidę laipteliais žemyn, pro siaurą praėjimą įėjome į minėtą parduotuvę. Ten jau šnekučiavosi dvi pardavėjos.

Pati parduotuvėlė iš pirmo žvilgsnio priminė seną maisto prekių parduotuvę bet kuriame mažame miestelyje – ne itin tvarkinga, vienoje lentynoje gali pamatyti higienos reikmenis ar saldumynus, kitoje – išrikiuotus alkoholio butelius.

Odekolono plika akimi pamatyti nebuvo galima – pagal nuostatas jis turėtų būti paslėptas. Pasiteiravus pardavėjos, ar čia galima nusipirkti šio kosmetinio skysčio, į klausimą ji neatsakė – paragino tai aptarti su turgavietės vadovu. Visgi moteris pripažino, kad jau daugybę metų neatsigina girtuokliaujančių klientų.

Rankos surištos?

Halės turgaus vykdomasis direktorius L.Jucys pripažino, kad problema iš tiesų egzistuoja, ir ji labai rimta. Tačiau, kaip sakė jis, tai yra lyg užburtas ratas, nes didelių galių šiam skauduliui išspręsti neturi ne tik turgavietė, bet ir savivaldybė.

„Kokia yra bėda – odekolonas ar burnos skalavimo skystis yra skirtas tiesiogiai higienos reikalams, tai yra kosmetinė priemonė. Tam tikras kontingentas žmonių jį, tiesiai šviesiai, geria, ir kaip taisyklė tai būna asocialūs asmenys, o niekas neuždraudė juo prekiauti. Kadangi arti yra stotis, jie visi suvažiuoja, kaulija pinigų. Ne tik prie turgaus, visur jų pamatysite – jie ilsisi, miega.

Mes jau pernai buvome susitikę su vicemere, su viešosios tvarkos skyriumi, policija, jie sako: darykite ką nors – pastatykite apsauginį lauke. O mes lauke negalime veikti, neturime tam jokių įgaliojimų“, – pasakojo L.Jucys.

Halės turgaus vykdomasis direktorius aiškino, kad kai kurios Vilniaus senamiesčio vietos, tarp kurių ir šis turgus, yra tapusios girtuoklių susibūrimo vieta – čia jie atvažiuoja ne tik troleibusais, bet net traukiniais.

Tačiau bausti, pasak L.Jucio, tų žmonių tiesiog negalima – mat per tiek metų jie išmoko elgtis taip, kad tarnybos neturėtų prie ko prikibti, o ir parduotuvės uždaryti teisiškai negalima.

„Aš jums piešiu tokį vaizdą: ateina policija, klausia: ką čia darot? Sėdim. Ir kokį tada žmogus daro pažeidimą? Mušti jų negalime, apieškoti jų neturime teisės, turime kviesti policiją, o policija sako, kad neturi pajėgumų. Dabar mes spaudžiame verslininkus, kurie prekiauja (odekolonu, – aut.past.) apačioje – padidinome nuomos mokestį, eina kontrolieriai, žiūri, kad būtų tvarka. Bet mes neuždrausime jiems gerti.

Jie geria ir, pavyzdžiui, langų plovimo skystį. Tai čia tokia problema – jei uždarysime, galvojate, jie nesibūriuos? Jie perka ne tik odekoloną, bet ir pigų alų bambaliuose, ir geria. Jie nesistumdo, puikiausiai žino savo teises, kad jų niekas neišves, ir būna ten. Ryte susitinka – ar turgus dirba, ar nedirba – o po to staigiai kažkur dingsta. Tai čia tokia pasaka be galo“, – dėstė Halės turgaus vykdomasis direktorius.

L.Jucio teigimu, asocialūs ir girtuokliaujantys žmonės yra bene viso senamiesčio skaudulys, kurį gali išspręsti tik pakeisti įstatymai ir atitinkamų skysčių įvardijimas alkoholiu.

„Negalvokite, kad taip tik pas mus. Arti yra Aušros vartai, ten jie prisirenka kapeikų iš turistų, ir pasakykite objektyviai – kaip mes galime tai uždrausti? Prekiauti galima, neuždrausta, tai tegul inicijuoja tokį įstatymą, kad tai yra alkoholinis gėrimas, tegul akcizu apmokestina ar dar kažką, ir neįpirks tie žmonės.

Vilniuje jie prasisuka, nes išsikaulija pinigų, atvažiuoja ir iš Vievio, iš Lentvario, Kaišiadorių, Pagirių, ir iki pietų dingsta. Vakare, kai atsidaro lauko kavinės, vėl atsiranda – tada vėl kaulija pinigų iš užsieniečių, miesto svečių“, – komentavo pašnekovas.

L.Jucys teigė matantis ir savivaldybės pastangas spręsti problemą, bet šiuo atveju visų rankos tiesiog surištos.

„Policijai vargas, medikams irgi vargas, sako, kad mums brangiai kainuoja, bet juk nėra tokio didelio nusikaltimo, kad jie ten stovi. Tiesiog paima ir stovi. O už rankos nepagautas – ne vagis, tai toks užburtas ratas“, – svarstė Halės turgaus vykdomasis direktorius.

„Savivaldybė irgi turi daug galvos skausmų, tik raštais susirašom – jie parašo, mes atsakom, mes parašom – jie atsako. Taip apie nieką. Toks darbo imitavimas.

Atrodo, kad mes, administracija, esame kalti, kad jie nesitepa veido losjonu, o jį išgeria. Verslininkai sako, kad juos jau tikrino maisto ir veterinarijos tarnyba, alkoholio ir tabako kontrolė, sveikatos centras, policija ateina. Tai paimkime ir inicijuokime įstatymą, kad tai irgi yra alkoholinis gėrimas, pabranginkim“, – siūlė Halės turgaus atstovas.

Sprendimų stengiasi ieškoti kartu

Vilniaus miesto savivaldybės atstovas spaudai Gabrielius Grubinskas akcentavo, kad Halės turgaus prekeivius tikrino tiek policija, tiek savivaldybė – patikrinimus esą atliko tiek uniformuoti, tiek neuniformuoti pareigūnai.

Tačiau, anot jo, šių patikrinimų metu prekybą alkoholiniais gėrimais reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų, galinčių lemti licencijos panaikinimą, nebuvo nustatyta.

„Odekolonas yra ne alkoholinis gėrimas, o kosmetikos prekė. Už tokių prekių reguliavimą yra atsakingas Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Vilniaus savivaldybė mato odekolono prekybos sukeliamas rizikas ir iš to kylančias problemas, kurių vienas pavyzdžių yra Halės turgaus prieigos, todėl yra pasirengusi bendradarbiauti su nacionalinėmis institucijomis dėl atitinkamų teisės aktų pakeitimų.

Savivaldybė puikiai supranta, kad Halės turgaus prieigose yra opi problema. Esame dėkingi gyventojams, kurie šią problemą kelia ir siekia, kad ji būtų sprendžiama. Tačiau reikia suprasti, kad siekiant ilgalaikio teigiamo poveikio reikalingi sisteminiai pokyčiai, kurių priėmimas ir įgyvendinimas užtrunka“, – portalui lrytas.lt pateiktame atsakyme teigė sostinės savivaldybės atstovas.

Tačiau, G.Grubinsko teigimu, sprendžiant problemą taikomos ir trumpojo laikotarpio priemonės – pavyzdžiui, buvo padažnintas policijos ir viešosios tvarkos pareigūnų patruliavimas šalia Halės turgaus.

„Pastebėjus apsvaigusius asmenis, priklausomai nuo situacijos, yra iškviečiami medikai arba Nakvynės namų transportas.

Asmenims suteikiama ne tik trumpalaikė pagalba (nakvynė, išblaivinimas, maitinimas ir pan.) – Socialinių paslaugų centro specialistai kalbasi su pastovios gyvenamosios vietos neturinčiais asmenimis, stengiasi juos motyvuoti keisti gyvenimo būdą, padeda susirasti nuolatinę gyvenamąją vietą ir darbą“, – aiškino G.Grubinskas.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausiasis specialistas Tomas Bražėnas savo ruožtu patikino, kad pareigūnai reaguoja į visus gautus pranešimus dėl neblaivių asmenų, besibūriuojančių šalia turgavietės. Jis tai įvardijo kaip socialinę problemą, kurią visgi stengiamasi spręsti bendromis jėgomis.

„Policijos pareigūnai užtikrina viešąją tvarką ir rimtį. Vilniaus m. 3-ojo PK pareigūnai (kurių teritorijoje yra Halės turgavietė) yra pastebėję, kad praeitų metų pabaigoje vidutiniškai per mėnesį gaudavo iki 6 pranešimų dėl viešosios tvarkos pažeidimų prie Halės turgaus (neblaivūs asmenys viešoje vietoje, triukšmas). Dažniausiai juos patikrinus nustatoma, jog šie neblaivūs asmenys yra be pastovios gyvenamosios vietos, kurie svaiginasi galimai odekolonu šalia Halės turgavietės prieigų.

Norėtume pabrėžti, kad ten besilankančių ir besisvaiginančių asmenų problema yra bendra socialinė problema, kurią pareigūnai sprendžia kartu su Vilniaus m. savivaldybės atstovais, su parduotuvių šalia turgaus savininkais ir t.t. Vyksta bendri pasitarimai, kurių metu aptariami šios problemos sprendimo būdai“, – portalui lrytas.lt sakė T.Bražėnas.

Pasak sostinės policijos atstovo, šalia turgaus besibūriuojantys neblaivūs asmenys jokio realaus pavojaus aplinkiniams nekelia – dėl jų pačių saugumo pareigūnai esant poreikiui pristato neblaivius asmenis į nakvynės namus.

Autorius: Agnė Liubertaitė, Lrytas.lt

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

11 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar Vilniaus oro uoste reikalinga požeminė geležinkelio stotis?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist