2019 metais sostinės NT rinka buvo ypatingai aktyvi – sudaryta rekordiškai daug tiek butų, tiek individualių namų/kotedžų sandorių. VĮ Registrų centro duomenimis per 2019 metus Vilniuje sudaryta 12 032 (8 proc. daugiau) butų, ir 991 (14,8 proc. daugiau) individualių namų/kotedžų sandorių lyginant su 2018 metais. Augantis individualių namų/kotedžų sandorių skaičius rodo, kad sostinės pirkėjų dėmesio vis dažniau sulaukia ir kotedžai, kurie sąlyginai nėra toli nuo miesto centro, tačiau turi individualaus namo privalumų ir tampa alternatyva renkantis būstą. Remiantis VĮ Registrų centro duomenimis, auga ne tik parduotų namų, bet ir statomų sau individualių namų skaičius.

Paneigdama visas prognozes sostinės pirminė būsto rinka atliko neįtikėtiną šuolį. Stebėdami taip greitai augančią paklausą statytojai taip pat ėmėsi aktyvesnių veiksmų ir pernai rinkai pasiūlė 15,8 proc. daugiau naujų būstų nei 2018-ais. Pirkėjų dėmesį vėl traukia ekonominės klasės būstas, kadangi skirtumai tarp ekonominio ir vidutinio būstų kokybės po truputį mažėja dėl augančių naujų energinio naudingumo reikalavimų. Tuo tarpu prestižinio būsto segmente stebimas pasiūlos perteklius. Pirminėje rinkoje apie trečdalį pasiūlos sudaro prestižinis būstas, tuo tarpu pardavimai – tik apie ketvirtadalį. 2020-ųjų būsto plėtotojų planai yra ne mažiau įspūdingi, tačiau juos gali „apkarpyti“ mažėjantis pelningumas dėl augančių statybos darbų kainos ir palūkanų, o egzistuojantis „sandėlis“ gali riboti naujų būsto projektų kainų augimą.

2019 metais paklausai viršijus pasiūlą, bendras neparduotų (laisvų ir rezervuotų) butų skaičius sostinėje sumažėjo iki 4996 vnt. metų pabaigoje. Iš jų tik ketvirtadalis yra pastatytuose namuose. Kita dalis – projektuose, kurie šiuo metu yra statomi arba dar tik planuojami pradėti, tačiau jau siūlomi viešai.

Dėl ypatingai aktyvių pirkėjų veiksmų INREAL skaičiuojamas naujos statybos butų likvidumo rodiklis nuo 1,4 reikšmės 2018 metų pabaigoje pagerėjo iki 0,9 2019-ųjų viduryje. Tokia likvidumo rodiklio reikšmė rodo, kad nesikeičiant esamai pasiūlai ir paklausai visus naujus būstus galima parduoti per maždaug 11 mėnesių ir gali paskatinti NT plėtotojus imtis didesnio skaičiaus naujų projektų. Vis dėl to, rinkos aktyvumui sumažėjus vystytojai gali susidurti su prastėjančio likvidumo problema.

2019 metais Vilniuje naujos statybos butų pasiūlos nuosaikus kainų augimas buvo fiksuojamas visuose segmentuose. Nuo metų pradžios ekonominio segmento būsto kainos paaugo apie 10,8 proc. ir šiuo metu siekia apie 1588 EUR/kv. m. Vidutinės klasės butų pasiūlos kaina nuo metų pradžios ūgtelėjo apie 3,3 proc. ir siekia apie 1967 EUR/kv. m, prestižinės klasės – 4,2 proc. ir siekia apie 3098 EUR/kv. m.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

3 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist