Finansų ministerijai prieštaraujant Lietuvos Banko, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Seimo biudžeto ir finansų bei Ekonomikos komitetų  nuomonei, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija (LVRA) kviečia į akciją, kuria norima parodyti Lietuvos valdžiai realią šios industrijos padėtį. Akcija vyks šių metų rugsėjo 27 dieną, nuo 11:00 iki 13:00 Vinco Kudirkos aikštėje, Vilniuje, ir joje dalyvauti ruošiasi restoranų verslo darbuotojai iš visos Lietuvos.

Vyriausybė skelbia nuo Naujų metų kelianti restoranams PVM tarifą.  Sprendimas priimamas visiškai neatsižvelgiant į naujausias finansines šalies realijas. LVRA duomenimis, viešojo maitinimo sektoriui per dvejus metus komunaliniai mokesčiai didėjo 125%, žaliavos – 51%, o darbo užmokestis 25%.  Restoranai patyrė verslo šoką ir dėl per 8 pastaruosius mėnesius 600 -700% užaugusių komunalinių sąskaitų.

„Šia akcija mes norime atkreipti Vyriausybės dėmesį, kad verslas yra ant bedugnės krašto, – sako Evalda Šiškauskienė, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė. Mes su kaupu įvykdėme įsipareigojimus Vyriausybei: įdarbinome daugiau nei 5 000 darbuotojų, 25 proc. pakėlėme darbo užmokestį, 40-50 proc. sektoriaus verslo ištraukėme iš šešėlio. Kalbame apie būtinybę išlaikyti 9 proc. PVM tarifą maitinimo paslaugoms. Nuo jos  priklausys dešimčių tūkstančių žmonių likimas. Ar jie turės darbą. Ar mokės mokesčius. Ar pasitrauks į šešėlį, arba išvis bankrutuos. Ateiname priminti, kad verslas – tai ne žodis žodyne, o realūs žmonės, kurie valdžios sprendimus arba išgyvens, arba papildys Užimtumo tarnybos gretas.“

Deja, nereaguojama ir į sektoriaus argumentus, kad kylantis PVM stipriai augins galutines kainas, o  gyventojai tokio padidėjimo gali tiesiog nebepakelti. Tai nusviestų didelę industrijos dalį atgal į šešėlį, nes ir dabar restoranai visomis išgalėmis stabdo kainų augimą, tačiau tokiam kainų šuolio sustabdymui jau nebeliko jokių vidinių rezervų. Juk vien žaliavų savikaina per šiuos metus pabrango 30%, kai tuo tarpu, kainos buvo pakeltos tik 15%.

Lietuvoje šiuo metu veikia 7025 restoranai ir kavinės. Juose dirba daugiau nei 37 000 žmonių. Nors palyginti su pernai, augo restoranų ir juose dirbančių darbuotojų skaičius ir pajamos, tačiau restoranų verslas vis dar neatsigauna po pandemijos ir tuo laikotarpiu prisiimtų finansinių įsipareigojimų. Per aštuonis šių, 2022-trų  metų mėnesius, bankrotų restoranų ir viešbučių sektoriuje užfiksuota net  81, o tai yra net 2,6 karto daugiau nei per „kovidinius“ 2020 ir 2021 kartu sudėjus. Juk viešojo maitinimo verslas net ir galiojant PVM lengvatai praėjusią žiemą dirbo nuostolingai. Įmonėms trūko apyvartinių lėšų, daugeliui teko skolintis ir įsipareigojimų našta tuo metu ne sumažėjo, o padidėjo. Per karantiną sukauptų mokesčių  VMI ir Sodrai suma yra lygi 55 mln. Eur.

Sprendžiant šį klausimą taip pat galima remtis ir Europos pavyzdžiu. Daugumoje (22 iš 27) EU šalių, maitinimo sektoriui  yra taikomas sumažintas PVM, siekiant amortizuoti pandemijos poveikį. 

LVRA siūlo Vyriausybei atsižvelgti į išsakytus argumentus ir palikti galioti lengvatinį 9 proc. PVM tol, kol situacija taps kontroliuojama. Palikus sumažintą PVM, negauti  į biudžetą mokesčiai grįžtų  dėl išaugusių sąnaudų padidėjusiais  Sodros ir GPM mokesčiais. Europos šalių duomenys rodo, kad toks tarifas viešojo maitinimo paslaugoms yra veiksmingiausia priemonė padėti nuo COVID-19 krizės labiausiai nukentėjusiam sektoriui ir išvengti jo migracijos atgal į šešėlinę ekonomiką.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

21 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist