Tarptautinė biokuro birža „Baltpool“ prognozuoja, kad po rekordiškai brangaus praėjusio šildymo sezono, artėjantį 2023/2024 metų sezoną Lietuvos gyventojai už šilumą mokės mažiau. Šių metų spalio mėn. formuojasi 7,5 ct/kWh (be PVM) vidutinė šilumos kaina – ji yra apie 15 proc. mažesnė, lyginant su praėjusio šildymo sezono pabaigos kaina, siekusia 8,68 ct/kWh.

„Praėjęs šildymo sezonas buvo specifinis – pernai rudenį dėl nestabilios geopolitinės aplinkos, sukėlusios daug emocijų, biokuro kainos ženkliai šovė į viršų, tačiau vėliau jos pradėjo drastiškai kristi ir iki sezono pabaigos sumažėjo net 30 proc. Šiemet tokio permainingo sezono nesitikime, o vartotojai už šilumą vidutiniškai mokės iki 15-20 proc. mažiau nei pernai“, – teigė tarptautinės biokuro biržos „Baltpool“ Prekybos vadovas Vaidotas Jonutis.

Biokuro kaina turi didžiausią įtaką galutinei šilumos kainai vartotojams. Pernai rudenį biokuro kainą ypač veikė nestabilios geopolitinės aplinkos faktoriai – buvo sustabdytas biokuro importas iš Baltarusijos ir kilo grėsmė, kad vietos gamintojai nepajėgs užtikrinti biokuro pasiūlos. Tarp kitų veiksnių – išaugusi žaliavinės medienos kaina, numatomas Vilniaus kogeneracinės jėgainės startas, dėl karo Ukrainoje smarkiai pakilusios gamtinių dujų kainos. Pasak V. Jonučio, niūriausios prognozės neišsipildė, todėl biokuro kainos rinkoje krito.

„Žvelgiant į artėjantį šildymo sezoną, nėra nerimą keliančių ženklų, o vidutinė kaina turėtų būti panaši į 2021/2022 m. sezono kainą. Vietos  gamintojai pajėgūs patenkinti biokuro paklausą, šio kuro kainai kilti neleidžia ir besitęsiantis medienos pramonės sąstingis. Matome, kad Europos šalys pasirengė žiemai – visos saugyklos yra užpildytos, o gamtinių dujų kaina siekia tik apie 40 Eur/MWh. Be to, agentūra „Copernicus“ Europoje prognozuoja šiltesnę nei vidutiniškai žiemą – tai nedidina kuro poreikio“, – priežastis vardijo „Baltpool“ Prekybos vadovas V. Jonutis.

Šių metų spalio mėn. Vilniuje šilumos kaina siekia 8,02 ct/kWh, Kaune – 5,57 ct/kWh, Klaipėdoje – 5,93 ct/kWh, Šiauliuose – 6 ct/kWh, o Panevėžyje – 6,96 ct/kWh. 

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

19 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kuri Vilniaus ar Niujorko eglė jums gražesnė?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist