Nepelnytai pamirštas rajonas Markučiai, besiribojantis su prestižiniu Senamiesčiu, šiandien ekspertų laikomas vienu perspektyviausiu, turinčiu milžinišką NT kainų augimo galimybę. Pačiame Vilniaus centre esantis rajonas – lyg naujasis Užupis, kuriame kadaise butus buvo galima nusipirkti beveik pusvelčiui, o dabar tapęs prestižiniu ir madingu rajonu. Tokia ateitis prognozuojama ir Markučiams.

Į Senamiestį – per 15 minučių pėstute

„Markučiai – tai rajonas, turintis milžinišką nekilnojamojo turto kainų augimo perspektyvą kaip kadaise Užupis. Šiame rajone dar šiandien galima santykinai nebrangiai įsigyti namą ar namo dalį. Žinoma, ne taip pigiai kaip prieš dešimt metų. Tačiau laikui bėgant šiame rajone kainos dar augs pakankamai sparčiai“, – prognozuoja nekilnojamojo turto agentūros „Capital Centras” biuro vadovas Gediminas Jankauskas, turintis 13 metų patirtį NT versle.

Kairiajame Vilnios krante esantis rajonas patrauklus dėl Senamiesčio artumo: miesto Rotušę pėsčiomis galima pasiekti per 15 minučių, automobiliu – per 5 minutes.

Tačiau miesto centre esančiame rajone dar vis galima pasijausti lyg kaime praėjusiame amžiuje. Čia iki šiol kai kurie gyventojai vandenį semia iš kolonėlių, namus kūrenasi kietu kuru, o kai kurios gatvės – net negrįstos. 

„Markučiai – tai rajonas, kuriame gali pajausti tam tikrą romantiką, pamatyti, kaip žmonės gyveno prieš šimtą metų. Tai rajonas, kuriame daug kontrastų: šalia medinių namų – visiškai modernūs šiuolaikiniai. Markučiai – gera vieta gyventi romantikams, mėgstantiems Senamiestį, miestą, istorinį paveldą, ne kažkur užkonservuotą ar paslėptą po stiklu, bet tikrą, kurį galima pačiupinėti kiekvieną dieną“, – rajono išskirtinumą paryškina „Capital Centras” biuro vadovas G. Jankauskas, pats gyvenęs Markučiuose apie penkerius metus.

Rajonas turi didelį potencialą

G. Jankauskas ieškojo buto Vilniaus Senamiestyje, tačiau užtrukus paieškoms ryžosi pažiūrėti namą netoli centro – Markučiuose. Tai buvo pirmasis apžiūrėtas namas tame rajone, kuris ir tapo pašnekovo namais.

„Tuo metu Markučiai neturėjo geros reputacijos, bet turėjo labai gerą potenciją tokiu tapti. Kuo toliau tuo labiau šis rajonas darosi įdomesnis ir patrauklesnis. Čia kraustosi gyventi kultūros, meno žmonės, verslininkai, gydytojai. Rajonas, kuriame gali šalia gyventi vietiniai “pijokėliai” ir dirigentas Gintaras Rinkevičius. Vienas labai prabangus namas, o kitas toks, kuriame jūs nenorėtumėte gyventi. Tai didelis Markučių žavesys. Panašų žavesį turi ir Užupis“, – pasakoja buvęs Markučių gyventojas.

Tik Užupyje vyrauja daugiabučiai, o Markučiuose – individualūs namai.

„Capital Centras” biuro vadovas pasakoja, kad kaimynystė Markučiuose – saugi ir draugiška. Kaimynai kartu kasa sniegą, barsto siauras gatveles smėliu, druska.

„Per penkerius metus neteko susidurti su jokiomis kriminogeninėmis problemomis. Naktimis grįždavau pėsčias iš Senamiesčio į Markučius ir visą laiką jausdavausi saugus, nepatyriau jokių nuotykių, – sako G. Jankauskas. – Kažkur skaičiau mintį, kad miestas kaip centrifuga – visas atliekas išmeta į išorę. Tai tų „pijokėlių“ ir valkatėlių gerokai mažiau Užupyje ir mažėja Markučiuose. Jie parduoda savo turtą, išsikelia į pigesnius rajonus, priemiesčius ar išvažiuoja į mirusius miestelius, kaip Didžiasalis, ir dar turi krūvą pinigų degtinei. Miestas tokiu būdu valosi: čia keliasi gyventi kultūringesnis kontingentas“.

Išsiskiria kalvota vietove ir vaizdinga panorama

Kairiajame Vilnios krante esantys Markučiai išsiskiria kalvota vietove ir vaizdinga panorama.

