Du metus Lietuvoje veikianti užsienio startuolių pritraukimo į Lietuvą programa „Startup Visa“ sulaukia vis daugiau susidomėjimo. Praėjusiais metais norą dalyvauti programoje ir vystyti verslą Lietuvoje išreiškė 178 užsienio įmonės arba 41 proc. daugiau nei pirmaisiais programos metais.

„Sėkmingiausios ir didžiausios pasaulyje startuolių lokacijos – Silicio slėnis, Singapūras, Stokholmas ar Barselona – išaugo ne tik toje vietoje gyvenančių specialistų dėka. Globaliais startuolių centrais šias lokacijas pavertė patrauklumas užsienio talentams. Siekdama tapti vienu iš Europos startuolių centrų, turėti tūkstančio startuolių bendruomenę Lietuva privalo ne tik auginti jaunas, inovatyvias lietuviškas įmones, bet ir prisitraukti perspektyvius užsienio startuolius. Augantis prašymų gauti „Startup Visa“ skaičius yra geras ženklas, tačiau net ir dėl aplikavusių įmonių turime kovoti su Lenkija, Slovakija, Čekija ar daugybe kitų pasaulio valstybių. Dėl to tikimės, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlymai, kaip gerinti sąlygas tiek užsienio, tiek vietos startuoliams turėtų paskatinti „Startup Visa“ gavusias įmones atvykti ir dirbti Lietuvoje“, – teigia Ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.

Ministrui antrina ir Roberta Rudokienė, VšĮ „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinio „Startup Lithuania“ vadovė, kuri teigia, jog užsienio startuoliai itin palankiai vertina Lietuvos verslo aplinką.

„2017 metais startavusi programa „Startup Visa“ sulaukia vis didesnio startuolių iš užsienio susidomėjimo. Lietuvos startuolių ekosistema labiausiai domisi verslininkai iš Baltarusijos, Ukrainos ir Rusijos, kurie palankiai vertina Lietuvoje esamą teisinę ir mokestinę sistemą inovatyviems verslams vystyti. Tačiau paraiškų sulaukiame ir iš tokių šalių kaip Japonija, Pietų Korėja ar Australija – pastarųjų šalių startuoliai jau sėkmingai įkūrė verslus Lietuvoje“, – teigia Roberta Rudokienė, „Startup Lithuania“ vadovė.

Šiuo metu „Startup Lithuania“ duomenų bazėje yra 520 startuolių įmonių, 17 iš jų vykdo veiklą pasinaudoję „Startup visa“ programa. 2017 metais įsikūrė aštuoni  verslai, praėjusiais – devyni. Užsienio startuolių, įkūrusių įmones Lietuvoje, veiklos kryptys varijuoja nuo meno dirbinių vertinimo iki kibernetinio saugumo sprendimų ar papildytos realybės mokymų platformos kūrimo.

Kasmet vis daugiau verslininkų ruošiasi keltis į Lietuvą

„Startup Lithuania“ duomenimis, 2018 metais gautos 178 „Startup Visa“ paraiškos, iš kurių komisija patvirtino 41-ą. Pirmaisiais programos metais paraiškų buvo gauta 126, iš kurių 28-ios buvo tinkamos gauti startuolio vizą ir pradėti verslą Lietuvoje.

„2018 metais matėme aiškią tendenciją – kartu su didėjančiu paraiškų skaičiumi augo ir verslo idėjų, norinčių įsikurti ir augti Lietuvoje, kokybė. Pritraukti itin perspektyvius užsienio startuolius padeda šalyje kuriamos naujos priemonės: investiciniai ir akseleravimo fondai – galimybės užsienio šalių startuoliams gauti investicijas persikėlus į Lietuvą. Kadangi šiais metais Lietuvoje startuoja dar 2 nauji akseleravimo fondai: „Startup Wise Guys“ ir „70Ventures“, tikimės tai padės pritraukti dar daugiau stiprių startuolių į Lietuvą“, – pasakoja R. Rudokienė.

Didelio užsienio startuolių susidomėjimo sulaukia Lietuvoje sėkmingai vystoma finansinių technologijų sritis – būtent ši sritis tarp startuolių pateiktų paraiškų 2018 metais buvo viena populiariausių.  Nemaža dalis į „Startup visa“ programą aplikuojančių startuolių savo verslus vysto naudodamiesi blokų grandinės (ang. blockchain) ir dirbtinio intelekto (angl. Artificial Intelligence) technologijomis. Pernai metais norą gauti startuolių vizą išreiškė ir keletas gyvybės mokslo startuolių.

Privaloma penkių žingsnių procedūra, norint gauti vizą

Anot R. Rudokienės, užsienio startuoliai, norintys perkelti savo verslus į Lietuvą, pirmiausia turi praeiti penkių žingsnių procedūrą ir atitikti verslams keliamus inovatyvumo, plėtros potencialo ir aukštųjų technologijų pritaikomumo reikalavimus.

„Vien paraiškos neužteks, norint perkelti verslą į Lietuvą. Visą procedūrą mes vadiname kaip penkių žingsnių procesą: pirmiausia užsienio startuolis turi pateikti informatyvią paraišką apie savo vystomą inovatyvų verslą ar bent jau jo idėją. Tuomet „Startup Visa“ koordinatoriai organizuoja virtualų pokalbį, kurio metu yra įvertinamas būsimo startuolio potencialas. Tie, kuriems pavyksta praeiti pirmuosius du etapus, yra vertinami specialios ekspertų komisijos, kurią sudaro: „Startup Lithuania“, Mokslo technologijų ir inovacijų agentūros, rizikos kapitalo ir akseleravimo fondų atstovai. Komisijai teigiamai įvertinus startuolio atitikimą programos keliamiems reikalavimams, įmonei yra suteikiamas sertifikatas, kuris leidžia pasinaudoti supaprastinta migracijos procedūra dėl laikino leidimo gyventi Lietuvoje. Pastarąjį gavus, belieka užregistruoti savo įmonę mūsų šalyje“, – apie procedūros eigą pasakoja R. Rudokienė.

„Startup Visa“ – tai VšĮ „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos padalinio „Startup Lithuania“ koordinuojama programa, kurios pagrindinis tikslas – pritraukti užsienio talentus ir investicijas į Lietuvą, tuo pačiu sumažinant perkeliamų inovatyvių verslų ir asmenų migracijos klausimus. Asmenys perkėlę savo verslus į Lietuvą gali naudotis visa šalyje esančia infrastruktūra, kurti inovatyvius ir pridėtinę vertę šalies ekonomikai atnešančius produktus.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar girdėjote kaukiančias perspėjimo sirenas?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist