Įdomioji Lietuva

Įdomioji Lietuva: Padalių-Čiobiškio lyninis keltas

Padalių-Čiobiškio keltas – keltas per Nerį, reguliariai perkeliantis keleivius ir transporto priemones tarp Padalių ir Čiobiškio. Nuo pavasario iki lapkričio mėn. pradžios kiekvieną dieną dirbantis keltas vienu metu gali perkelti du lengvuosius automobilius. Dabartinis keltas Nerimi plaukioja nuo 1978 m. ir per sezoną nuplaukia apie 200 km. Jo veikla 2012 m. pažymėta tautinio paveldo sertifikatu.

Srovės varomas lyninis Padalių-Čiobiškio keltas, kuriame nėra nei motorų, nei irklų. Tik tvirtas plieninis lynas prilaiko keltą, o galinga Neries upės srovė nuneša jį į kitą krantą. Neabejotinai unikalus Lietuvos technikos paminklas.

Apie persikėlimą per upę ties šia vieta paminėta XIXa. dokumentuose. 1831 m. sukilimo metu keltu kėlėsi gen. D. Chlopovskio vadovaujama sukilėlių kariuomenė, besiruošianti Vilniaus puolimui. 1863 m. kėlėsi besitraukiantis sukilėlių būrys, vadovaujamas Visloucho. Po to sukilėliai keltą sudegino. 1912m. carinės valdžios įsakymu vietoj kelto buvo pastatytas tiltas, o per Pirmąjį pasaulinį karą rusai patys tą tiltą susprogdino. 1916 m. vokiečiai pastatė naują tiltą, bet jam susidėvėjus, vėl buvo įrengtas keltas.

 

Čiobiškis – nedidelis miestelis Širvintų ra., prie Musės ir Neries santakos, šiandien – seniūnijos centras. Jį garsina graži apylinkių gamta, faunos ir floros įvairovė, o taip pat Vilniaus Katedros autoriaus Lauryno Stuokos Gucevičiaus suprojektuotas istorinis Čiobiškio dvaras.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
22 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button