Visuomenininkai, kartu su Vilniaus želdynų bei želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos nariais, kreipiasi į Vyriausybės atstovą Vilniaus ir Alytaus regione dėl galimų įstatymų bei tarptautinių susitarimų pažeidimų. Kaip teigiama kreipimesi, Vilniaus miesto savivaldybės administracija galimai pažeidžia Želdynų įstatymą, Orhuso konvenciją bei kitus teisės aktus, vis mažindama galimybes bendruomenei įsitraukti į sprendimus dėl Vilniaus žaliųjų erdvių, taip kuriant uždarą ir galimai neskaidrią aplinką.

„Bandymą ignoruoti visuomeninę komisiją, kitaip tariant, visuomenės ir ekspertų balsą, galima vertinti kaip platesnio proceso dalį. Nežiūrint į politikų kalbas apie žaliąsias bangas želdinių apsaugos ir priežiūros srityje ryškėja priešingos tendencijos – ribojamas visuomenės įtraukimas į valdiškus sprendimus, mažėja skaidrumo, palaipsniui išplaunama asmeninė atsakomybė už žalą gamtai, leidimų medžiams kirsti kontrolė (ne tik visuomeninė, bet ir institucinė), lėšų aplinkotvarkai skirstymo kontrolė, kvalifikaciniai reikalavimai. Visa tai programuojama teisės aktuose – savivaldybės, ministerijos ir įstatyminiu lygmeniu“, – teigia komisijos pirmininkas Dainius Labeckis.

Kreipimesi nurodoma, kad per paskutinį mėnesį komisija negavo svarstyti nei vieno prašymo tvarkyti ar kirsti saugotinus želdinius, kai anksčiau tokių kas mėnesį iš savivaldybės buvo perduodama ir apsvarstoma po 10-15 ar daugiau. Daug nerimo kelia ir vis dažniau pastebima praktika pirkti želdinių tvarkymo paslaugas neišduodant jokių leidimų, o į jų įgyvendinimą žiūrint pro pirštus. Toks savivaldybės elgesys, kuri jau yra įspėta Specialiųjų Tyrimų Tarnybos (STT) dėl galimo neskaidrumo aplinkos tvarkymo srityje, kelia daug klausimų.

Vilniaus miesto savivaldybė jau ne kartą buvo įspėta dėl per mažos kontrolės ir neskaidrumo, priimant su gyventojų aplinka susijusius sprendimus. Tačiau dabar einama dar toliau, Vilniaus miesto savivaldybė, pažeisdama įstatymus ir tarptautines sutartis, bando susidoroti su visuomenine želdynų komisija, kuri, dabar drąsiai galima teigti, gerokai labiau atstovauja miestiečių interesus siekti žalio Vilniaus nei viešiesiems ryšiams save paskyrusi Vilniaus miesto savivaldybė“, – sako aplinkosaugos aktyvistas Lukas Tamulynas.

Kreipimesi prašoma pradėti tyrimą dėl sąmoningų Vilniaus miesto savivaldybės administracijos veiksmų, nukreiptų prieš visuomenės interesus ir didesnį jos įsitraukimą į sprendimų priėmimą, taip galimai pažeidžiant Orhuso konvenciją, Europos kraštovaizdžio konvenciją ir pažeidžiant jomis prisiimtus įsipareigojimus. Taip pat nuogąstaujama dėl sistemiškai nevykdomų ir neviešinamų komisijos sprendimų, informacijos neteikimo, tuo taip pat pažeidžiant teisės aktus.

Vilniaus miesto mero patarėjo Kristino Taukačiko komentaras

Želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos išvadą privaloma gauti tik kai ketinama kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos 10 ar daugiau saugotinų želdinių. Būtent taip taip numato nuo š.m. lapkričio 11 d. galiojanti nauja želdynų ir želdinių įstatymo redakcija. Minėtų laikotarpi tokių leidimų nebuvo išduota. Nauja įstatymo redakcija ir poįstatyminiai teisės aktai, taip pat numato, kad netrukus turi būti sudaryta ir Vilniaus m. Savivaldybės Taryboje patvirtinta nauja Želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisija.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

29 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist