Nekilnojamas turtas

Neliko kliūčių įgyvendinti didžiausią Lietuvoje vandentvarkos projektą

Aplinkos projektų valdymo agentūrai APVA patvirtinus kvalifikacinius reikalavimus, „Grinda“ ir viešąjį konkursą laimėjusi „Instita“ pasirašė sutartį dėl Vilniaus Geležinio Vilko paviršinių nuotekų tinklo rekonstrukcijos 3-iosios dalies rangos darbų. Tai yra didžiausias Lietuvoje lietaus nuotekų sistemų tvarkymo projektas, kurio vertė siekia 16,7 mln. Eur.

Artimiausiu metu 500 ha sostinės teritorijoje, apimančioje Šeškinės, Pašilaičių ir Fabijoniškių rajonus bus pradėti lietaus nuotekų sistemų rekonstrukcijos darbai. Ši lietaus nuotekų sistemų rekonstrukcija suprojektuota pritaikant žaliosios infrastruktūros ir tvarios vandentvarkos principus. Geležinio Vilko paviršinių nuotekų tinklo rekonstrukcijos 3-iosios dalies projektas „Lietuvos BIM projektai 2021“ buvo pripažintas geriausiu inžinerinių tinklų kategorijoje.

Vertindama galimus sprendinius, „Grinda“ pasirinko tvarų lietaus nuotekų tvarkymo būdą – ne didinti esamus kolektoriaus pajėgumus, o dalį srauto nukreipti į naujai statomą akumuliacinį tvenkinį. Į jį patektų jau išvalytas vanduo, o pats tvenkinys ir jo prieigos būtų pritaikytas gyventojų poilsiui. Toks būdas atitinka tvaraus urbanizmo (angl. Sustainable Urbanism) kryptį ir teikia daugialypę naudą.

 

Statybos darbai apims:

  • Apie 1,8 km DN 2250 mm paviršinių nuotekų tinklų įrengimą nuo Šiaurinės ir Ukmergės g. sankryžos iki valyklos Ozo g
  • Apie 3 m3/s našumo paviršinių nuotekų valyklos statybą.
  • Apie 20.000 m3 talpos kaupyklos, pritaikytos rekreacijai, statybą.
  • Apie 1,3 km DN 1000 mm paviršinių nuotekų tinklo įrengimą Žvėryne ir prijungimą prie 2020 m. rekonstruoto T. Narbuto g. kolektoriaus.
  • Bendras projekto metu įrengiamų įvairaus skersmens vamzdynų ilgis – 3.162 m.

„Džiaugiamės, kad Lietuvos rangovinės organizacijos įgyja vis daugiau patirties įgyvendindamos itin sudėtingus lietaus nuotekų sistemų rekonstrukcijos darbus ir aktyviai dalyvauja skelbiamuose viešųjų pirkimų konkursuose, tokiu būdu užtikrindamos geriausią projekto įgyvendinimo kainą ir kokybę. „Institos“ kompetencijos nekelia abejonių nei mums, paslaugų užsakovui, nei kontroliuojančioms institucijoms, tad suvienijus jėgas Vilniaus mieste bus įgyvendintas labai reikšmingas paviršinių nuotekų tinklų projektas“, – sako UAB „Grinda“ direktorius Kęstutis Vaicekiūtis.

„Labai daug dirbom ruošdamiesi šiam konkursui – nuodugniai vertinome kiekvieną šio projekto technologinę dalį, turimus išteklius ir kompetencijas. Laimėjimo sėkmę nulėmė detalus planavimas ir konkurencingų sprendinių ieškojimas. Projektą įgyvendinti numatyta iki 2022 m. pabaigos, todėl jau dabar esame pasirengimo darbų vykdymui procese“, – sako UAB „Instita“ direktorius Egidijus Guzas.

 

Pastaraisiais metais intensyvėjančios vandeningos liūtys miesto planuotojams ir inžinerinę infrastruktūrą prižiūrinčioms įmonėms sukelia nemažą galvos skausmą. Intensyviai urbanizuotoje šiaurinėje sostinės dalyje lietaus nuotekos surenkamos ir į Neries upę nuteka 2 x 1,8 m magistraliniu kolektoriumi. Miestui plečiantis, šio kolektoriaus apkrovos vis didėja – jau dabar staigių vasaros liūčių metu juo teka iki 30 m3/s vandens srautas, surenkamas Šeškinės, Pašilaičių ir Fabijoniškių gyvenamuosiuose rajonuose. Ateityje prie šio kolektoriaus bus prijungta projektuojama Šiaurinė gatvė, tad akivaizdu, kad šio kolektoriaus pajėgumų greitai nebepakaks.

Vamzdynai tiesiami ir požeminiu būdu

Ukmergės ir Šiaurinės gatvių sankryžoje numatoma įrengti paskirstymo kamerą, iš kurios apie 9 m3/s paviršinių nuotekų srautas nauju vamzdynu bus nukreiptas į statomą atvirą tvenkinį tarp Ozo ir Miglos g. ir beveik trečdaliu sumažins Geležinio Vilko g. kolektoriui tenkančias maksimalias apkrovas. Iš tvenkinio vanduo nauja jungtimi nedideliu debitu bus išleidžiamas į jau rekonstruotą T. Narbuto g. kolektorių. 