„Iš kai kurių vietų tiesiog atsiveria fantastiniai vaizdai. Labai aukštos kalvos, į kai kurias iš jų veda statūs keliukai, kuriais žiemą be keturių varomų ratų vargiai užvažiuosi. Tačiau vaizdai kalno viršūnėje tų pastangų verti. Kiekvienam vilniečiui rekomenduoju į Markučius atvykti bent apsižvalgyti ir pasigrožėti“, – pataria G. Jankauskas.

Markučiai patenka į Pavilnių regioninį parką, o Markučių kraštovaizdžio draustinio teritorija yra saugoma. Jaukiame Markučių parke yra išlikęs dvaras, kuriame įrengtas rusų poeto Aleksandro Puškino muziejus. Markučių ąžuolyne buvo pirmoji Lietuvos kunigaikščių vasarvietė. Gyventojus žavi ir netoliese esantis Belmontas, kurį galima pasiekti pėstute.

„Didžiausias šio rajono patrauklumas – jausmas, kad gyveni priemiesty, kaime, bet tuo pačiu esi labai arti sostinės širdies. Dar vienas privalumas – čia nėra jokių transporto kamščių. Automobilių srautas nuo Kalnėnų pasidalina į kelias puses. Be to, dabar Markučių gyventojams dar paprasčiau pasiekti centrą – per kelias minutes gali nuvažiuoti paspirtuku ir jokių parkavimosi problemų“, – sako G. Jankauskas.  

DCIM100MEDIADJI_0154.JPG

Vietiniams geležinkelis netrukdo

Kartais potencialūs klientai, besidairantys nekilnojamojo turto, abejoja dėl Markučių rajono dėl šalia esančio geležinkelio ar žemai besileidžiančių lėktuvų.

„Pro Markučius važiuoja elektriniai keleiviniai traukiniai, kurie yra gerokai tylesni. Vietiniai gyventojai absoliučiai prie jų įpratę. O pagyvenę čia savaitę jų nebegirdėsite ir jūs, – patirtimi dalijasi G. Jankauskas, Markučiuose gyvenęs penkerius metus. – Nėra taip, kad traukiniai ar lėktuvai keltų didelį diskomfortą. Tie patys lėktuvai kiek aukščiau skrenda ir virš Antakalnio.“

„Capital Centras” biuro vadovas pastebėjo, kad bet kuriame rajone gyvenantys vilniečiai girdi tam tikrą triukšmą: kas lėktuvus, kas traukinius, kas troleibusus ar girtuokliaujančius barų lankytojus.

„Žinoma, jei žmogus ypatingai jautrus kokiam nors garsui, negali užmigti, tai jam reikia važiuoti gyventi toli nuo miesto, į mišką ir klausytis paukštelių čiulbėjimo. Bet kur kitur mieste gyvendamas girdėsi vienokį ar kitokį garsą. Markučiai – miesto gyventojui tinkamas rajonas“, – sako G. Jankauskas.

Mažai erdvės NT projektams vystyti

Vilniaus centrinėje dalyje esantys Markučiai – jau išsivystęs ir susiformavęs rajonas su savo gatvėmis, mokyklomis, transportu ir kita infrastruktūra, nėra daug erdvių ir laisvų sklypų, kur galėtų NT projektų vystytojai pasireikšti.

Iki šiol didžioji dalis NT sandorių vykdavo perkant ir parduodant individualius namus. Tačiau NT sandorių skaičius nebuvo didelis: dalis vietinių gyventojų taip myli savo rajoną, kad nenori niekur kraustytis. Kaip ir Žvėryno gyventojai.  

„Galima buvo nusipirkti esamą namą Markučiuose, jį renovuoti arba viską griauti ir statyti iš naujo, bet tuomet viskas labai išbrangsta. Jei nori gyventi miesto centre, naudotis tais privalumais, turi daryti tam tikrus kompromisus“, – sako G. Jankauskas.  

Šiandien Markučiai keičia savo veidą – vietoj buvusių gamyklų statomi modernūs daugiabučiai,  jaunimo pamėgti loftai. Šis rajonas itin patrauklus ne tik norintiems gyventi miesto centre, bet ir ieškantiems patrauklių investicijų į nekilnojamąjį turtą.

NT ekspertai vertina, kad kainų augimas Markučiuose buvo gerokai ryškesnis nei kituose miesto rajonuose.

„Tai, ką galima buvo nusipirkti 2009 metais Markučiuose, tai šiandien tas pats turtas kainuotų maždaug 50 proc. daugiau. Markučiuose kainos kilo gerokai labiau nei pačiame Senamiestyje“, – pastebėjo G. Jankauskas.

Atsinaujina ištisi kvartalai

„Markučiuose vystomuose projektuose parduodamus butus mielai renkasi pirkėjai, ieškantys būsto Senamiesčio pašonėje tiek dėl patrauklesnės vidutinio lygio kainos, tiek ir dėl kitų vietos privalumų – patogaus susisiekimo ir išskirtinio gamtos grožio“, – pašnekovui antrina „Capital Centras” NT brokerė Julita Petravičienė.

Šiuo metu Markučiuose vystomi keli NT projektai. Vienas populiariausių ir sėkmingiausiai parduodamų –  „Vilnelės slėnis“ (UAB „Merko“). Tai modernūs „URBAN NATURE“ stiliaus namai, kuriuose miesto infrastruktūra darniai susilieja su gamta.

Populiarus ir Paplaujos namų kvartalas Belmonto gamtos apsuptyje – P9 (UAB „Prodo“). Didelį pasisekimą turėjo ir vieni pirmųjų to paties vystytojo šiame rajone vystyti loftai (pastato rekonstrukcija šalia esančioje Paplaujos gatvėje).

Iš senesnių projektų – puikus konversijos iš buvusios alaus salyklo daryklos pavyzdys – „Studio83”: išsaugoti ir šiandienos poreikiams pritaikyti senieji pastatai bei nedidelis apimtimi „Vilmestos“ projektas „M26”, esantis Manufaktūrų gatvėje.

„Tai, kad rajonas sparčiai keičiasi ir atsinaujina, liudija ir atsirandantys nedidelės apimties, bet gerokai aukštesnio kainų lygio segmento projektai, pavyzdžiui, „Markučių kalvos““, – pasakoja J. Petravičienė.

Miestas tvarko Vilnios pakrantes

Pastaraisiais metais ypač suaktyvėjo tiek antrinės rinkos, tiek naujuose projektuose esančių butų pirkimai ir stipriai padidėjo rajono patrauklumas Vilniaus miesto savivaldybei pradėjus tvarkyti Vilnios pakrantes, kurios jau netrukus fiziškai sujungs Markučius su Paupiu bei Senamiesčiu, nes iki šiol buvo fizinė riba – Drujos – S. Batoro gatvė, fiziškai ir psichologiškai izoliuojanti Markučius nuo Senamiesčio.

„Tik gaila, kad tokie procesai vyksta labai lėtai – šio tvarkymo realiai jau buvo laukiama daugiau nei 15 metų, kai prasidėjo Paupio rajono konversija į šiandien jau galutinius kontūrus įgavusį architektūros parką“, – pastebi „Capital Centras“ brokerė.

Pirkti būstą čia vystomuose projektuose motyvuoja ir taršios gamybos – Markučių Betono centro – iškėlimo projektas, kur jau kelių metų perspektyvoje bus vystomas vienas stambesnių  gyvenamosios paskirties  projektų, kurio vystytojas „Merko“ jau turi patirties Markučiuose su šiuo metu baigiamu vystyti „Vilnelės slėnio“ projektu.

„Belmonto parkas pašonėje traukia ir tuos pirkėjus, kurie buvo ištikimi Antakalnio rajono gerbėjai, kuriems vaizdas į gamtą išlieka vienu svarbiausių kriterijų. Vilnios pakrantės sutvarkymas akivaizdžiai pritraukia svajojusius gyventi Senamiestyje, bet dėl aukštų kainų neįpirkusius ten būsto“, – pastebėjo J. Petravičienė.

Dažnai brokerei tenka susidurti su situacija, kai ilgai ieškoję būsto Naujamiestyje, Senamiestyje ar Užupyje žmonės šiandien galiausiai renkasi Markučius. Sprendimą pirkti lemia ir pakankamai plati pasiūla, ir palyginti priimtina kaina net vidutines pajamas gaunantiems pirkėjams, o taip pat ir besikeičiantis rajono veidas.

Pagerino Markučių reputaciją

„Nekilnojamojo turto vystytojams pavyko sėkmingai pagerinti Markučių rajono reputaciją. Jei anksčiau buvo žiūrima į Markučius labiau kaip į kompromisinį rajoną, kaip kažkada į Užupį, traukusį visų pirma kūrybinių industrijų atstovus, tai šiandien šį rajoną renkasi labai įvairūs pirkėjai, taip pat ir ieškantys būsto investiciniais tikslais“, – teigia „Capital Centras“ brokerė.

Santykinai nedidelės žemės kainos, galimybė statyti daugiabučius pagal teritorijų planavimą, leidžia prognozuoti, jog artimiausiais metais dar pamatysime daug naujų projektų, o taip pat ir komercinių objektų. Jau projektuojami komercinės paskirties projektai, tokių stambių rinkos dalyvių, kaip MMM projektai ar Lords LB asset management vietoje buvusio „Audėjo“ prekybos centro, kurie sukurs daug pridėtinės vertės rajono gyventojams, pagerins infrastruktūrą ir atitinkamai didins NT rajono patrauklumą.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

22 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist