Kaimyninė ir Vilniui draugiška Užupio respublika balandžio 1-ąją švenčia neprigulmybės (nepriklausomybės) dieną. Taip pat, prieš 22 metų, šią dieną, centrinėje Užupio aikštėje iš kiaušinio išsirito angelas, o prieš 26 metus paskelbta Užupio respublikos nepriklausomybė. 

UŽUPIO BENDRUOMENĖ (UžB) – tai seniausiai ir nepertraukiamai veikianti Vilniaus bendruomenė (faktiškai pradėjusi veikti apytikriai nuo 1997 m.), vienijanti unikalaus Vilniaus senamiesčio priemiesčio – Užupio aktyvius gyventojus, tarp kurių dailininkai, rašytojai, kino režisieriai, kiti menininkai, mokslininkai, bendruomeninių ir pilietinių iniciatyvų organizatoriai, kitų sričių profesionalai, studentai, moksleiviai. Užupio bendruomenė išsiskiria nekomercinių, atvirų, paprastai viešose erdvėse organizuojamų renginių, apjungiančių įvairias kultūros sritis bei menines veiklas, gausa. 

Jau du dešimtmečius Užupio bendruomenės renginiai praturtina Vilniaus bendruomeninį ir kultūrinį gyvenimą, yra matomi, atviri, patrauklūs įvairaus amžiaus ir socialinės padėties vilniečiams ir miesto svečiams, skatina kūrybiškumą, įtraukia tiek patyrusius, tiek ir debiutuojančius profesionalius kūrėjus, mėgėjus, Užupio jaunimą, vilioja turistus. Užupio bendruomenė yra Vilniaus bendruomenių asociacijos iniciatorė ir signatarė bei daugelio pilietinių iniciatyvų autorė, paplitusių ir atkartotų kitur.

UŽUPIO RESPUBLIKA (UžR) – prieš du dešimtmečius Užupio bendruomenė ir jos žmonės Vilniaus miestui ir pasauliui padovanojo Užupio Respubliką (toliau – UžR) – Europoje ir už jos ribų pagarsėjusį bendruomenės kolektyvinį kūrinį, nuolat besivystantį, tobulinamą ir plėtojamą. UžR kaip bendruomeninis, kultūrinis, meninis ir socialinis judėjimas dažnai lyginamas su Monmartru (Paryžius) ir Kristianija (Kopenhaga). UžR turi savitą filosofiją ir raiškos formas, švenčių cikliškumą (kalendorių), Konstituciją išverstą į daugiau nei 50 pasaulio kalbų, simboliką (4 spalvų vėliavas skirtingiems metų laikams), lengvai suteikiamą pilietybę (padorius piliečius visame pasaulyje), UžR garbės piliečius (tarp kurių Jonas Mekas, Antanas Mockus, Dalai Lama, Ugnė Karvelis ir kt.), Prezidentą poetą ir režisierių Romą Lileikį, Parlamentą, Vyriausybę, suformuotą iš gausios komandos savanorių-ministrų, ambasadorius (kitose valstybėse, miestuose ir net gyvenimo ar veiklos srityse), išpuoselėtus tarptautinius ryšius ne tik su užsienio valstybėmis, bet ir Lietuvos Respublika, stabiliausią valiutą (EuroUžą), žiniasklaidos priemonę (Užupio TV), socialinį tinklą (Facebook paskyrą su 14 000+ sekėjų), baigiamą kurti svetainę internete, nacionalinį patiekalą (UžBurgerį) ir kt. Aktyviai betarpiškus žmonių tarptautinius santykius plėtojanti UžR URM yra akreditavusi daugiau nei 250 ambasadorių įvairiuose kraštuose ir materijose, tuo sukurdama naujų atvirų santykių tarp žmonių praktiką. Šia praktika sėkmingai naudojasi LR URM, Vilniaus miestas bei GO Vilnius atkartodami šiuos veiksmus. Užupio Respublika yra pelniusi tarptautinį pripažinimą ir palaiko tiesioginius santykius su daugiau nei 30 Vilniuje, Varšuvoje ir Rygoje akredituotų užsienio atstovybių, kurių atstovai su džiaugsmu dalyvauja Balandžio 1-osios šventime.

Užupio Respublikos sukūrimas ir išpuoselėjimas reikšmingai prisidėjo prie apleisto ir pavojingo Užupio atgaivinimo, pavertė jį stipriu turistų ir kitų lankytojų traukos objektu, kūrėjų įkvėpimo šaltiniu, suformavo savitą bendruomeninį identitetą ir sukūrė atvirą kūrybos erdvę.

Laikai keičiasi, Užupio bendruomenė taip pat. Užupio respublikos kūrėjai džiaugiasi naujais respublikos piliečiais, kurie prisideda prie šios ypatingos vietos vertybių puoselėjimo, prie bendrų tradicijų palaikymo, tais kurie nori tapti tikrais užupiečiais ir ateina į bendruomenę ne tik pasiimti to kas sukurta, bet ir padėti, prisidėti prie esamos kultūros vystymo.  

PROGRAMA

Užupio Respublikos 26-osios Neprigulmybės metinės

BALTŲJŲ STALTIESIŲ DIENA

11:00 Užupio pasienio kontrolės režimo įvedimas – Pasienio postas.

Užupio 1

11:05 Baltųjų staltiesių užtiesimas ir vaišių pradžia.

Užupio kavinės terasos ir Angelo aikštė

12:00 Medinių margučių ridenimo varžybos vaikams – Medinės miesto architektūros muziejus,

Polocko 42

12:00-16:00 Rasos Jundulaitės paroda ,,Auklėjimas” – UMI Galera.

Užupio g. 2A

12:15 Užupio kultūros ministro, a.a. ambasadoriaus Ulfo Hallan‘o pagerbimas – Užupio terasa Tymo-Monmarto pėsčiųjų tiltas

13:30 Avangardinės Rimo Vėžio poezijos skaitymai su aktore Kristina Švenčionyte – UMI Galera.

Užupio g. 2A

14:00 Durniaus čempionate Užupyje dalyvių registracija – Devinkė.

Užupio 4

16:00 Julijos Janus ir Petro Saulėno meninių instaliacijų ir fotografijos parodos „Į kairę“, atidarymas – AP Galerija.

Užupio 24

16:10 Laimės eitynių dalyvių rikiavimasis – Užupio gimnazija.

Krivių 10.

16:30 Tradicinių laimės eitynių pradžia.

16:35 UžR vėliavos pakeitimo ceremonija pagrindiniame šalies stiebe.

17:00 Klezmerio orkestro gala koncertas aikštėje – Špunka.

Užupio 9

17:30 Durnių čempionų pagerbimas, prizų įteikimas – Devinkė.

Užupio 4

18:00 Kotryna ir Petras – sonopetinis performansas “Odė džiaugsmui” – Astrogema.

Paupio 2

19:00 Kardamona – Disco Cabaret, Aušrinės Juodeškaitės kūrybos koncertas – Astrogema. Paupio 2

20:30 Šventinio koncerto pradžia, Bliuzoholikai ir visi metų balsai – Užupio kavinė

21:00 Laimės čiaupo valanda.

2024.04.02 – TREČIOJI ŠV.VELYKŲ DIENA

11:00 UžR diplomatinio korpuso simpoziumo pusryčiai.

Paupio 12

11:30 Simpoziumo dalyvių diskusiniai seminarai – Devinkė.

Užupio 4

13:30 Naujų ambasadorių inauguracija ir Sidabrinio Česnako ordinų įteikimas, poilsis – Užupio kavinė.

Užupio 2

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

6 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist