Trečiadienį, gegužės 23 dienos rytą Vašingtono Union stoties lankytojai galėtojo pastebėti, kad stoties pagrindinis holas atrodo kitaip. Keliautojus ir turistus pasitiko žymaus Amerikos lietuvio menininko Ray Bartkaus kūrinys „Sodai“, skirtas paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį Jungtinėse Amerikos Valstijose. 

Menininkas Ray Bartkus, kartu su MO muziejumi ir Lietuvos ambasada JAV, Lietuvos šimtmečio minėjimą perkelia už Atlanto. Siekdamas prasmingai sujungti dvi datas, kurias skiria 100 metų, menininkas Ray Bartkus pasirinko lietuvių liaudies meno formą – Sodus.

Lietuvos šimtmečio minėjimas JAV ir kūrinio eksponavimas prasidėjo Vašingtono Union stotyje, esančioje šalia Jungtinių Valstijų Kapitolijaus. Instaliacija „Sodai“ atsirado istorinio stoties pastato pagrindinėje salėje.

Union stotis yra pagrindinė JAV sostinės keliautojų srautų vieta, kurioje kasdien apsilanko iki 100 000 žmonių. Vėliau „Sodų“ projektas keliaus po skirtingas JAV  viešąsias erdves, taps sunkiai įgyto valstybingumo liudijimu ir pristatys Lietuvos valstybę. „Sodų“ instaliacija taip pat atskleidžia svarbų Lietuvos ir Jungtinių Valstijų dialogą ir kultūrinius mainus.

Šiais metais Sodai buvo įrašyti į Lietuvos nacionalinį Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Ray Bartkaus „Sodai“ atkuria lietuvių liaudies menininkų kompozicijas, naudojant aliuminio strypus, kurie apšviesti besikeičiančių spalvų LED šviesos diodų lėtai sukdamiesi sukuria kaleidoskopo efektą.

Ray Bartkus – konceptualus menininkas, kurio pagrindiniai kūrybos bruožai – formos precizika ir turinio eklektika. Ray Bartkus gimė Lietuvoje, studijavo dailės institute, o 1991 m. su šeima išvyko į JAV. Nuo tada gyvena ir kuria Niujorke. Nuo 1996 m. Bartkus pradėjo iliustruoti periodinius užsienio leidinius, ilgame jų sąraše rikiuojasi tokie vardai kaip The New York Times, The Wall Street Journal, Time, Harper’s Magazine, The Fortune ir kt.

Ray Bartkus gyvendamas ir kurdamas Jungtinėse Amerikos Valstijose nepraranda ryšio su Lietuva – nuo 2014 m. Marijampolėje organizuoja kasmetinį meno simpoziumą „Malonny – Marijampolė, Niujorkas, Londonas: idėjų migracija“. Tarptautinis projektas, sujungdamas lietuvių, amerikiečių ir anglų menininkus, atgaivina Marijampolės viešąsias erdves, paversdamas jas meno kūriniais.

Pasak Ray Bartkaus: „Lietuvos šimtmetis, kaip ir kiekvienas jubiliejus, tinkamas metas pamedituoti apie praeitį ir ateitį. Reikėjo ikoninio lietuviško įvaizdžio, tinkančio šiuolaikinėms interpretacijoms, būtent sodai tam tiko. Atkreiptas dėmesys į Lietuvą ne tik, kaip į istorinę šalį, bet šalį su ateitimi“.

Ray Bartkaus „Sodai“ yra didžiulės instaliacijos, autorius atkleidžia, kad instaliacijos pagaminimas buvo sudėtingas procesas ir truko iki pat jos eksponavimo Vašingtono Union stotyje.

„Sodus“ toliau planuojama rodyti Filadelfijoje (Kimmel centre ir Filadelfijos stotyje), taip pat Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke bei Čikagoje.

„Sodai“ apkeliavę skirtingas JAV vietas, grįš į Lietuvą – į MO muziejų, kurio steigėjas Viktoras Butkus finansavo jo sukūrimą. Instaliacija papildys muziejaus kolekciją, kurioje jau yra trys Ray Bartkaus kūriniai.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar iš Lietuvos oro uostų brangu skristi atostogauti?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist