Vasario 23 ir 24 d. „Meno ir mokslo laboratorija“ pakvies į premjerą – pagal žymiausio brandžiojo baroko ispanų dramaturgo Pedro Calderóno de la Barca pjesę kuriamą spektaklį „Gyvenimas – tai sapnas“. Gedimino Rimeikos režisuojamas spektaklis nagrinėja mūsų sąmoningus ir nesąmoningus troškimus ir kviečia svarstyti, ar žmogus turi teisę manipuliuoti kito asmens realybės suvokimu?

Didžiuoju Europos baroko dramaturgu laikomas P. Calderónas de la Barca gyveno ir kūrė Ispanijos Aukso amžiaus laikotarpiu. Kilęs iš senos bajorų giminės, jis dalyvavo kare prieš Prancūziją, vėliau tapo dvasininku, kūrė pjeses karaliaus rūmų teatrui. Autoriaus palikimas labai platus – išliko apie 220 įvairių žanrų intelektualių, dinamiško veiksmo, farso elementų ir metaforų kupinų draminių kūrinių: nuo apsiausto ir špagos komedijų iki filosofinių dramų.

„Naujovių ieškojimas atgręžus nugarą į istoriją tėra graibstymas tamsoje“, – pasirinkimą dirbti su Lietuvos teatre retai statomo dramaturgo P. Calderóno de la Barca medžiaga komentuoja režisierius Gediminas Rimeika.

Pjesėje „Gyvenimas – tai sapnas“ pasakojama apie Lenkijos princą Sigizmundą. Po pranašystės, kad jis atneš nelaimes savo šaliai, jo tėvas karalius Bazilijas, įkalina sūnų bokšte. Sulaukęs pilnametystės, Sigizmundas vienai dienai yra išleidžiamas iš bokšto ir susiduria su visiškai nepažįstama realybe. Naujas ir jaudinantis pasaulis iškelia juodžiausius princo troškimus, sužadina jo godumą ir didžiulį pyktį. Norėdamas nuo siautėjančio princo apsaugoti savo šalį, karalius Bazilijas paliepia generolui Klotaldui vėl įkalinti Sigizmundą bokšte ir įtikinti jį, kad visa tai tebuvo sapnas.

„Pjesėje „Gyvenimas – tai sapnas“ skleidžiasi pamatinės temos, jau tapusios mūsų kasdienybės archetipais. Tai –  garbės troškimas,  laisva valia, meilė, kilmė, galia ir dorybė. Kiekviena tema tampa atskiru personažu ir kovoja viena su kita, o veikėjų aistra rezonuoja su jų poelgiais. Čia yra labai maža riba tarp meilės ir neapykantos, todėl vienoje scenoje vyksta piršlybos, o kitoje – traukiamas kardas. Calderónas vaizduoja tikrąja aistra degančius žmones ir parodo, kokius kelius jie yra pasiryžę nueiti vardan savo tikslo“, – apie premjerą pasakoja režisierius G. Rimeika.

Spektaklio kūrėjai žiūrovą panardina į intrigų, meilės, nuoskaudų ir keršto kupiną sapną. Klasikinio ir avangardinio teatro jungtyse yra kuriamos dvi realybės, kai nebežinai, kas yra tikrovė, o kas – tik sapnas. Tai kviečia analizuoti, ar turi būti atsakingas už savo veiksmus net ir sapnuodamas?

Spektaklyje vaidina Algirdas Dainavičius, Laurynas Jurgelis, Simonas Dovidauskas, Aistė Zabotkaitė, Povilas Jatkevičius, Vygandas Vadeiša, Žygimantė Elena Jakštaitė.  Spektaklio scenografiją kuria Oles Makukhin, kostiumus – Sandra Straukaitė, muziką – Agnė Matulevičiūtė, šviesų dizainą Julius Kuršis, choreografiją – Paweł Sakowicz. Spektaklio prodiuserė – Rusnė Kregždaitė.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. Projekto partneriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Ispanijos Karalystės ambasada.

„Gyvenimas – tai sapnas“ premjera „Menų spaustuvės“ (Šiltadaržio g. 6, Vilnius) Juodojoje salėje įvyks vasario 23 ir 24 dienomis.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

1 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama

Ar vis dar reikalingas paminklas Lukiškių aikštėje?

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.