Siekiant kuo mažiau pažeisti esamas dangas ir apriboti eismą intensyviose Ukmergės ir Ozo gatvėse, naujieji lietaus nuotekų tinklai bus klojami uždaru mikrotuneliavimo, t. y. požeminio kasimo, būdu. Žaliosiose šių gatvių zonose būtų įrengiamos iki 18 m gylio darbo ir priėmimo duobės.

 

Atitinka šiuolaikiškus reikalavimus

Atvirą lietaus nuotekų rezervuarą numatoma įrengti Šeškinės seniūnijoje tarp Ozo ir Miglos g. Pagrindinė jos paskirtis yra sukaupti lietaus vandenį ir pamažu jį išleisti, tačiau ne mažiau svarbu tai, kad tvenkinio prieigos bus pritaikytos vilniečių poilsiui.

„Lietaus nuotekų kaupyklą numatoma įrengti derinant jos pagrindinę funkciją su estetika. Čia planuojama sutvarkyti aplinką, išplėtoti pėsčiųjų ir dviračių takų infrastruktūrą, įrengti vaikų žaidimo aikštelių, suoliukų. Siekiame, kad naujojoje erdvėje būtų malonu laiką leisti ir vyresnio amžiaus žmonėms, ir jaunoms šeimoms su vaikais, todėl tvenkinio prieigos suprojektuotos pagal aplinkos, patogios visiems, principus“, – sako K. Vaicekiūtis.

Panašūs lietaus vandens rezervuarai statomi daugelyje pasaulio miestų, ši praktika pamažu skinasi kelią ir Lietuvoje. Vilniuje tai puikiai iliustruoja Ozo parko (V. Gerulaičio, J. Ralio, K. Ulvydo g.) tvenkiniai, į kuriuos subėga lietaus vanduo nuo aplinkinių pastatų stogų, bei Geležinio Vilko–Linkmenų g. kuriamas Vilniaus japoniškasis sodas. 

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
27 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Vytautas
Vytautas
1 mėnesį

Super! Maži vaikai galės žaisti prie 18m gylio balos. Nežinau ar benzinuotam vandeny bus leista maudytis, bet tikrai jau nenustebčiau. Tvarumas vis dėlto.

ojojoj
ojojoj
1 mėnesį
Atsakinėti į  Vytautas

Kas darosi su visuomene, iš kur tiek daug beraščių? Juk parašyta, kad tvenkinyje bus išvalytas vanduo (daugelis dabar ir Nery maudosi, kur lietaus vanduo būna ir nevalytas nuteka), o 18m bus statybiniai šuliniai prie kurių priėjimo vaikai neturės. Internetas buvo gerai, kol tik protingi žmonės mokėjo juo naudotis, dabar vyksta kažkokia tragedija kai ribotų intelektinių gabumų asmenys pradeda viską komentuoti, skleisti savo tiesas ir t.t.

Nereikalingas
Nereikalingas
1 mėnesį
Atsakinėti į  ojojoj

Ponas Vytautas yra iš tų komentuotojų, kuriems visada viskas negerai, o komentavimo teisė yra naudoja savo negatyvą skleisti kitiems,

ojojoj
ojojoj
1 mėnesį
Atsakinėti į  Nereikalingas

Buvo geriau kai komentuodavo užsilipę ant bačkos kur nors gatvėje, bent vaikams galėjai ausis uždengti ar pasakyti jog dėdei stogas nučiuožęs, o dabar daugybė žmonių mato konkretų visiškai nefiltruojamą melą tarp kurių mažiau nuovokūs dar ir pradeda juo tikėti.

Vytautas
Vytautas
1 mėnesį
Atsakinėti į  Nereikalingas

Jei nesutampa nuomonės, tai negatyvas?…
Ponas Nereikalingas turi tikslą pagirti visus valdžios projektus ir skelbiamas naujoves? Ponas Nereikalingas norėtų, kad visur ir viskam būtų pritarta ir kaip tarybiniais laikais būtų viena partija ir viena nuomonė?
Nebus! Kad ir kaip jus ir jūsų “tovaresčiai” to norėtų.
Dėl vieno ponas Nereikalingas manau vis dėlto buvo teisus. Kai rinkosi sau pravardę.

Paskutinį kartą redaguota 1 mėnesį (Vytautas)
ojojoj
ojojoj
1 mėnesį
Atsakinėti į  Vytautas

tai kad jūs melą skleidžiat. Melas nėra kita nuomonė. Šitas melagienų skleidimas prisidengiant žodžio laisve yra destruktyvus visuomenei ir anksčiau ar vėliau visuomenė turės pradėti nuo jo gintis.

Nereikalingas
Nereikalingas
1 mėnesį
Atsakinėti į  Vytautas

Aš neturiu tikslo kažko girti. Pastebėjimas buvo apie tai, kad jums viskas užkliūna. Šiuo atveju benzinuotas vanduo, vaikai gali įkristi. Tai tokiu požiūriu vadovaujantis mašinoms neturėtų būti leista važinėti, nes partrenkti ką nors gali, pastatų statyti, nes kas nors užsimušti gali. Suprantat, kaip absurdiškai tokie nekonstruktyvūs priekaištai skamba ir kaip visuomenė gyventų, jeigu vadovautųsi jūsų logika?

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button