Lietuvoje augant tarptautinių įmonių skaičiui daugėja ir užsieniečių, pasirinkusių dirbti bei gyventi mūsų šalyje. Dauguma atvykusių čia iš didesnių šalių, stebisi Lietuvos gamta, neįprasta virtuve bei atstumais net sostinėje, kurioje iš oro uosto į biurą galima atvykti per keliolika minučių.

Darbas tarptautinėje komandoje prideda papildomos vertės ir pačiai įmonei. Skirtingi požiūriai bei iš svetur atsivežtos patirtys gelbsti originaliau ir paprasčiau spręsti problemas bei greičiau susidoroti su kylančiais iššūkiais. Su kolegomis iš užsienio dirbantys lietuviai džiaugiasi, kad kasdienis bendravimas plečia akiratį ir leidžia sužinoti apie kitų šalių kultūrą, tradicijas bei paties darbo ypatumus.

„Inveniam“, Lietuvoje įdarbinančios specialistus iš viso pasaulio, generalinis direktorius Ahmedas Ghorbalas sako, kad komandos įvairovės siekiama sąmoningai. Jo asmeninė gyvenimo ir darbo įvairiose aplinkose visame pasaulyje istorija padėjo suprasti, kokią vertę sprendžiant problemas suteikia skirtingos perspektyvos. Įmonės įdarbinimo procesas atspindi šį faktą.

„Tarptautinės komandos pranašumai yra nesuskaičiuojami. Tai suteikia platesnį perspektyvų spektrą, o jis pagerina gebėjimą suprasti ir aptarnauti klientus visame pasaulyje. Įvairovė skatina naujoves, verčia visus mąstyti neįprastai ir į problemas žvelgti iš skirtingų pusių. Galiausiai, tai praturtina įmonės kultūrą, skatina supratimą, empatiją ir pagarbą asmenims iš įvairių sluoksnių“, – pasakojo įmonės direktorius.

Pasak jo, integracija į naują komandą visada turi iššūkių, tačiau įvairesnė komanda siūlo svetingą ir įtraukią aplinką skirtingų patirčių turintiems žmonėms. Nauji darbuotojai gali rasti bendrą kalbą su kitais, kurie taip pat turi unikalios patirties ir perspektyvų:

„Mums įvairovė nėra tik tendencija ar madingas žodis, o gili vertybė, kuri stiprina verslą. Įmonės, kurios teikia pirmenybę įvairovei ir įtraukčiai, dažnai lenkia tas, kurios to nedaro. Ypač dinamiškame technologijų pasaulyje tokia komanda suteikia įrankius prisitaikyti ir klestėti. Jauniems ir ambicingiems talentams Lietuvoje ir kitur sakome: ateikite, prisijunkite ir būkite šios įdomios kelionės dalimi, kurioje tikrai galite daryti pokyčius“.

Stebina gamta ir vairavimo įpročiai

Įmonės kompiuterinių sistemų kūrėjas Rokas Navickas sakė dirbdamas tarptautinėje komandoje sutinkantis žmonių su skirtingais, įdomiais požiūriais. Jo teigimu, lietuviai kitiems kartais atrodo labai rimti: „Turėjau kolegą, kuris vadino mus akmenaveidžiais dėl mimikų stokos. Įvairovė leidžia geriau pažinti skirtingas kultūras, o darbo aplinka tampa kūrybingesnė ir linksmesnė. Žinoma, kartais pasitaiko ir nesusikalbėjimo atvejų“.

Vyriausiasis komercijos vadovas Mike’as Greeningas džiaugėsi, kad Lietuvoje jam patinka viskas: kolegos, miestas, atstumai, tai, kad iš oro uosto biurą miesto centre galima pasiekti greičiau nei per 15 minučių, žmonių, kuriuos sutinka ir kartu dirba, užmojai. Įmonė turi klestinčią technologijų bendruomenę, kuri taip pat puikiai tinka šiai šaliai, ypač dėl jos teikiamų investicijų ir kvalifikuotų išteklių.

„Vilnius tikrai pranoko mano lūkesčius. Čia – puikūs restoranai, draugiški žmonės ir gražus senamiestis, viskas, ko reikia, pasiekiama pėsčiomis. Be to, sužinojau, kad Lietuvoje buvo įkurti net 3 vienaragiai. Man patinka, kad visi, su kuriais dirbu kasdien, yra labai ryškūs, žingeidūs ir aistringi tam, ką daro, ir, svarbiausia, labai trokšta tobulėti bei mokytis“, – sakė M. Greeningas. Savo darbo karjeroje jis nuolat bendradarbiauja su kolegomis iš skirtingų šalių, tad patvirtino, jog įvairi komanda vienija skirtingus požiūrius ir patirtį, o tai visada suteikia pridėtinės vertės darbo aplinkai ir projektams ar problemoms, su kuriomis susiduriama.

„Inveniam“ skaitmeninės rinkodaros analitikas Mathias Zimmeris atvyko į Lietuvą stažuotei, kuri peraugo į darbo-studijų programą tarp Vilniaus ir Paryžiaus. Jį nustebino Vilniaus grožis, nes turėjo mažai žinių apie mūsų šalį ir manė, kad ji nėra tokia išvystyta, kokia yra iš tikrųjų.

„Lietuviška šaltibarščių tradicija iš pradžių atrodė keista, nes maistas dažniausiai nebūna rožinis, bet jie – stebėtinai skanūs. Lietuvos kolegos yra darbštūs ir draugiški, kuriantys palankią darbo aplinką. Vertinu darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą Lietuvoje, nes lyginant su Paryžiumi viskas yra greičiau pasiekiama, laisvalaikiu galima nuveikti daug daugiau dalykų“, – kalbėjo jis.

M. Zimmeris tiems, kurie prisijungia prie tarptautinės komandos, patarė pristatyti savo kultūrą ir tradicijas, nes tai stebina ir sukuria daug įdomių istorijų.

„Inveniam“ biuro vadovė Viltė Kudžiminskaitė džiaugėsi, kad darbe labai įdomu susipažinti su skirtingų kultūrų žmonėmis ir daugiau visko apie juos sužinoti. Iš užsieniečių galima išmokti daug naujų dalykų, skirtingų kultūrų, įsitikinimų, o tai plečia akiratį. 

Ji pastebėjo, kad nors lietuviai labai gerai vertinami pagal anglų kalbos žinias, kalbos barjeras gali būti neigiamas dalykas. Žmonės iš skirtingų šalių kalba angliškai su skirtingu akcentu, todėl kartais sunku suprasti, o kadangi tai nėra dalies žmonių pagrindinė kalba, sunku ir visiškai išreikšti save.

Dramblio Kaulo Krante užaugęs duomenų mokslininkas Muhamedas Tuo po mokyklos Prancūzijoje studijavo informatiką, matematiką ir dirbtinį intelektą, tad jis Lietuvą gali palyginti ne tik su savo gimta šalimi. Muhamedo manymu, Lietuva – puiki šalis, siūlanti nedidelius atstumus tarp svarbių objektų ir vietinių atvirumą. Pasak jo, žmonės čia itin domisi vieni kitų gyvenimo istorijomis. Be to, lietuviai – profesionalūs, draugiški ir darbštūs.

Patyręs gyvenimą metropoliuose vyras stebisi, kad Lietuvoje pavyksta išlaikyti tiek daug gamtos, augmenijos, kartu su modernizacija. Oras čia – tyras ir gaivus, galima vaikščioti po medžiais net gatvėse, o daugelyje Europos šalių to nėra. Šalis siūlo puikią gyvenimo ir darbo pusiausvyrą.

Jis stebisi ir lietuvių vairavimo kultūra: „Važiuodami žmonės nepypsi garsiniais automobilių signalais. Beveik 2 mėnesius praleidau Vilniuje, kol išgirdau garsinį signalą, o kai tai įvyko, atrodė, kad nutiko kažkas labai svarbaus.

Į Lietuvą atvedė meilė

„Inveniam“ klientų aptarnavimo specialistas Maxime’as Maugeonas – meilės emigrantas, persikėlęs į Lietuvą studijuoti magistrantūros ir atlikti studijų praktikos, čia susipažinęs su mergina ir pasilikęs. Prieš atvykdamas apie Lietuvą jis beveik nieko nežinojo: „Džiaugiuosi, kad tai – maža šalis, kurioje lengva bendrauti su aukšto lygio specialistais. Gamta yra už 5 minučių nuo paties Vilniaus centro. Maistas nėra ypatingai geras, bet „vakariečiams“ jis gana įdomus. Pavyzdžiui, keista, kad jūs užkandžiaujate kiaulių ausimis“.

Pirmas jo įspūdis apie Lietuvą buvo labai geras, dar leisdamasis lėktuvu vyras stebėjosi, kiek čia miškų. Atvykęs jis pasiklydo Kauno traukinių stotyje: „Kažkoks vaikinas mane pamatė ir padėjo, nusivedė alaus ir kažkokių cepelinų. Jis išmokė pirmų lietuviškų žodžių: alus – skysta duona. Iki šiol su juo palaikome ryšį. Nors Kaunas buvo šiek tiek liūdnas miestas, man ten patiko, o gyvenimas Vilniuje pasirodė dar geresnis“.

Maxime’as prisiminė, kad pirmąjį gyvenimo mėnesį Lietuvoje jį lydėjo daugybė klausimų. Nuo atvykimo iki dabar jis spėjo pastebėti, kad lietuviai yra labai darbštūs, kartais gal net per daug, bet tai motyvuoja atvykusius iš užsienio. Taip pat jis įvardino darbo Lietuvoje trūkumus: Lietuva suteikia 1 savaite mažiau apmokamų atostogų, palyginti su Prancūzija. Vietinės įmonės turi senus darbo metodus, prie kurių gana sunku prisitaikyti, kartais siūlo labai mažai lankstumo.

Remdamasis savo patirtimi, M. Maugeonas dirbantiems tarptautinėse komandose patarė nebijoti užduoti klausimų ir nepriimti savo žinių kaip visuotinės tiesos, kai kalbama apie kitas kultūras.

Dar vienas meilės į Vilnių atvestas užsienietis – klientų aptarnavimo specialistas Eryale’as Leroy’us sakė dievinantis Vilniaus miestą, didelį senamiestį, visus slaptus kiemus, terasas vasarą ir daugybę parkų. Labiausiai Lietuvoje jam, kaip ir daugeliui kitų, patinka gamta: ežerai, miškas, pajūris. Keisčiausias dalykas iki šiol mūsų šalyje jam atrodo lietuviška virtuvė.

„Dirbdamas Lietuvoje visada mėgavausi savo kolegų profesionalumu ir darbo etika. Man dažnai buvo labai lengva bendradarbiauti su kolegomis iš Lietuvos ir daugelį jų šiandien galiu laikyti savo draugais. Blogiausia dirbant Lietuvoje žiemą – atvykti į biurą, kai lauke dar tamsu ir išeiti iš biuro, kai lauke vėl tamsu“, – pasakojo Eryale’as.

Tarptautinėje komandoje – nauji dalykai kasdien

Užsieniečius priimanti ir kasdien kartu dirbanti personalo vadovė Eglė Dulkė pabrėžė, kad tarptautinė komanda – praplečia akiratį, skatina būti atviresniu, labiau empatišku. Tai taip pat galimybė išmokti naujų kalbų, sužinoti apie skirtingas kultūras, pažinti pasaulį sėdint prie to paties pusryčių stalo.

„Sykį kartu valgėme prancūziškus pusryčius, suvalgius įprastą kruasaną su lašiša, sūriu ir daržovėmis užsimaniau ko nors saldaus. Taigi pradėjau ant kito kruasano tepti šokoladinį kremą. Prancūzai žiūrėjo išpūtę akis ir klausė, ką čia darau, juk tai – šlykštu. Pasakiau, kad darausi desertą. Jie papasakojo, kad patys to niekada nedarytų, nes prancūzai raguolius valgo arba su sūriu įdaru, arba be nieko, o norėdami skanėsto renkasi kitokį desertą. Taip šį tą sužinojau apie prancūzišką virtuvę ir jų pagarbą kruasanui“.

Pasak jos, sunkiausia tarptautinėje komandoje – aiškumo trūkumas bendraujant ne gimtąja kalba. Kartais ką nors išsiaiškinti užtrunka, tad reikia įdėti daugiau pastangų.

Baltarusę skaitmeninės rinkodaros analitikę Katsiaryną Kurylovich labiausiai nustebino lietuvių kalba: „Būdama iš Baltarusijos, kuri geografiškai artima Lietuvai, tikėjausi tam tikrų kalbinių panašumų, tačiau lietuvių kalba išsiskiria kaip savita ir sudėtinga. Lietuviškas maistas maloniai nustebino. Viena iš mano mėgstamiausių yra rožinė „Barbės“ sriuba – šaltibarščiai“.

Nors vaikystėje į Lietuvą atvykdavo dažnai, pradėjusi čia dirbti Katsiaryna ją pamilo iš naujo. Pasak jos, šalies gamtos grožis tikrai užburia. Tokių vietų, kaip Vilniaus senamiestis, istorinė reikšmė atspindi turtingą šalies praeitį ir unikalų identitetą. Dar gražesnę Lietuvą daro jos žmonių šiluma ir svetingumas. Vilnius – didelis miestas, kuris siūlo stebėtinai patogią ir svetingą atmosferą.

„Lietuviai – nuostabūs žmonės, kurie nepaprastai palaikė ir padėjo nuo tos dienos, kai pradėjome kartu dirbti. Biuro atmosfera visada pozityvi ir svetinga, greitai pasijutau esanti tarp draugų, ne tik tarp kolegų. Galiu jais pasikliauti, kai susiduriu su kokiais nors iššūkiais ar prireikus pagalbos. Bendradarbiaudama su žmonėmis iš įvairių šalių turiu galimybę dalyvauti kultūriniuose mainuose, pažinti kitokius papročius, tradicijas ir kalbas. Tokios įvairovės suvokimas skatina gilesnį kiekvieno individo unikalumo supratimą ir įvertinimą“, – patirtimi dalinosi K. Kurylovich.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

13 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist