Siekiant pabrėžti Lietuvos valdymo formos – respublikos ‒ tradiciją ir reikšmę, į atmintinų dienų sąrašą siūloma įtraukti dar vieną naują dieną – Respublikos dieną, kuri būtų minima gegužės 15 d.

Tai numatančią Atmintinų dienų įstatymo pataisą įregistravo Seimo Ateities komiteto pirmininkas Raimundas Lopata kartu su įvairioms frakcijos atstovaujančiais Seimo nariais.

Parlamentaras primena, kad pirmajame Steigiamojo  Seimo posėdyje – 1920 m. gegužės 15 d. ‒ buvo priimta rezoliucija, numatanti, kad Steigiamas Seimas „<…> proklamuoja esant atstatytą Nepriklausomą Lietuvos Valstybę, kaipo demokratinę respubliką“. Ši nuostata buvo pakartota visose vėlesnėse nepriklausomos Lietuvos konstitucijose. Tai savo pamatiniuose dokumentuose 1949 m. skelbė ir Lietuvos partizanai.

„Ši konstitucinė tradicija buvo patvirtinta 1991 m. vasario 9 d. vykusio plebiscito metu – už jos išsaugojimą pasisakė 76 proc. Lietuvos gyventojų ‒ bei įtvirtinta 1992 m. spalio 25 d. priimtos Lietuvos Respublikos Konstitucijos 1 straipsnyje, kuris numato, kad Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika.

Lietuvai gegužės 15 d. yra svarbi ne tik todėl, kad šią dieną į pirmąjį posėdį susirinko pirmoji moderniųjų laikų Tautos atstovybė, bet ir dėl to, kad šią dieną Steigiamas Seimas apsisprendė dėl Lietuvos valstybei ir Tautai itin reikšmingo klausimo, t. y. klausimo, kokia bus Lietuva. „Vienu balsu“ buvo pasirinkta respublikos kryptis“,- sako projekto  iniciatorius ir rengėjas Seimo narys Raimundas Lopata 

Jeigu Seimas pritartų, gegužės 15-oji būtų ne tik atmintina Steigiamojo Seimo susirinkimo diena, Tarptautinė šeimos diena, bet ir Respublikos diena.

Kaip numato įstatymas, atmintina diena – reikšminga diena, susijusi su esminiais Lietuvos valstybingumo kūrimo ir įtvirtinimo faktais ir įvykiais, visuotinių vertybių propagavimu, atminimo kultūros ir gyvosios istorijos išsaugojimu.

Jadvyga Bieliavska (ELTA)

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

13 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kuris metų įvykis nusipelno 2023-ųjų metų geriausiojo/geriausiosios titulo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist