Minint Lietuvos Nepriklausomybės 106-ąsias metines, VšĮ „Senųjų menų studija“ kartu su Vilniaus universiteto „Impro studija“ vasario 16 d. kviečia sekti interaktyvią ir provokuojančią eiseną „Signatarai eina fotografuotis“. Šis gatvės teatro reginys atliepia istorinį įvykį, kuomet nepriklausomybės akto signatarai traukė įsiamžinti chrestomatinei nuotraukai. Šiemet eisena prasidės prie centrinių Vilniaus Universiteto rūmų.

Signatarų eisenos idėja kilo lietuviams – Nacionalinio muziejaus vyr. dailininkui Eimantui Ludavičiui ir šokėjai, choreografei Jūratei Širvytei. Pasak jos, projekto tikslas buvo svarbų istorinį įvykį – Nepriklausomybės deklaraciją – tapusį lozungais ir mitingais padabintu minėjimu, priartinti prie šiuolaikinio žmogaus. Kūrėjai drąsiai interpretuoja ir klausia, kas vyko po to, kai signatarai pasirašė dokumentą, nulėmusį mūsų valstybės likimą? Kaip signatarai reaguotų į šiomis dienomis vykstančius įvykius?

Ieškodami atsakymų į šiuos klausimus, menininkai pasitelkė gatvės teatrą – demokratiškiausią meno formą ir Lietuvą pamilusio ispanų režisieriaus Adriano Schvarzsteino kūrybinį potencialą. Kostiumus „signatarams” ruošia dailininkė Daiva Petrulytė, pelniusi tarptautinį pripažinimą po darbo seriale „Černobylis”. O intensyvių teatro meistriškumo kursų metu suburta komanda ieško būdų vieną svarbiausių istorinių įvykių lydinčią pompastiką ir iškilmingumą „atskiesti“ paslaptingumu ir ironija. Nors kūrėjai pabrėžia, kad konkrečių asmenybių nekuria ir nevaizduoja, vienam nuolatinių projekto dalyvių – aktoriui Gintautui Saunoriui – „prilipo“ tautos patriarcho Jono Basanavičiaus vardas. Pasak menininko, šis projektas išskirtinis tuo, kad jame ne kalbos, o veiksmas, mintis įprasmina istorinės atminties perteikimą naujoms kartoms ir primena, koks svarbus tautai yra susitelkimas. Tai itin aktualu karo Ukrainoje fone, kuomet laisvės ir nepriklausomybės tema skaudžiai permąstoma ir skleidžiasi visų tautų vienybėje.

Eisenoje kasmet dalyvauja sceninės patirties turintys kūrybingi savanoriai – aktoriai, šokėjai, universitetų studentai. Juos su ypatinga šiluma pasitinka kiekvienas žiūrovas, nes pagrindinis kūrėjų siekis yra unikalus ryšys su stebinčiuoju ir improvizacija pasirinktoje aplinkoje.

Nuo 2022 metų lig tol buvusią tik vyrišką eiseną praturtino moterys. „Moterų balsavimo teisė Lietuvoje įtvirtinta 1919 metų Steigiamojo Seimo rinkimų įstatyme, tačiau Valstybės taryboje nebuvo nė vienos moters. Moterys šią situaciją „laužė“ – rinko peticijas, mitingavo, bandė jėgas rinkimuose ir buvo tikras įkvėpimo šaltinis politikams vyrams“, – sako projekto kūrėja J. Širvytė.

Gatvės teatro projektas „Signatarai eina fotografuotis“ pirmą kartą buvo pristatytas 2018 m vasario 16 d., pažymint Lietuvos Nepriklausomybės 100-ąsias metines. Režisierius jautriai prisimena pirmojo pasirodymo sėkmę, žmonių nuostabą, jų norą nusifotografuoti su „signatarais“. 2019 metais Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotoje akcijoje „Vasario 16-ąją švęsk linksmai ir išradingai“ projektas buvo išrinktas tarp geriausiųjų iniciatyvų, kūrėjams Prezidentūroje iškilmingai įteikta Lietuvos Valstybės trispalvė. 2020-aisiais „signatarai“ pradėjo savo kelionę per Lietuvą – aplankė Trakus, 2021-aisias, pačiame pandemijos ir karantino įkarštyje, dovanojo žiūrovams tiesioginę šventinės eisenos transliaciją iš Klaipėdos, vėliau aplankė Kėdainių, Vievio, Tauragės miestus.

Šiemet performansas grįžta į sostinę ir vasario 16 d.14 val. kviečia atvykti prie Vilniaus universiteto centrinių rūmų, nuo kurių su gera nuotaika „signatarai“ išjudės į  kelionę laiku.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

8 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar Vilniaus oro uoste reikalinga požeminė geležinkelio stotis?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist