Išmanieji elektros skaitikliai sulaukia ir simpatijų, ir kritikos, tačiau juos turintys pagaliau gali gauti didesnę finansinę naudą, neprarasdami fiksuotos kainos suteikiamo stabilumo. Iki šiol Lietuvoje vartotojai galėjo rinktis daugiausiai dviejų laiko zonų fiksuotos kainos elektros planus, kurie mažesnį elektros tarifą pritaikydavo tik nakties metu ir savaitgaliais, tačiau nuo šiol galės rinktis net keturių paros laiko zonų planus su skirtingais tarifais.

Latvijos kapitalo energetikos sprendimų bendrovė „Elektrum Lietuva“ pirmoji išnaudojo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) įgyvendinamą šalies elektros rinkos skaitmeninį virsmą ir pradėjo siūlyti 4 laiko zonų fiksuotos kainos planus. Juos gali rinktis automatizuotų skaitiklių turėtojai, kurie yra pasirinkę išmanųjį ESO planą. Pasak bendrovės atstovo, ši naujovė yra tarpinis variantas tarp iki šiol rinkoje siūlytų fiksuotos kainos planų ir kintančios kainos planų, kurių kainodara tiesiogiai susieta su valandiniu kainų svyravimu biržoje.

„Toks sprendimas šalyje kol kas neturi analogų, panašus 4 laiko zonų planas yra siūlomas tik vis dar visuomeniniame tiekime esantiems trečiojo liberalizavimo etapo vartotojams. Mūsų siūlomas 4 laiko zonų planas sukurtas atsižvelgiant į apskaitos technologijų tobulėjimą ir vartotojų poreikį laisviau rinktis elektros vartojimo laiką. Jo pasirinkimas klientams leidžia sutaupyti daugiausiai, išvengiant elektros kainų nenuspėjamumo, kuo pasižymi su birža susieti elektros planai. Tai, kokių nemalonių netikėtumų gali pateikti elektros birža, galėjome pajusti 2022-aisiais“, – sako „Elektrum Lietuva“ Produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas.

„Elektrum Lietuva“ skaičiavimais, derindami elektros vartojimo įpročius prie pigiausių paros tarifų, tokį planą pasirinkę gyventojai per metus galėtų sutaupyti nuo keliolikos iki kelių dešimčių eurų. Pasak eksperto, didžiausią naudą pajustų tie gyventojai, kurie namuose daugiau būna dienos metu, o vakarais ir savaitgaliais dažniau būna išvykę.

„Turime atsižvelgti į tai, kad pakankamai plačiai prigijo hibridinio darbo modelis, daugiau laiko praleidžiame namuose ir dirbdami iš jų. Šis sprendimas puikiai tiktų būtent tokiems žmonėms. Be to, dažnu atveju švenčių dienomis elektros suvartojimas namuose yra didesnis nei įprastą dieną, o pasirinktas 4 laiko zonų planas leidžia taikyti mažesnius dienos ir nakties tarifus švenčių metu. Iki šiol seno tipo skaitikliai švenčių neatpažįsta, jos apskaitomos tik pagal faktą, ar tai yra darbo diena, ar savaitgalis“, – aiškina M. Kavaliauskas.

Anot jo, elektros vartotojai finansinės naudos gali gauti planuodami, kada naudoti daugiausiai elektros suvartojančius buitinius prietaisus, įkrauti baterijas ir akumuliatorius, ruošti karštą vandenį ir panašiai. Pigiausi tarifai yra nakties metu ir ryte, o brangiausias – vakare, kuomet visi namų ūkiai masiškai vartoja elektros energiją. Būtent šiuo paros metu nerekomenduojama skalbti, lyginti arba atlikti kitus namų ruošos darbus, kurie reikalauja papildomų energijos resursų, jeigu norima sutaupyti.

Su biržos kainomis susieti elektros planai taip pat vartotojui leidžia sutaupyti, tačiau pastaruoju atveju biržos kainas tenka sekti kas valandą, kiekvieną dieną ir atitinkamai planuoti savo elektros poreikį.

4 laiko zonų planai apima nakties tarifą (nuo 22 val. iki 5 val. darbo dienomis ir nuo 22 val. iki 7 val. savaitgaliais bei švenčių dienomis), ryto tarifą (nuo 5 val. iki 7 val.), dienos tarifą (nuo 7 val. iki 17 val. darbo dienomis ir nuo 7 val. iki 22 val. savaitgaliais bei švenčių dienomis) ir vakaro tarifą (nuo 17 val. iki 22 val.).

Tokie tarifų rėžiai taip pat galiotų ir savaitgaliais, ir švenčių dienomis: sausio 1 d., vasario 16 d., kovo 11 d., gegužės 1 d., birželio 24 d., liepos 6 d., rugpjūčio 15 d., lapkričio 1 d., gruodžio 24–26 d.

Vien per šiuos metus ESO Lietuvoje ketina įdiegti 500 tūkst. išmaniųjų elektros skaitiklių, o pirmojo jų diegimo etapo metu, 2022–2025 metais – iš viso 686,4 tūkst. tokių skaitiklių. Pirmiausiai jie  montuojami dideliems elektros vartotojams, kurie per metus sunaudoja daugiau kaip 1 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos, o nuo 2026 metų bus diegiami ir visiems kitiems šalies elektros vartotojams, kai pasibaigs jų turimų skaitiklių metrologinės patikros terminas.

„Išmaniuosius skaitiklius šiuo metu turi daugiau kaip 90 tūkst. mūsų bendrovės klientų. Tokie tikslūs prietaisai atliepia vartotojų poreikius, nes leidžia matyti ir analizuoti elektros suvartojimą realiu laiku. Atitinkamai tai puikus įrankis keisti ar koreguoti savo įpročius, jei norima „pagauti“ mažesnį elektros tarifą. Žengiame į modernų elektros vartojimo valdymą, suteikdami galimybę išnaudoti ne tik įvairų paros metą, bet ir šventes“, – teigia pašnekovas.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

18 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar Vilniaus oro uoste reikalinga požeminė geležinkelio stotis?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist